100+ Güzel Doğum Çiçek Dövmeleri Ve Sembolik Anlamları

Tekrarlanan tasarımların sonsuz denizinde benzersiz bir dövme tasarımı bulmak son derece zor olabilir. Elbette, o mükemmel, tamamen benzersiz tasarımı yaratmak için hayal gücünüzü kullanmak onu yeterince benzersiz kılmalıdır, ancak çoğu zaman başkalarının aynı fikirleri paylaştığını ve benzer dövmeler yaptırdığını görürüz.

Bununla birlikte, hepimizin paylaştığı ama aynı zamanda eşsiz olduğumuz bir şey de doğduğumuz ay veya gündür. İnsanlar doğum günleri ve doğum aylarıyla gerçekten gurur duyuyorlar, bu yüzden yeni dövme tasarımınızı oluştururken bunu kesinlikle bir başlangıç ​​noktası olarak kullanmanız gerektiğini düşünüyoruz.

Bununla birlikte, işleri daha da ileriye götürmek için, siz paylaşmanıza rağmen daha da kişiselleştirilmiş ve türünün tek örneği bir tasarım oluşturmak için yılın her ayı için çiçeklerin özelliklerine bir göz atmanın daha iyi olacağını düşündük. milyonlarca insanla birlikte doğduğunuz ay.

Unutmayın, herkes kendince doğum ayıyla gurur duyar ve bunu doğum ayı çiçeği dövmesi yaptırarak yapabilirsiniz. Aşağıdaki paragraflarda, her bir ay için çiçeklerin özelliklerini vurgulayacağız, sembolizmlerini açıklayacağız ve size en sevdiğimiz dövme tasarımlarından bazılarını göstereceğiz. O halde, daha fazla uzatmadan başlayalım!

100+ Doğum Çiçeği Dövmesi ve Her Ay İçin Sembolik Anlamı

Ocak Doğum Çiçekleri Dövmesi(Oğlak burcu için)

 • Karanfil
 • Kardelen

Karanfil, Akdeniz bölgesine özgü bir çiçektir. Tarihsel olarak, antik Roma ve Yunanistan’daki en popüler çiçeklerden biriydi. Tercüme edildiğinde, karanfil kelimesi, kesinlikle tatlı, lüks, zengin görünümü ve görsel etkisi ile yankılanan ‘tanrıların çiçeği’ anlamına gelir.

Karanfil rengine göre pek çok şeyi sembolize edebilir; saflık ve şanstan (beyaz karanfiller için), tutku, aşk ve sevgiye (kırmızı karanfiller için). Karanfiller ayrıca doğallığı, şükranı, hayranlığı vb. sembolize edebilir. Bu nedenle, doğum çiçeği dövmesi için mükemmel bir seçimdir, işte ilham almak için en sevdiğimiz tasarımlardan bazıları;

Ocak Doğum Çiçekleri Karanfil 1Pin

Kredi: @danilo.vivanco.tattoo
Ocak Doğum Çiçekleri Karanfil 2Pin
Kredi: @dövmeci_rara
Ocak Doğum Çiçekleri Karanfil 3Pin
Kredi: @sebrinapham
Ocak Doğum Çiçekleri Karanfil 4Pin
Kredi: @ciotka_zu_tattoo
Ocak Doğum Çiçekleri Karanfil 5Pin
Kredi: @nancy_dongtattoo

Ocak burçları için ikinci doğum çiçeği Kardelen’dir. Şimdi, sarkık görünümlerinden dolayı bunlara kardelen deniyor; bembeyaz çiçek diğer çiçekler gibi yukarıya değil aşağıya bakıyor. Bazı insanlar onu hüzünlü bir çiçek ya da cenazelerin sembolü olarak görüyor, ama bundan çok uzak. Aslında Kardelenler umudu, büyümeyi, yeniden doğuşu ve gelişmeyi simgeler.

Bunun nedeni, Kardelenlerin aslında doğanın büyüme, yeniden doğuş ve dönüşüm mevsimi olan baharın hemen köşede olduğunun ilk sinyalleri olmasıdır. Kardelen inanılmaz derecede güzel bir çiçektir ve kesinlikle bir çiçek doğum dövmesi için değerlendirmenize değer. İşte bu küçük sarkık çiçeğe sahip favori dövme tasarımlarımızdan bazıları;

Ocak Doğum Çiçekleri Kardelen 1Pin

Kredi: @zihong_tattoo
Ocak Doğum Çiçekleri Kardelen 2Pin
Kredi: @flami.sanat
Ocak Doğum Çiçekler Kardelen 3Pin
Kredi: @maiko.only
Ocak Doğum Çiçekleri Kardelen 4Pin
Kredi: @die_monde
Ocak Doğum Çiçekleri Kardelen 5Pin
Kredi: @foret_tattoo

Şubat Doğum Çiçekleri Dövmesi (Kova burcu için)

 • Menekşe
 • Çuhaçiçeği

Şubat ayında pek fazla çiçek açmadığı için, Kova burcundakiler, doğum çiçekleri olarak inanılmaz menekşe ve çuha çiçeğine sahip oldukları için kendilerini daha da eşsiz hissedebilirler.

Şimdi, menekşe en erken açan çiçeklerden biridir ve bu aynı zamanda yaklaşan bahar mevsiminin de ilk işaretlerinden biridir. Bu kalp şeklindeki çiçeğin harika bir mor rengi ve sevecen bir asimetrik şekli vardır. Bazı menekşeler de mavi ve sarı gibi farklı renklerde olabilir, bu da onları daha da benzersiz kılar. Menekşeler Avrupa ve Asya’ya özgüdür ve 400’den fazla farklı türü vardır.

Sembolizmine gelince, bu çiçek sadakati, güvenilirliği ve düşünceli olmayı temsil eder; menekşe her zaman orada olduğunuzu gösterir, kendiniz ve bir başkası için. Hristiyanlıkta menekşeler alçakgönüllülüğü, alçakgönüllülüğü ve alçakgönüllülüğü sembolize eder. Sarı menekşe lüksü ve yüksek değeri, beyaz menekşe ise saflığı ve masumiyeti simgeler. İşte ilham almak için en sevdiğimiz menekşe dövme tasarımlarımızdan bazıları;

Şubat Doğum Çiçekleri Menekşe 1Pin

Kredi: @elenayelloww
Şubat Doğum Çiçekleri Menekşe 2Pin
Kredi: @foret_tattoo
Şubat Doğum Çiçekler Menekşe 3Pin
Kredi: @songe.dövme
Şubat Doğum Çiçekleri Menekşe 4Pin
Kredi: @tattooist_yun
Şubat Doğum Çiçekleri Menekşe 5Pin
Kredi: @miyo.dövme

Kova burcu insanlarının doğum çiçeği olarak güvenebilecekleri bir başka çiçek de çuha çiçeğidir. Şimdi, çuha çiçeği aynı zamanda ilk açan çiçeklerden biridir ve kış ile ilkbahar arasındaki geçiş mevsimini karşılar. Sıcak havalarda yetişemeyen pastel renkli bir çiçektir. Kuzey bölgesinin ve İsveç, İngiltere ve Alaska eyaleti gibi ülkelerin karakteristiğidir. Beyaz, sarı ve kırmızı, mor, pembe, turuncu, vb. gibi bir dizi renkte gelen çok sayıda çuha çiçeği türü vardır.

Sembolizmlerine gelince, çuha çiçeği kadınlığı ve aşkı temsil eder (özellikle gençler için). Bu haliyle de her türlü sevgiyi kutlayan Sevgililer Günü’nün ana çiçeklerinden biridir. Çuha çiçeği dürüst ve saf bir çiçektir ve bu özellikleri de sembolize eder. İşte ilham almak için kullanabileceğiniz favori çuha çiçeği dövmelerimizden bazıları;

Şubat Doğum Çiçekleri Menekşe Çuha Çiçeği 1Pin

Kredi: @siyeon_tattoo
Şubat Doğum Çiçekleri Menekşe Çuha Çiçeği 2Pin
Kredi: @asheamesart
Şubat Doğum Çiçekleri Menekşe Çuha Çiçeği 3Pin
Kredi: @tattoo_joojoo
Şubat Doğum Çiçekleri Menekşe Çuha Çiçeği 4Pin
Kredi: @nysmtattoo
Şubat Doğum Çiçekleri Menekşe Çuha Çiçeği 5Pin
Kredi: @peipokes

Mart Doğum Çiçekleri Dövmesi(Balık ve Koç burçları için)

 • Nergis

Baharın en sevilen ve tanınan çiçeklerinden biri de nergistir. Beyaz ve sarı gibi parlak renkleri, benzersiz fincan şeklindeki tacı ve altı büyük yaprağı ile tanınır. Bu harika çiçek, baharın geldiğinin ve doğanın sıcaklığı kucaklamaya hazır olduğunun bir teyidi. Nergis, Akdeniz bölgesinin karakteristik özelliğidir. Eski Romalılar ve Yunanlılar tarafından da sevildiler. Günümüzde Hollanda’da (Hollanda) ve Büyük Britanya’da yetiştirilmektedir, ancak Akdeniz bölgeleri ve kıyılarında bulunabilirler.

Şimdi, mevsimlerin değişimini ve doğanın dönüşümünü açıkça gösterdiği için nergis, büyümeyi, yeni başlangıçları, dönüşümü ve refahı simgeler. Narcissus’un, kendini sevmek, kendini takıntı haline getirmek anlamına gelen nergislerin Latince adı olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Narkissos, Yunan mitolojisinden kendine o kadar aşık olan bir karakterdi ki, kendi yansımasına bakarken nehre düşerek boğuldu. Bu nedenle nergisler genellikle gösterişi de sembolize eder.

Nergisler inanılmaz derecede harika çiçeklerdir, bu nedenle bir doğum çiçeği dövmesi yaptırmak istiyorsanız, ilham almak için en sevdiğimiz nergis dövmelerimizden bazılarını kontrol ettiğinizden emin olun;

Mart Doğum Çiçekler Nergis 1Pin

Kredi: @leehumphs_tattooer
Mart Doğum Çiçekleri Nergis 2Pin
Kredi: @leehumphs_tattooer
Mart Doğum Çiçekler Nergis 3Pin
Kredi: @leehumphs_tattooer
Mart Doğum Çiçekleri Nergis 4Pin
Kredi: @leehumphs_tattooer
Mart Doğum Çiçekleri Nergis 5Pin
Kredi: @tattooist_green_

Nisan Doğum Çiçekleri Tatto (Koç ve Boğa burçları için)

 • Papatya
 • Bezelye

Papatyadan daha neşeli bir çiçek var mı? Biz öyle düşünmüyoruz ve Koç ve Boğa burçları, doğum çiçekleri olarak papatyalara sahip oldukları için çok şanslılar. Şimdi, bahar tam çiçek açtığında papatyalar ortaya çıkıyor. Havalar ısınıyor ve güneşleniyor ve insanlar da daha neşeli ve rahat görünüyor; mükemmel zaman, basitçe söylemek gerekirse. Papatyalar dünya çapında tanınır ve sevilir. Sade beyaz ve sarı renk düzeniyle, bahçedeki uzun otların arasında büyümüş çok nazik ve masum görünüyorlar.

Papatyalar saflığı ve masumiyeti, çocukluğu ve gerçek aşkı sembolize eder. Viktorya dönemiyle bağlantılı olarak ana tarihsel anlamları olan alçakgönüllülük, sadakat ve güveni de temsil edebilirler. Papatyalar ayrıca bir bebeğin doğumunu sembolize eder ve kutlar, ki bu da süper sevimlidir (neredeyse her bebek bakım ürününe papatyaların konmasına şaşmamalı).

Bu nedenle, bir papatya dövmesinin yoğun, motive Koç ve Boğa kişiliklerine mükemmel bir şekilde uyacağına inanıyoruz. İşte ilham almak için kullanabileceğiniz favori papatya dövmelerimizden bazıları;

Nisan Doğum Çiçekleri Papatya 1Pin

Kredi: @jehlickou
Nisan Doğum Çiçekleri Papatya 2Pin
Kredi: @gami_ttt
Nisan Doğum Çiçekleri Papatya 3Pin
Kredi: @sinbar_tattoo
Nisan Doğum Çiçekleri Papatya 4Pin
Kredi: @sabyminaart
Nisan Doğum Çiçekleri Papatya 5Pin
Kredi: @naashofficial

Papatya dışında, Nisan zodyak işaretleri de doğum çiçeği olarak tatlı bezelyeye sahiptir. Tatlı bezelye çiçeğinin anavatanı Akdeniz bölgesidir ve genellikle ilkbahardan yaza geçiş için mükemmel bir giriş olarak görülür. Tatlı bezelye, inanılmaz tatlı kokularıyla tanınan güzel çiçeklerdir. Farklı, çarpıcı renklerde gelirler, bu da onları iç aydınlatma ve hatta dövme tasarımı için mükemmel kılar.

Tatlı bezelye çeşitli sembolizmlere sahiptir. Örneğin, bir buket tatlı bezelye, birinin vedalaşmasını sembolize edebilir. Bununla birlikte, çiçekler aynı zamanda iyi günleri, zevki, saadeti, şükranı, dostluğu ve çok daha fazlasını sembolize edebilir. Avrupa’nın Fransa ve İtalya gibi bazı bölgelerinde, bezelye, düğün gününde ve evlilikte iyi şansı simgeleyen gelinler için geleneksel bir hediyedir.

Bu nedenle, daha benzersiz bir dövme yaptırmak istiyorsanız (popüler papatya dövmesine kıyasla), doğum çiçeğiniz olarak tatlı bezelyeyi de tercih edebilirsiniz. İşte ilham almak için kullanabileceğiniz en sevdiğimiz bezelye dövme tasarımlarımızdan bazıları;

Nisan Doğum Çiçekleri Papatya Tatlı Bezelye 1Pin

Kredi: @ma.ra.dövme
Nisan Doğum Çiçekleri Papatya Tatlı Bezelye 2Pin
Kredi: @tattooistflower_mood
Nisan Doğum Çiçekleri Papatya Tatlı Bezelye 3Pin
Kredi: @dr.kate.dövme
Nisan Doğum Çiçekleri Papatya Tatlı Bezelye 4Pin
Kredi: @peria_tattoo
Nisan Doğum Çiçekleri Papatya Tatlı Bezelye 5Pin
Kredi: @dövmeci_çiçek

Mayıs Doğum Çiçekleri Dövmesi(Boğa ve İkizler burçları için)

 • Vadideki Zambak
 • Alıç

Mayıs burçları için bir başka bahar çiçeği vadinin zambağıdır. Şimdi, bu çiçeğin, özellikle adının epey bir geçmişi var; antik astrolojiye göre tanrıça Maia’nın oğlunun koruması altında olduğuna inanılıyordu. Çiçek tarihin her yerinde mevcuttur, öyle ki İncil’de 15 kez bahsedilmiştir. Şimdi, bu çiçeğin güzel, saf beyaz rengiyle çan benzeri bir görünümü var. Yazın hemen köşede olduğunu gösteren en harika bahar çiçeklerinden biridir.

Sembolizmine gelince, vadi zambağı yeniden doğuşu, yeni başlangıçları, saflığı, iffeti ve anneliği temsil eder. Boğa burcu ve İkizler dişileri için genellikle dövme fikri olarak tavsiye edilen gerçek bir kadınsı çiçektir. Vadi Zambağı ayrıca kişinin mutluluğa dönüşünü, umudunu ve hayattaki genel mutluluğunu sembolize edebilir. İşte ilham almak için göz atabileceğiniz vadideki en sevdiğimiz zambak dövme tasarımlarından bazıları;

Mayıs Doğum Çiçekleri Vadideki Zambak 1Pin

Kredi: @nothingsrs
Mayıs Doğum Çiçekleri Vadideki Zambak 2Pin
Kredi: @kilo_alpha_tattoos
Mayıs Doğum Çiçekleri Vadideki Zambak 3Pin
Kredi: @tattooist_mi.ran
Mayıs Doğum Çiçekleri Vadideki Zambak 4Pin
Kredi: @tattoosxmoonlight
Mayıs Doğum Çiçekleri Vadideki Zambak 5Pin
Kredi: @iamcharlottelee

Bu listedeki diğer çiçeklerin aksine, alıç aslında gül ailesinden küçük, çiçek açan bir ağaçtır. Mayıs ayında çiçek açtığı için Mayıs ağacı olarak da bilinir. Her iki durumda da, bir nedenden dolayı Mayıs burçlarının doğum çiçeği olarak kabul edilir; çiçekler inanılmaz derecede güzel, genellikle pembe, kırmızı ve beyaz renktedir. Bu daha az bilinen bir gerçek olabilir ancak alıçlar, alıç savunma sisteminin bir parçası olan dikenlerle de büyüyebilir.

Hawthorne, pek çok ilginç sembolizm taşıyan bir çiçektir. Örneğin, birine alıç verirseniz, özellikle o kişinin iyiliği için en iyi dilek mesajını göndermiş olursunuz. Genel olarak çiçek mutluluğu, inancı, umudu, sevgiyi, korumayı ve ruhsal gelişimi simgeler. Tüm sembolizm, Kelt geleneklerinin tarihsel yorumundan kaynaklanmaktadır. Doğduğunuz ay çiçek dövmesi olarak alıç dövmesi yaptırmak isterseniz, ilham almak için favori tasarımlarımızdan bazılarına göz atın;

Mayıs Doğum Çiçekleri Alıç 1Pin

Kredi: @madik_tattoo
Mayıs Doğum Çiçekleri Alıç 2Pin
Kredi: @katyhowarttattoo
Mayıs Doğum Çiçekleri Alıç 3Pin
Kredi: @lylicious.ink
Mayıs Doğum Çiçekleri Alıç 4Pin
Kredi: @kelmonsterrr
Mayıs Doğum Çiçekleri Alıç 5Pin
Kredi: @anh_le_studio

Haziran Doğum Çiçekleri Dövmesi (İkizler ve Yengeç burçları için)

 • Gül
 • Hanımeli

Gülden daha popüler bir çiçek var mı? Bundan şüpheliyiz. Güller, dünyanın en iyi tanınan ve en sevilen çiçeklerinden bazılarıdır. Dünya çapında da yaygındırlar ve çok sayıda gül türü vardır. Genellikle kırmızıdırlar, bu şekilde tanınırlar ve tanınırlar, ancak güller pembe, beyaz ve hatta siyah da olabilir. Genel olarak, aşk, tutku ve aşk ve romantizmle ilgili her şeyin çiçekleri sembollerdir.

Şimdi, bu güllerin genel sembolizmidir. Ancak gülün rengine göre sembolizmi değişebilmektedir. Örneğin, kırmızı güller romantizm ve tutkunun simgesidir. Ancak pembe güller zarafeti, zarafeti ve neşeyi simgeler. Beyaz gül saflığı ve masumiyeti simgelerken, siyah gül cenaze ve hüzün anları için uygundur. Bir gül doğum ayı çiçek dövmesi yaptırmak istiyorsanız, favori dövme tasarımlarımızdan bazılarına göz atmalısınız;

Haziran Doğum Çiçekleri Gül 1Pin

Kredi: @allisintattoos
Haziran Doğum Çiçekleri Gül 2Pin
Kredi: @elly_dövmeci
Haziran Doğum Çiçekleri Gül 3Pin
Kredi: @tizia_tal
Haziran Doğum Çiçekleri Gül 4Pin
Kredi: @playground_tat2
Haziran Doğum Çiçekleri Gül 5Pin
Kredi: @jessicadamasceno.art

Hanımeli, gülün yanı sıra Haziran burçlarının resmi çiçeği ve onların doğum çiçeğidir. Gül kadar popüler olmayabilir ama yine de hanımeli, ana akım gülden uzak, doğum çiçeklerini daha eşsiz bir şekilde ele almak isteyenler için harika bir çiçektir. Hanımeli çiçeğinin çok çeşitli renkleri vardır, ancak genellikle beyaz bir çiçektir. Çiçeğin kendisi oldukça küçüktür, ancak görünümünün güzelliği ve inanılmaz kokusu, bu çiçeğin iç mekanınız için mükemmel bir yaz tamamlayıcısı olmasını sağlar.

Sembolizmi söz konusu olduğunda, hanımeli çiçekleri annelik, annelik enerjisi, tatlılık, nezaket, bakım vb. bu tüylü küçük yaratıklar başka hiçbir şeye benzemez. İşte ilham almak için göz atabileceğiniz favori dövme tasarımlarımızdan bazıları;

Haziran Doğum Çiçekleri Hanımeli 1Pin

Kredi: @maiko.only
Haziran Doğum Çiçekleri Hanımeli 2Pin
Kredi: @racheljfriel
Haziran Doğum Çiçekleri Hanımeli 3Pin
Kredi: @rhiantattoos
Haziran Doğum Çiçekleri Hanımeli 4Pin
Kredi: @laineytattoo
Haziran Doğum Çiçekleri Hanımeli 5Pin
Kredi: @yaya__ink

Temmuz Doğum Çiçekleri Dövmesi (Yengeç burcu için)

 • Hezaren çiçeği
 • Nilüfer

Larkspur, adını bir tarla kuşunun mahmuzuna veya pençesine benzerliğinden almıştır ve Temmuz burcu Yengeç’in ilk doğum çiçeğidir. Bu çiçek, Kuzey Amerika ve Avrupa’da yabani olarak yetişir. Genellikle zehirli yılanlara karşı koruyucu yetenekleri veya itici etkileri ile bilinir. Çiçek genellikle yoğun bir mor renge sahiptir ve bu, Temmuz ayının yazlık havasıyla mükemmel bir uyum sağlar.

Larkspur’un sembolizmini merak ediyorsanız rahatlayabilirsiniz çünkü bu çiçek en iyi, en neşeli anlamları taşır. Örneğin, pozitifliği, aşkı, özellikle ilk aşkı, haysiyeti, zarafeti, açık kalbi, sıcaklığı ve çok daha fazlasını sembolize ettiği bilinmektedir. Bu mükemmel bir yaz çiçeği ve doğum ayı çiçek dövmesi için mükemmel bir seçimdir. İşte ilham almak için göz atabileceğiniz en sevdiğimiz larkspur dövme tasarımlarımızdan bazıları;

Temmuz Doğum Çiçekleri Larkspur 1Pin

Kredi: @yezottt
Temmuz Doğum Çiçekleri Larkspur 2Pin
Kredi: @muk.tatouage
Temmuz Doğum Çiçekleri Larkspur 3Pin
Kredi: @inkbyshae
Temmuz Doğum Çiçekleri Larkspur 4Pin
Kredi: @gigi_tattooer
Temmuz Doğum Çiçekleri Larkspur 5Pin
Kredi: @andyoutattoo

Larkspur’un yanı sıra, harika Temmuz ayı için başka bir doğum çiçeği olarak nilüferlerimiz de var. Şimdi, nilüferler gerçekten egzotik çiçeklerdir ve görünümleri, doğal ortamları ve genel güzellikleri bakımından inanılmaz derecede istisnaidirler. Nilüferler Amazon bölgesine özgüdür ancak dünya çapında yetiştirilmektedir. Çiçeğin suyun üzerinde, genellikle bir gölette yüzmesiyle ve elbette ünlü Monet resimlerinin ana nesnesi olmasıyla bilinir.

İnanılmaz güzelliği ve sembolizmi sayesinde nilüfer dövmesi yaptırmanın harika olacağını düşünüyoruz. Çiçeğin sembolizmini merak ediyorsanız, nilüferler genel olarak yeniden doğuşu ve aydınlanmayı simgeler. İşte ilham almak için göz atabileceğiniz en sevdiğimiz nilüfer doğum çiçeği dövme tasarımlarımızdan bazıları;

Temmuz Doğum Çiçekleri Nilüfer 1Pin

Kredi: @yenitattoo_studio
Temmuz Doğum Çiçekleri Nilüfer 2Pin
Kredi: @tattooist_basil
Temmuz Doğum Çiçekleri Nilüfer 3Pin
Kredi: @amybillingtattoo
Temmuz Doğum Çiçekleri Nilüfer 4Pin
Kredi: @betsy.ebsen.dövmeler
Temmuz Doğum Çiçekleri Nilüfer 5Pin
Kredi: @komotattoo

Ağustos Doğum Çiçekleri Dövmesi (Aslan ve Terazi burçları için)

 • Glayöl
 • Haşhaş

Uzun boylu ve renkli glayöl, Ağustos ayının ilk doğum çiçeği ve burçlar Aslan ve Terazi’dir. Şimdi bu çiçek sivri uçlu yaprakları sayesinde ‘kılıç zambağı’ olarak da biliniyor. Glayöl çok çeşitli renklerde gelir, ancak çoğunlukla sarı, beyaz, kırmızı, mor ve pembedir. Çiçek çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yaygındır, ancak Britanya Adaları’nda da bulunabilir. Glayöl bitki sapı, yüzyıllardır belirli hastalıkların semptomlarını yatıştırmak için kullanılmıştır (geçmişte çoğunlukla kolik semptomlarını azalttığı bilinmektedir).

Glayöl’ün de bir dizi sembolizmi vardır. Geleneksel ve tarihsel olarak (eski Yunanistan ve Roma’dan), glayöl çiçeği bir cesaret, güç ve onur sembolü olarak görülüyordu. Günümüzde çiçek aşkı, ilk görüşte aşkı ve romantizmi sembolize ediyor. Doğum çiçeği ayı dövmesi olarak glayöl yaptırmayı düşünüyorsanız, ilham almak için favori tasarımlarımızdan bazılarına göz atmayı unutmayın;

Ağustos Doğum Çiçek Glayöl 1Pin

Kredi: @donghwa_tattoo
Ağustos Doğum Çiçek Glayöl 2Pin
Kredi: @tattooist_green
Ağustos Doğum Çiçek Glayöl 3Pin
Kredi: @bunami.ink
Ağustos Doğum Çiçek Glayöl 4Pin
Kredi: @francielifranke
Ağustos Doğum Çiçek Glayöl 5Pin
Kredi: @tecka.dövme

İkinci ve eşit derecede sevilen Ağustos doğum çiçeği haşhaştır. Şimdi, gelincikler dünya çapında bilinen ve tanınan çiçeklerdir ve genellikle peyzaj dekorasyonu için kullanılır. Tıbbi amaçlar için kullanılabilen, ancak daha çok madde bağımlılığı için kullanılan afyon tohumlarıyla tanınırlar. Her iki durumda da, gelincikler inanılmaz derecede güzel bir çiçektir ve bu nedenle yüzlerce yıldır çok sayıda ünlü resimde yer almıştır.

Geleneksel olarak, haşhaş çiçekleri koyu, kanlı kırmızı renktedir. Bununla birlikte, beyaz veya sarı gibi diğer renklerde de çiçek açabilirler. Sembolizmlerine gelince, gelincikler genellikle mutluluğun, hatıranın, sıcaklığın ve tutkunun sembolü olarak görülür. Sembolizm çiçeğin rengine göre de değişir; sarı gelincikler refahı, beyaz gelincikler ise teselliyi simgeler. Bir haşhaş doğum çiçeği dövmesi yaptırmak istiyorsanız, ilham almak için favori tasarımlarımızdan bazılarına göz atmayı unutmayın;

Ağustos Doğum Çiçekler Gelincik 1Pin

Kredi: @woni_plant
Ağustos Doğum Çiçekleri Gelincik 2Pin
Kredi: @tattooist_inkandbloom
Ağustos Doğum Çiçekler Gelincik 3Pin
Kredi: @lena_fedchenko
Ağustos Doğum Çiçekler Gelincik 4Pin
Kredi: @frommay_tat
Ağustos Doğum Çiçekleri Gelincik 5Pin
Kredi: @pmdövme

Eylül Doğum Çiçekleri Dövmesi (Terazi ve Akrep burçları için)

 • Yıldız çiçeği
 • Gündüzsefası

Kelebeklerin en sevdiği çiçekler olan Asterler, eylül ayının ilk doğan çiçekleridir. Aster, tarih boyunca büyülü sayılan egzotik bir çiçektir. Ayrıca yanan asterlerin kötü ruhları ve yılanları uzaklaştırabileceğine inanılıyordu. Aster çiçeği inanılmaz bir kır çiçeği güzelliğine sahiptir ve genellikle Akdeniz bölgesinde sonbahar mevsimi boyunca Ağustos sonu ve Eylül başında görülür. Aster’in yazın resmi olmayan sonunu ve mevsim değişikliğini işaret ettiğine inanılıyor.

Sembolizm söz konusu olduğunda, asterlerin aşkı, bilgeliği ve krallığı temsil ettiği bilinmektedir. Ayrıca inanç, yiğitlik, bağlılık, masumiyet ve mükemmellik ile ilişkilendirilirler. Asterler genellikle mor renktedir, ancak beyaz da olabilir. Birisi bir nişanı, evliliği, mezuniyeti, yeni bir işi veya hayatın herhangi bir yeni bölümünü kutluyorsa, bir çiçek buketi veya hediyeye mükemmel bir ektir. Yeni doğum çiçeği ayı dövmesi olarak aster çiçekleri yaptırmayı düşünüyorsanız, o zaman favori tasarımlarımızdan bazılarına göz atmayı unutmayın;

Eylül Doğum Çiçekleri Aster 1Pin

Kredi: @assassintattooolivia
Eylül Doğum Çiçekleri Aster 2Pin
Kredi: @joeysneedle
Eylül Doğum Çiçekleri Aster 3Pin
Kredi: @natashafineline
Eylül Doğum Çiçekleri Aster 4Pin
Kredi: @ink.by.kiki
Eylül Doğum Çiçekleri Aster 5Pin
Kredi: @natashafineline

Adından da anlaşılacağı gibi, sabah zafer, güneşin ilk ışınları ile sabahın erken saatlerinde açan bir çiçektir. Ne yazık ki, çiçek açma anından itibaren çiçek açma döngüsü tekrarlanmadan önce ancak günün sonuna kadar hayatta kalabilir. Bu çiçek farklı medeniyetler, kültürler ve gelenekler arasında kutsal sayılmıştır. Ya tıbbi özellikleri için Çinliler tarafından kullanılmış ya da Aztekler, Mayalar ve Kızılderili kabileleri tarafından kutsal kabul edilmiştir.

Sabah zaferi, hassas sevgi ve şefkati sembolize eder. Çiçek, kalıcı olmasa bile, sadece çiçek, hepimizi iyileştiren aşk fikriyle ilişkilendirilir. Bazı kültürlerde sabah zaferinin ölümlülüğü de simgelediğine inanılır. Bu çiçeği doğum ayı dövmeniz olarak yaptırmayı düşünüyorsanız, ilham almak için favori tasarımlarımızdan bazılarına göz atmayı unutmayın;

Eylül Doğum Çiçekleri Sabah Zaferi 1Pin

Kredi: @tattooist_basil
Eylül Doğum Çiçekleri Sabah Zaferi 2Pin
Kredi: @vane.tattoo_
Eylül Doğum Çiçekleri Sabah Zaferi 3Pin
Kredi: @roncha_tattoo
Eylül Doğum Çiçekleri Sabah Zaferi 4Pin
Kredi: @felix_tattoo_
Eylül Doğum Çiçekleri Sabah Zaferi 5Pin
Kredi: @dorothytattoo

Ekim Doğum Çiçekleri Dövmesi (Terazi burcu için)

 • Evren
 • kadife çiçeği

Cosmos adlı çiçeği hiç duydunuz mu? Biz de yapmadık; Bu makaleyi hazırlamadan önce, kozmos kelimesinin bizim için tek bir anlamı vardı, o da uzay. Ama artık biliyoruz ki, Kozmos denen eşsiz bir çiçek var. Rahipler tarafından misyon bahçelerinde yetiştirildiği Meksika’da doğdu. Bu eşsiz adı, eski Yunanca’da kozmos ‘mükemmel bir düzen içinde olmak’ anlamına geldiği için almıştır ve bu çiçeğin mükemmel bir şekilde düzenlenmiş taç yapraklarını gördüğümüzde, bu ismin ona da çok yakıştığını söyleyebiliriz.

Peki bu güzel çiçeğin sembolizmi nedir? Bir çiçek olarak kozmos, uyumu, düzeni ve huzuru simgeler. Çiçeğin rengine göre anlamı da değişmektedir. Cosmos pembe, turuncu, kırmızı, beyaz ve mor gibi renklerde gelir. Bir kozmos doğum ayı çiçek dövmesi yaptırmak istiyorsanız, nihai ilham için aşağıdaki tasarımlara kesinlikle göz atmalısınız;

Ekim Doğum Çiçekler Cosmos 1Pin

Kredi: @_kajaa
Ekim Doğum Çiçekler Cosmos 2Pin
Kredi: @noul_tattoo
Ekim Doğum Çiçekler Cosmos 3Pin
Kredi: @francielifranke
Ekim Doğum Çiçekler Cosmos 4Pin
Kredi: @flower.and.nina

Parlak turuncu rengiyle tanınan kadife çiçeği, ekim ayının ikinci temsili doğum çiçeğidir. Meksika kökenli olduklarına ve Aztekler tarafından yetiştirildiklerine inanılıyor. Günümüzde kadife çiçeği öncelikle Akdeniz bölgesinde bulunur ve dünyadaki en popüler çiçeklerden bazılarıdır. Sonbahar mevsiminin sıcak tonlarına uyum sağlamak için ekim ayında çiçek açarlar.

Çiçeğin sembolizmine gelince, kadife çiçeği canlı rengi sayesinde mutluluğu ve neşeyi sembolize ettiği bilinmektedir. Ayrıca arzulu aşkı, birinin kalbini kazanmayı, aynı zamanda zenginlik ve başarı arzusunu sembolize ederler. Bazı durumlarda, kadife çiçeği, vefat edenlerin anısının yanı sıra umutsuzluk ve kederi sembolize eder. Kadife çiçeği doğum çiçeği dövmesi yaptırmayı düşünüyorsanız, favori tasarımlarımızdan bazılarına göz atmayı unutmayın;

Ekim Doğum Çiçekleri Kadife Çiçeği 1Pin

Kredi: @jooyoung_tt
Ekim Doğum Çiçekleri Kadife Çiçeği 2Pin
Kredi: @palette.tt
Ekim Doğum Çiçekleri Kadife Çiçeği 3Pin
Kredi: @rbenderstudio
Ekim Doğum Çiçekleri Kadife Çiçeği 4Pin
Kredi: @yshiww
Ekim Doğum Çiçekleri Kadife Çiçeği 5Pin
Kredi: @nothingsrs

Kasım Doğum Çiçek Dövmesi (Akrep burcu için)

 • Krizantem

En ünlü Çin çiçeklerinden biri krizantemdir. 17. yüzyıla kadar Çinliler bu çiçeği baş ağrısını hafifletmesi, iltihap önleyici etkisi, kan basıncını düşürmesi vb. dünyanın en popüler çiçekleri. Çiçek geç sonbaharda çiçek açar ve kışın köşede olduğunu gösterir.

Sembolizmi söz konusu olduğunda Krizantem’in anlamı rengine bağlıdır. Örneğin, kırmızı çiçek aşkı ve derin tutkuyu, beyaz sadakat ve dürüstlüğü, menekşe iyi bir dileği, sarı ise üzüntüyü veya ihmal edilmiş aşkı simgeler. Kasımpatı doğum ayı çiçeği dövmesi yaptırmak istiyorsanız, ilham almak için favori tasarımlarımızdan bazılarına göz atmayı unutmayın;

Ayrıca Okuyun: Anlamları Olan 30+ Harika Akrep Dövme Tasarımı

Kasım Doğum Çiçeği Krizantem 1Pin

Kredi: @sheuda_tattoo
Kasım Doğum Çiçeği Krizantem 2Pin
Kredi: @japanese.ink
Kasım Doğum Çiçeği Krizantem 3Pin
Kredi: @lineasdelulo_ttt
Kasım Doğum Çiçeği Krizantem 4Pin
Kredi: @dövme yünü
Kasım Doğum Çiçeği Krizantem 5Pin
Kredi: @iamthepaintedlady

Aralık Doğum Çiçekleri Dövmesi (Yay ve Oğlak burçları için)

 • çobanpüskülü
 • Atatürk çiçeği

Holly, çiçek olmamasına rağmen Aralık ayının ilk doğum çiçeğidir. Teknik olarak bir meyvedir ve ayrıca insanlar için yarı toksiktir. Bununla birlikte, çobanpüskülü meyveleri birçok hayvan ve kuş için en sevilen yiyecek seçeneklerinden bazılarıdır. Holly meyveleri, genellikle Noel süsleri için kullanılan Noel çiçekleri olarak da kabul edilir. Kesinlikle şenlikli ve insanların yüzlerine bir gülümseme getiriyor.

Peki, çobanpüskülü meyvelerinin arkasında bir anlam var mı? Evet, çobanpüskülü meyveleri neşeyi, mutluluğu, iyi talihi, iyimserliği ve barışı simgeler. Tatilde ve bayram mevsiminde istediğimiz her şey bunlar ve bu meyveler bize kesinlikle bunu hatırlatıyor. Parlak kırmızı meyveler ve keskin yeşil yapraklar sayesinde kutsal meyveler görsel olarak çok güzeldir ve en sıkıcı odalarda ve iç mekanlarda bile göze çarpar. Holly berry dövmesi yaptırmayı düşünüyorsanız, ilham almak için favori tasarımlarımızdan bazılarına göz atmayı unutmayın;

Aralık Doğum Çiçekler Holly 1Pin

Kredi: @kegarden
Aralık Doğum Çiçekler Holly 2Pin
Kredi: @egletdövme
Aralık Doğum Çiçekler Holly 3Pin
Kredi: @wildsalt.ink
Aralık Doğum Çiçekler Holly 4Pin
Kredi: @tattoosbyhelen
Aralık Doğum Çiçekler Holly 5Pin
Kredi: @leccio51

Poinsettia, Aralık ayının ikinci doğum çiçeğidir. Tıpkı çobanpüskülü meyveleri gibi, bu çiçek de şenlik ve Noel ile ilişkilendirilir. Çiçek, adını Amerikalı bir diploma ve doktor olan Joel Roberts Poinsett’ten almıştır. Meksika’dan Kuzey Amerika’ya çiçek transferinden sorumluydu, bu yüzden bugünlerde Poinsettia çiçeklerini Amerika’da bulabiliyoruz.

Poinsettia çiçeği, bayram mevsiminin özelliği olan canlı kırmızı bir renge sahiptir. Bu nedenle Atatürk çiçeği, özellikle holly meyveleri ile eşleştirildiğinde, tatil sezonu için mükemmel bir dekorasyon parçasıdır. Mutluluğu, kutlamayı, başarıyı ve neşeyi sembolize eder. Atatürk çiçeği doğum ayı çiçeği dövmesi yaptırmak istiyorsanız, ilham almak için favori tasarımlarımızdan bazılarına göz atmayı unutmayın;

Aralık Doğum Çiçekler Poinsettia 1Pin

Kredi: @thegallerytattoos
Aralık Doğum Çiçekler Poinsettia 2Pin
Kredi: @pooka
Aralık Doğum Çiçekler Poinsettia 3Pin
Kredi: @sknapp_tattoos
Aralık Doğum Çiçekler Poinsettia 4Pin
Kredi: @swashdrive_tattoo_official
Aralık Doğum Çiçekler Poinsettia 5Pin
Kredi: @drnumb.art

Son düşünceler

Ve bu kadar; bunların hepsi yılın her ayı ve her burç için doğum çiçekleridir. Umarız, hepsi tek bir yerde mükemmel dövme tasarımı arayışınızı çok daha kolay hale getirir. Öne çıkan tüm dövmelerin yalnızca bir ilham kaynağı olarak kullanılması amaçlanmıştır; ilgili dövme sanatçılarının sanatsal mülkü oldukları için tasarımların hiçbirini kopyalayamazsınız. Bu nedenle, dövme sanatçınızla birlikte benzersiz, değiştirilmiş bir tasarım üzerinde çalışmaya çalışarak ilham almaktan çekinmeyin. İyi şanslar ve hayallerinizdeki dövmeyi yaptırabilirsiniz.

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın