30+ Ay Dövmesi: Tasarımlar, İlham, Sembolizm ve Anlam

Ay, ilk ve en eski insan sembollerinden biridir. Yüzyıllar boyunca, onun gece gökyüzündeki göksel görüntüsü bizi hayrete düşürdü. Başından beri, insan varlığı üzerinde inanılmaz bir etkisi olduğunu biliyorduk ve bugüne kadar her gece ondan ilham alıyor ve ay ışığıyla büyüleniyoruz. Ay, milyonlarca insana ilham verdi ve yaratıcı, sanatsal ilhamımızın ana kaynağı olmaya devam ediyor.

Doğal olarak Ay, en yaygın dövme tasarım seçeneklerinden biridir. Yeni dövmeniz için ilham arıyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıdaki paragraflarda, yeni mürekkebiniz için göz önünde bulundurabileceğiniz en yaygın Ay dövmesi sembolizmlerini ve tasarımlarını keşfedip açıklayacağız. O halde, daha fazla uzatmadan başlayalım!

Ay ve Kültürel Etkisi

Ay ve Kültürel EtkisiPin

Kredi: @na.nago

Dövme tasarımlarına geçmeden önce, Ay’ın yaratıcı ve kültürel ifademizde bugüne kadar neden bu kadar önemli bir rol oynadığını tartışmalıyız. Gibi ilk insan sembollerinden biri, tarih öncesi atalarımızdan Vincent van Gogh’a ve dünya çapında çok sayıda çağdaş sanatçıya kadar ana yaratıcı ilham kaynağı olarak kullanıldı. Neden böyle?

Fransa’da bulunan ilk ilkel eskizlerden bazıları, çizimlerin ilk önerdiği gibi, insanların takımyıldızın farkında olduklarını gösteriyor. Daha sonra bilim adamları, eskizlerin Ay’ın gökyüzündeki görünümünü izleyen bir takvim olan bir ay kodunu temsil ettiğini keşfettiler. Bunun atalardan kalma insanlar için ne kadar etkili olması gerektiğini ancak hayal edebilirsiniz.

O andan itibaren insanlar Ay’a takıntılı hale geldi. Bazıları onu bir tanrı olarak gördü, diğerleri ise fedakarlıklar sunarak saygı gösterdi. Ay ışığı gecedeki tek ışık kaynağı olduğundan, insanlar ayı doğru yolun lideri olarak gördüler.

Eski Mısır’da Ay, genellikle, örneğin Khonsu gibi, farklı tanrıların başlarının üstünde otururken bulunur. Adı aynı zamanda ‘yol bulucu’ ve ‘gezgin’ anlamına gelen Khonsu’nun ölülerin ruhlarını iblislerden koruduğuna ve ölümden sonraki yolculuklarının güvenli olmasını sağladığına inanılıyordu.

Keltler için Ay, manevi sistemlerinin merkeziydi. Ayrıca Ay’ın, ayrılan ruhların ölümden sonraki yolculuklarında gezinmelerine yardımcı olduğuna inanıyorlardı. İrlanda mezarlarında 5.000 yıl öncesine dayanan ay haritası oymalarının buluntularının bulunmasının nedeni budur.

Şekli, parlaklığı ve gece gökyüzündeki göksel görünümü sayesinde birçok sanat dehası Ay’dan ilham almıştır. En büyük sanat eserlerinden bazıları, resmin merkezinde ya da önemli bir yönü olarak Ay’ı gösterir. İşte insanın sanatsal ifadesinin başyapıtlarından Ay’ın bazı örnekleri;

  • Derby’den Joseph Wright – Hava Pompasındaki Kuş Üzerinde Bir Deney – Dolunay, tablonun en önemli unsurlarından biridir. Ay Çemberi (daha sonra Lunar Society olarak anılacaktır) toplantısının, seyahat ederken ay ışığından en iyi şekilde yararlanmak için nasıl zamanlandığını gösterir. Ressamın bu Çemberle güçlü bağları vardı, bu yüzden resimdeki Ay, Çemberin aylık toplantılarına bir selam niteliğindeydi.

Hava Pompasındaki Kuş Üzerinde Bir DeneyPin

Kredi: Wikimedia

  • Vincent van Gogh – Yıldızlı Gece – Bu, dünyadaki en tanınmış tablolardan biridir. Tabloda betimlenen yıldızlı geceye, rahatsız edici ve alev alev yanan bir Ay eşlik ediyor elbette. Resmin bütünü, köşedeki Ay tarafından aydınlatılır, bu da gecenin içinde doğa kadar tabloyu birbirine bağlayan ve sıkılaştıran parça olarak gerekliliğini ve sembolizmini pekiştirir.

Vincent van Gogh – Yıldızlı GecePin

Kredi: Wikimedia

  • Caspar David Friedrich – Ayı Düşünen Erkek ve Kadın – Ay her zaman varlığını ve hayatın kendisini düşündürme gücüne sahip olmuştur. Bu resim tam da bunu tasvir etmekten başka bir şey değil. Bu resmin meditatif, dalgın enerjisi, insanın Ay’a olan hiç bitmeyen ilgisini gerçekten gösteriyor.

Caspar David Friedrich - Ayı Düşünen Erkek ve KadınPin

Kredi: Wikimedia

Ay’ın kültürel etkisi sonsuzdur; sadece temel bilgiler hakkında yazmak bütün bir makalemizi alırdı. Bu nedenle, en popüler Ay dövme tasarımlarından örneklerle sembolizmini ve anlamını açıklamaya devam edeceğiz. Yani, sadece bununla devam edelim.

Ay Dövme Tasarımları ve Anlamları

Ay Evresi Dövmesi

Ay Evresi Dövmesi 1Pin

Kredi: @lunablankenstein

En yaygın anlamı ve sembolizmi Ayın evreleri (ve bu tür dövmeler) genellikle öğrenme, genç ve yaşlı büyüme, salıverme ve yeniden doğuş gibi insani aşamalarla bağlantılıdır. Her Ay evresi ayrıca özel ve bireysel anlam taşır.

Örneğin, dolunay aşaması, kişinin en yüksek başarısını, tatminini, gücünü ve dilek veya gerekliliklerini elde etme yeteneğini sembolize eder.

Yeni Ay, yeni başlangıçları, taze fikirleri ve hepimizin arada bir yapmak zorunda olduğu inanç sıçramasını sembolize eder.

Zayıflamak, teslim olmayı, barışı ve sessizliği ve bir kaybı kabul etme yeteneğini sembolize eder. Öte yandan ağda, olumlu büyümeyi ve kazanımı sembolize eder.

İşte ilham almak için kullanabileceğiniz favori Ay evresi dövme tasarımlarımızdan bazıları;

Ay Evresi Dövme 2Pin

Kredi: @yeekiitattoo
Ay Evresi Dövme 3Pin
Kredi: @viburnum_tattoo
Ay Evresi Dövme 4Pin
Kredi: @betonkırk
Ay Evresi Dövme 5Pin
Kredi: @sum0rulezz

Güneş ve Ay Dövmesi

Güneş ve Ay Dövmesi 1Pin

Kredi: @bal.bea.dövmeler

Güneş ve Ay korelasyonu çok spesifik ve ilginç. Örneğin Ay’ın Güneş’in aynası olduğuna inanılır. Güneş ışığından dolayı ay ışığımız var, bu nedenle Güneş ve Ay’ın yin ve yang etkileşimi var. Örneğin, Güneş eril ile ilişkilendirilirken, Ay dişil ile ilişkilendirilir.

Böylece, Güneş ve Ay dövmesi ikiliği, cinsiyetleri, yin ve yang’ı, aktif ve pasifi, ışığı ve karanlığı ve çok daha fazlasını sembolize edebilir. Güneş hayattaki aktif, enerjik ve tutkulu olanı temsil edebilirken, Ay manevi, göksel ve psişik olanı sembolize edebilir.

Bu tür bir sembolizm, özellikle dövmeler için kullanıldığında, genellikle benzersiz bir şekilde yorumlanır ve her insan için farklıdır. Herkes kendi yorumunu ve hayat tecrübesini bu tarz dövmelere uygular. Yine de, işte en sevdiğimiz ve ilham verici Güneş ve Ay dövmelerimizden bazıları;

Güneş ve Ay Dövmesi 2Pin

Kredi: @nayira.dövme
Güneş ve Ay Dövmesi 3Pin
Kredi: @gesterjay
Güneş ve Ay Dövmesi 4Pin
Kredi: @tugbabozzkurt
Güneş ve Ay Dövmesi 5Pin
Kredi: @esot_erika

Dolunay Dövmesi

Dolunay Dövmesi 1Pin

Kredi: @oztattoom

Şimdi, dolunay, her insanın bireysel yorumuna bağlı olarak pek çok sembolizm taşır. Örneğin astrolojide dolunay olgunluğu ve hamileliği simgeler. Diğer yorumlarda dolunay, kişinin başarıya ve güce ulaşma yeteneğini; hayallerin ve arzuların yerine getirilmesini ve kişinin bunları elde etme ve eksiksiz, yerine getirilmiş bir birey olma becerisini temsil eder.

Dolunay tamamen aydınlatıldığından ve Ay’ın diğer tarafı tamamen karanlık olduğundan, bu tür görüntüler aynı zamanda kendini keşfetmeyi, ruhsal aydınlanmayı ve tam olgunluğu sembolize edebilir. Ayrıca, bu tür görüntüler, yin ve yang’ın tamamlanması olan ay ve güneş enerjisi arasındaki dengeyi de temsil edebilir.

Tüm bu yorumlar ve sembolizm, yorumunuza ve yaşam deneyiminize uyuyorsa Dolunay dövmesine uygulanabilir. Bunu söyledikten sonra, ilham almak için kullanabileceğiniz en iyi Dolunay dövme tasarımlarından bazıları;

Dolunay Dövmesi 2Pin

Kredi: @bugpin_beck
Dolunay Dövmesi 3Pin
Kredi: @tattooist_danha
Dolunay Dövmesi 4Pin
Kredi: @allireallydoistattoo
Dolunay Dövmesi 5Pin
Kredi: @dövmeci_giho_

Ay ve Yıldız Dövmesi

Ay ve Yıldız Dövmesi 1Pin

Kredi: @hwyl.dövme

Genel olarak konuşursak, Ay’ın ve onu çevreleyen yıldızların görüntüsüne uygulanan gerçek bir sembolizm yoktur. Çoğu zaman, bunlar güneş sisteminde birlikte var olan iki ayrı gök cismi.

Bununla birlikte, bazı insanlar için Ay ve yıldızlar birlikte kaderin, umudun, hatta belki zamandan kaçışın, değişimin, ölümlülüğün vs. sembolizmini taşırlar. herkesin bireysel olarak yapması gereken birleşik bir yorum oluşturun.

Ay ve Yıldız dövmeleri söz konusu olduğunda, insanlar bazen sembolizmi derinleştirmeye başlayan belirli bir sayı ve şekil alırlar; örneğin, bir Ay ve birçok yıldız sonsuzluğu ima edebilir veya Ay ve yükselen bir yıldız maneviyatı veya dişil/eril olanı sembolize edebilir. Örneğin yedi noktalı bir başlangıç, ilerlemeyi veya insan becerisini vb. Sembolize edebilir.

Bu tür bir sembolizmi ve yorumu seviyorsanız, ilham alabileceğiniz en sevdiğimiz Ay ve Yıldız dövme tasarımlarından bazıları;

Ay ve Yıldız Dövmesi 2Pin

Kredi: @ugnes_tattoo_art
Ay ve Yıldız Dövmesi 3Pin
Kredi: @lavanta.dövmeler
Ay ve Yıldız Dövmesi 4Pin
Kredi: @starseed_ink
Ay ve Yıldız Dövmesi 5Pin
Kredi: @studiocicatrice

Yarım Ay/Hilal Ay Dövmesi

Yarım Ay/Hilal Dövme 1Pin

Kredi: @txttoo

Ay’ın orağı Luna, büyüyen veya küçülen Ay veya hilal olarak da bilinen yarım ay, dünya çapında popüler bir semboldür. Genellikle dinlerle ilişkilendirilen, çok sayıda İncil referansıve İslami sembolizm (yarım ay ve bir yıldız İslam’daki ana sembolizmdir, örneğin İslam ülkelerinin bayraklarında sıklıkla görülür).

Bununla birlikte, yarım ayın evrensel sembolizmi genellikle dişil enerji, annelik ve hayat verme ile ilişkilendirilir. Hatta doğurganlık ve adet döngüsü veya bekaret ve iffet ile ilişkilendirilir. Yarım Ay oldukça kadınsı bir semboldür, bu nedenle yarım ay dövmesi yaptırarak kadınlığınızı, kadınlığınızı veya dişil enerjinizi göstermiş olacaksınız. Bu size ilginç geliyorsa, ilham almak için kullanabileceğiniz yarım Ay dövmeleri için en iyi seçimlerimizden bazıları;

Yarım Ay/Hilal Dövme 2Pin

Kredi: @arona_tattoo
Yarım Ay/Hilal Dövme 3Pin
Kredi: @dövmeci_zec
Yarım Ay/Hilal Dövme 4Pin
Kredi: @inatçı_tat2z
Yarım Ay/Hilal Dövme 5Pin
Kredi: @cepaw_tattoomaker19

Mavi Ay Dövmesi

Mavi Ay Dövmesi 1Pin

Kredi: @peria_tattoo

Mavi Ay, aslında aynı ayda görülen ikinci dolunaydır. Bununla önemli bir ilişki olmamasına rağmen, bazı kültürler görünüşünü büyülü bir şey olarak yorumluyor. Hatta birçokları bunun onu sembolize ettiğine inanıyor. kadın enerjisi ve bir kadının hayatının evreleri. Aynı zamanda bilgelik ve bilgi ve kişinin büyüme yeteneği anlamına gelir.

Bir Mavi Ay, başka bir dünyaya özgü ve tamamen ender hissettirdiği için, görünüşünün daha ruhani bir anlamı vardır. ‘Mavi ayda bir kez’ ifadesi sebepsiz yere yoktur. Mavi Ay gibi çok nadiren meydana gelen bir olay, bizi hayatı, ondaki rolümüzü ve onun tüm güzelliğini ve gizemini düşünmeye ve düşünmeye sevk eder.

Bir dövme olarak Mavi Ay, mürekkeplenebilecek en iyi tasarımlardan biri olabilir. Mavi ayı tasvir eden dövmelerin özel bir enerjisi vardır ve genellikle harika görünürler. İşte ilham almak için kullanabileceğiniz favori Blue Moon dövme tasarımlarımızdan bazıları;

Mavi Ay Dövmesi 2Pin

Kredi: @parkkaro
Mavi Ay Dövmesi 3Pin
Kredi: @xxsummer_tattoo
Mavi Ay Dövmesi 4Pin
Kredi: @eden_tattoo_
Mavi Ay Dövmesi 5Pin
Kredi: @eden_tattoo_

Son düşünceler

Umarız açıklamalarımız ve dövme tasarım önerilerimiz faydalı olmuştur. Bu yazıda kullanılan dövmeler kopyalanamaz veya kendi dövmeniz için kullanılamaz. Bu dövmeler, orijinal işler yapmış olan saygılı dövme sanatçılarına aittir. Bu dövmeler, yalnızca bir tür Ay dövmesi yaptırmak isteyen insanlar için bir ilham kaynağı görevi görür.

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın