20+ Modaya Uygun Hamsa Dövme Fikri: Ruhunuzu Her Zaman Korumak İçin Tasarlayın

Anlamlı hamsa tasarımı, arkeologların Mezopotamya ve Fenike uygarlıklarından bazı eski eserler keşfettiği binlerce yıl öncesine dayanıyor.

Eskiler, simetrik iki baş parmaktan oluşan elden “nazar” olarak söz ederlerdi. Bununla birlikte, aşağıda keşfedeceğiniz gibi, sembolizm daha çok yönlü ve farklıdır. Bu açık işaret binlerce yıldır kullanılmaktadır ve Hamsa eli çeşitli yazımlarla karşımıza çıkmaktadır.

İnsanlar hamsa, hamesh, chamsa veya khamsa’ya referanslar bulacaklar. Kesin olan, Hamsa sembolünün manevi koruma sağlayan ve arkasında güçlü bir geçmiş olan bir muska gibi olduğudur.

Bu sembol şüphesiz Yahudi ve İslam inançları gibi dünyanın bazı büyük dinlerinde kullanılmıştır. Bugün Hamsa elinin güçlü sembolizmi, bu modelin tarihi ve bu antik sembolün uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Sizi hamsa dövmelerinin büyülü ve inanılmaz dünyasıyla tanıştırayım ve dünyaya göstermek isteyeceğiniz bazı sanat eserlerini göstereyim.

Hamsa Dövmesi Herkese Uygun Mudur?

Hamsa sembolünün Hindu, Yahudi, İslam ve Hristiyanlık gibi dünyanın en güçlü inançlarından bazılarında derin kökleri vardır. Bununla birlikte, logonun kendisi tüm bu geleneklerden önce gelebilir. Bununla birlikte, insanların derin bir bağ ve anlayışa sahip olması gerektiğinden, Hamsa sembolü akıl dışı kullanılmamalıdır.

Bu nedenle, Hamsa el dövmesini düşünüyorsanız, aşağıdaki bilgileri bildiğinizden ve kabul ettiğinizden emin olun:

 • Hamsa’nın elinin gerçek anlamını anlayın ve ona daha fazla dikkat edin: şimdi, bunun sizin için uygun koruyucu sembol olduğunu düşünüyor musunuz?
 • Dikkat edin: Bu, vücudunuzda sonsuza kadar taşıyacağınız bir işarettir.
 • Hamsa işaretini içeren inanç sistemlerinin çoğu Afrika, Güney Asya ve Orta Doğu’dur. Bu medeniyetlerden herhangi biri hakkında tutkulu musunuz?
 • Onlarla ilişkilendirilen güçlü bir sembol taşıyacağınızı göz önünde bulundurarak, bu medeniyetlerin inançlarına saygı duyuyor musunuz?
 • Birçok giyim ve takı tasarımcısı hamsa sembolünü kullanıyor ve büyük harfle yazıyor; Tamamen anlamadan bu sembolü takan birçok insan bulacaksınız. Bazen insanlar hiçbir fikri olmadan gidip basit bir gömlek alırlar. Hal böyle olunca hamsa tılsımı ve anlamları hakkında daha fazla araştırma yapmaya başlayabilirsiniz;
 • Dokümantasyon kaynaklarını dikkatli bir şekilde seçin,

Eğer öyleyse, kaynaklarınızı dikkatlice seçin. Hamsa deseninin arkasındaki güçlü sembolizmi anladığınızdan emin olun.

Hamsa Dövmelerinin Anlamı

Hamsa Dövmelerinin AnlamıPin

Kaydedilmiş Dövme

Hamsa işaretinin evrensel sembolizmi “kötülüğe karşı koruma”dır. Ve bu çok popüler modelin evrensel olarak kabul edilen anlamı budur. Bu sembolün en eski tasarımı, iki simetrik başparmak içeren tasvir edilmiş bir eldir. Aşağı veya dışa dönük olabilirler.

Bu tasarım için farklı isimler göreceksiniz; bu nedenle, İslami inançlarda insanlar hamsadan “Fatıma’nın Eli” olarak söz ederler. Yahudilikte bu işarete “Miriam’ın Eli” denir.

Önemli işaret, çağlar boyunca kadınsı gücün ve şansı çağırmanın bir sembolü olarak öncelikle dövme ve manevi uygulamalarda kullanıldı.

Ancak Hamsa dövmesinin tek bir anlamında durmak haksızlık olur. Bu kalıbın arkasındaki sembolizm, kullanıldığı dönem ve kültürle ilişkilendirilir.

Tarihimizin farklı dönemlerine kadar uzanan Hamsa’nın eli, farklı manevi anlamlar ve önem taşıyordu. Eski uygarlıklar canlı bir tanıklıktır. Bu sembolün önemi, onu sergileyen tüm büyük dünya dinleri göz önüne alındığında açıktır.

İlk uygarlıklardan başlayarak günümüzün modern zamanlarına kadar, hamsa sembolünün önsezi olan “nazar”a karşı gerçek bir tılsım olarak kullanıldığı oldukça açıktır.

Nazar, yeni bir kavram değil, eski bir kavramdır ve kötü bakışın vücut bulmuş hali olarak tanımlanır. Nazarın uğursuzluk ve zararlı sözler getirdiğine ve kişiyi olumsuz etkilediğine inanılır.

Ancak Hamsa elinin korumasını kullanan kişi, kendisini olumsuz duygu ve düşüncelerden uzak tutacak manevi bir sığınak altında yaşadığına inanır. Kötü ruhları kovmaktan çok, Hamsa dövmesi şans ve refah getirir.

Zamanın gerisinde, ama aynı zamanda günümüzde, ister fakir ister zengin insanların başına gelsin, hayattaki pek çok hastalık Nazar ile ilişkilendirilirdi. Nazarın fiziksel modeli olmasa da, insanlar Hamsa sembolüne yakın durmanın koruyucu bir tılsım olabileceğine inanırlar.

Hamsa dövmesi genellikle erkeksi bir sembol olarak kabul edilse de, kadınlar derilerine dövme yapabilir ve vücut sanatlarını daha basit bir Hamsa dövme stiliyle zenginleştirebilirler.

Bu dövme türü farklı semboller ve anlamlar taşırken, hiçbir tarihin değiştiremeyeceği tek bir şey vardır: Fatima’nın Eli koruma anlamına gelir. Bu nedenle, her zaman yanınızda koruyucu bir tılsım olmasını istiyorsanız, okumaya devam edin.

Anlamları Olan En Yaratıcı Hamsa Dövme Tasarımları

Eşsiz bir Hamsa dövme tasarımı yaratmanın birçok yöntemi vardır. Bu nedenle, dövmenize dahil edeceğiniz detaylara ve resimlere bağlıdır.

Hamsa dövme tasarımları ile ilgili herhangi bir deneyiminiz yoksa endişelenmeyin, aşağıda olduğu gibi, tercihlerinize göre özelleştirebileceğiniz birçok yöntem bulacaksınız.

Dövmenizi tasarlamakta zorlanıyorsanız, her zaman en sevdiğiniz dövme sanatçısını arayabilir ve onlardan daha fazla ilham isteyebilirsiniz. Yetenekli bir sanatçıya gittiğinizde sonuç zaten olağanüstü.

İdeal Hamsa dövme tasarımı için internette arama yapmak yorucu olabilir; bu yüzden bu güçlü sembol için bazı mükemmel stilleri ve stratejileri bir araya getirdim.

Daha fazla uzatmadan, en yaygın ama şık dövme tasarımlarından bazılarını ve anlamlarını birlikte keşfedelim.

İnsanlar Hamsa Yüzüne Nasıl Dövme Yapmalıdır?

Kesin bir tasarım seçmek söz konusu olduğunda Hamsa sembolü oldukça çok yönlüdür. Bu nedenle, dövme sanatçısı onu yukarı veya aşağı doğru boyayabilir, çünkü bu stillerin her ikisi de aynı sağlam korumayı ve kutsamaları gerektirir.

Bir Hamsa dövmesinin en ince detayını bile anlamak isteyenler için yerleştirme bağlamını izlemek esastır. Yukarı veya aşağı yerleşim, farklı anlamlar ve manevi inançlarla gelebilir:

 • Yüzü aşağı gelecek şekilde yapılan hamsa eli dövmesinin doğurganlığı artırdığı, tüm bereketleri etrafa getirdiği, duaların ve tecellilerin cevap almasına olanak sağladığı düşünülürken;
 • Yukarı bakan hamsa eli ise sizi kötülüklerden koruduğuna ve tüm olumsuz iç düşünceleri uzaklaştırdığına inanılır. Üstelik bu tasarım, bu zor zamanlarda hayatımızda uyum yaratmaya yardımcı olabilir.

Hamsa Dövme Tasarım Fikirleri

Hamsa dövmesini hazırlarken benimsenmesi gereken farklı stiller vardır. Çizgiler, açılar, tüm unsurlar vücut sanatı parçanızın anlamı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. En iyi ilham kaynağı olarak farklı Hamsa dövme stilleri vardır.

İşte Hamsa dövmelerinin en popüler stilleri:

 • Geleneksel
 • minimalist
 • aşiret
 • Çiçek
 • Suluboya
 • Modern
 • Gerçekçi
 • 3 boyutlu
 • noktacılık

yıldız ve hamsa dövme

yıldız ve hamsa dövme 1Pin

Kredi: @albertosanvalz

yıldız ve hamsa dövme 2Pin

Kredi: @tattoomariart

Bu tür bir tasarım, atipik bir Hamsa deseni arayan insanlara uyacaktır. Bu dövmede genellikle çiçek veya geometrik unsurlar bulunurken, bu sefer Hamsa’nın elinin ortasında simetrik bir yıldız yer alıyor.

Genellikle müdür göz arkadaşlığına sahip olacaktır. Küçücük olabileceği gibi geniş bir cilt bölgesine de yayılabilir.

Hamsa’nın ilk sembolü koruma iken, anlamı daha da güçlüdür.

Hamsa El ve Çiçek Motifleri

Hamsa El ve Çiçek Desenleri 1Pin

Kredi: @mangust_tattooer

Hamsa El ve Çiçek Desenleri 2Pin

Kredi: @caitlintattoo

Hamsa El ve Çiçek Desenleri 3Pin

Kredi: @nikkadott

Çiçek desenleri, bir dövmenin estetiğini geliştirmek için her zaman güçlü ve anlamlı bir unsur olmuştur. Hamsa elinin tam ortasına veya gözün ortasına tam bir çiçek eklemek isteyip istemediğiniz sonuç kadınsı olacaktır.

Çiçek desenlerinin en iyi yanı, onları dönüştürüp onlarla oynayabilmenizdir.

Elin parmaklarında bir desen oluşturun veya Hamsa elini bir Orkide çiçeğinin ortasına yerleştirin. Seçmek için doğru bir bitki yoktur, ancak istediğiniz gibi farklı bitki ve çiçeklere yönelin. Zambaklar, ayçiçekleri, şakayıklar veya papatyalar sadece bazı seçeneklerdir.

Son çiçekler, sektördeki en popüler olanlardır. Beğendiğiniz seçeneğe gitmeden önce, o çiçeğin anlamları hakkında daha fazla okumanızı tavsiye ederim.

Kişisel görüş: Genellikle çiçek güzelliğin sembolü olsa da, belirli bir bitki derin bir anlam ifade edebilir.

hamsa kalp dövmesi

Hamsa Kalp Dövmesi 1Pin

Kredi: @lelladrummondtattoo

Hamsa Kalp Dövmesi 2Pin

Kredi: @paintingisntdead

Yukarıdaki örnekleri inceleyin ve Hamsa dövmesinin içindeki kalbi bulmaya çalışın. Bir kalp deseni genellikle birine olan sevgiyi veya sevgiyi sembolize ederken, hamsa dövmesine eklendiğinde sembolizm daha derindir.

Nihai tasarım, kalp kırıklığından geçtiğiniz veya sadece ruhunuzu korumak istediğiniz anlamına gelebilir.

Bundan daha fazlası, bu Hamsa kalp dövmesi, sevdiklerinizi korumaya çalıştığınız anlamına gelebilir. Elin tam ortasında duran bu kalp deseni sevgi, güç, duyarlılık anlamına gelir.

Geleneksel Hamza Dövmesi

Geleneksel Hamza Dövmesi 1Pin

Kredi: @nicoleellisse

Geleneksel Hamza Dövmesi 2Pin

Kredi: @julapps_artist

Geleneksel Hamza Dövmesi 3Pin

Kredi: @tattooistgoun

Geleneksel Hamsa dövme tasarımı, bu anlamlı işaretin klasik görünümüdür. Bu dövme genellikle çiçek detayları ve Mandala tarzında güçlü kökleri olan desenlerle doludur.

Kişisel görüş: Çizgiler genellikle ince, renkler parlak ve neşelidir. Renkler zorunlu değildir. Dövmeyi yalnızca dilerseniz gölgelerle doldurun.

Kabile Hamsa Dövmesi

kabile hamsa dövme 1Pin

Kredi: @kolli_tattoo

kabile hamsa dövme 2Pin

Kredi: @shey.yaratıcı

Kabile Hamsa dövmeleri, geleneksel olanlara oldukça benzer. Bununla birlikte, onları benzersiz kılan daha kalın çizgiler, tropikal desenler, dönen kıvrımlar ve alışılmadık tasarımlarla gelirler.

Minimalist Hamza Dövmeleri

Minimalist Hamsa Dövmeleri 1Pin

Kredi: @dövmeci_eq

Minimalist Hamsa Dövmeleri 2Pin

Kredi: @dado_ink93

Minimalist Hamsa Dövmeleri 3Pin

Kredi: @köypoptattoo

Minimalist dövmeler zarif, minik, hassas ve şık vücut sanatı parçalarıdır. Minimalist dövmeler, basit bir dövmeyi göstermek için net çizgiler, negatif boşluklar, minimum ayrıntılar ve açık renk paleti kullanır.

Bu dövmelerin çoğu küçük boyutlardadır; çok fazla detay içermezler ve düzenli kalıplara sahiptirler. Minik Hamsa dövmeleri de eşleşen vücut sanatı parçalarına sahip olmak için harika.

Hepsi minimal olan Hamsa dövmelerine gelince, sadece el şeklini ve gözü içerirler. Çok fazla başka ayrıntı yok, çok fazla renk yok.

Minimalist tasarımlar şenlikli değil ama hamsa sembolünün özünü taşıyorlar.

Kişisel görüş: Bu küçük kalıbı ayak bilekleri veya bilekler gibi küçük cilt bölgelerinde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Suluboya Hamza Dövmeleri

Sulu Boya Hamza Dövmeleri 1Pin

Kredi: @jrh_tattoos

Suluboya Hamsa Dövmeleri 2Pin

Kredi: @inkedlifemiami

Suluboya Hamsa Dövmeleri 3Pin

Kredi: @evilfromtheneedle

Suluboya dövmeler bugün büyük bir aldatmaca ve bu günlerde gerçek bir trend. Bu dövme stilini tanımlayan şey, temelde sulu boya ile elde edeceğiniz renk tonu olan soluk renklerdir.

Aynısı sulu boya Hamsa dövmelerinde de olur. Bir kağıda sızmış gibi tüm bu suluboyaları fark edeceksiniz.

Genel olarak, sulu boya Hamsa dövmesi rahatlatıcı, sanatsal bir estetiğe sahiptir ve heyecan verici bir bükülme ile minimalist bir dövme için idealdir. Hamsa dövmesine renkli bir ipucu eklemek, onu çarpıcı ve bir sanat eseri gibi gösterecek.

Bu eğilim giderek daha popüler hale geliyor ve kadınlar vücut sanatı parçaları için bu yumuşak renkleri tercih ediyor.

3D Hamza Dövmeleri

3D Hamza Dövmeleri 1Pin

Kredi: @the.madhattress

3D Hamza Dövmeleri 2Pin

Kredi: @godshalltattoos

3D Hamza Dövmeleri 3Pin

Kredi: @grovertattoonz

3D dövmeler, yetenek gerektirdiğinden, elde edilmesi en sanatsal ve en karmaşık olanıdır. İstediğiniz bir 3D dövmeyse, bu özel tekniğe hakim olan bir sanatçı aradığınızdan emin olun.

Bir 3B nesnenin ideal efektini yaratmak için çok fazla yetenek, cesaret ve bilgi ile gölge ve vurgu yerleşiminde ustalaşmak gerekir.

Kişisel görüş: Optik yanılsama veya hiper gerçekçi bir tasarıma sahip bir Hamsa dövmesi arayabilirsiniz.

Gerçekçi Hamza Dövmeleri

Gerçekçi Hamsa Dövmeleri 1Pin

Kredi: @frankie_deny_tattoos

Gerçekçi Hamsa Dövmeleri 2Pin

Kredi: @jroxxtattoosofficial

Gerçekçi Hamsa Dövmeleri 3Pin

Kredi: @inkwelltattoocompany

Gerçekçi dövmeler her zaman gerçek bir hit olmuştur ve bahse girerim onları kaçırmak istemezsiniz. Ancak tıpkı 3D Hamsa dövmelerinde olduğu gibi en iyi sanatçılar arasından seçim yapmanız gerekiyor; Aksi takdirde, sonuç o kadar akıllara durgunluk vermeyecektir.

Gerçekçi dövmeler, 3D dövmeler kadar karmaşık değildir; ancak, olabildiğince doğru görünmeleri gerekir. Göz genellikle tüm dikkatin gittiği ana unsurdur. Baş döndürücü bir vücut sanatı istediğiniz için merkezi göz çarpıcı bir tasarıma sahip olmalıdır, değil mi?

Noktacılık Hamsa Tattoo

Noktacılık Hamsa TattooPin

Kredi: @arthur_tattoo

Noktacılık, kesin bir desen veya görüntünün konturunu oluşturmak için noktaları kullanan dövme sanatıdır. Bu, özellikle erkekler arasında vücut sanatı parçaları söz konusu olduğunda günümüzün trendlerinden biridir.

Hamsa sembolü oldukça erkeksi kabul edildiğinden, noktaları bu dövme fikriyle birleştirmek çarpıcı ve neredeyse gerçeküstü görünecek. Ancak, benzersiz bir etki için milyonlarca küçük noktayı çizgilerle birleştirebilirsiniz.

Kişisel görüş: Yani, Hamsa dövmesi için benzersiz bir tarz arıyorsanız, noktalı teknik sizin için doğru olanıdır.

Vurgulanan Göz Figürü

Vurgulanan Göz Şekil 1Pin

Kredi: @annetettoo

Vurgulanan Göz Şekil 2Pin

Kredi: @angelinakaduk

Vurgulanan Göz Şekil 3Pin

Kredi: @jessparrytattoos

Hamsa dövmeleri söz konusu olduğunda göz figürü bir nevi merkezi unsurdur. Bir dövmenin birçok duyguyu iletmesini istiyorsanız göz tasarımının olabildiğince gerçekçi olmasına dikkat etmelisiniz.

Hamsa elinin altına veya üstüne veya altına bazı harf sembolleri ekleyebilirsiniz.

Son Düşünceler

Hamsa eli, sağlam bir duygusal yüke sahip güçlü bir semboldür. İyileştirici özelliklerini dikkatlice okuyun, ardından bu duyguların çoğunu paylaşan tasarımı seçin.

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın