40+ Müthiş Polinezya Dövme Tasarım Fikri (Anlamı ve Simgeleştirmesi)

Tarih boyunca insanlar kabilelerini, uluslarını veya sadece kendilerini onurlandırmak için dövmeler kullandılar. Dövmeler, kendilerini bir kabilenin veya belirli bir kültürün üyeleri olarak ve içindeki statülerini işaretlemek için bir araçtı. En mistik ve aynı zamanda büyüleyici dövmelerden biri Polinezya dövmesidir. Polinezya dövmelerinin uzun bir geçmişi vardır.

Dövme sanatçıları, Polinezya dövmesinin hangi unsurunu istediğinize karar vermeden önce bu tür mürekkebin arkasındaki anlamı araştırmanızı şiddetle tavsiye eder. Tasarımı akıllıca seçin ve geldiği kültüre saygı gösterin.

Polinezya dövmelerinin ardındaki anlamları öğrenmek istiyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin.

Polinezya Dövmesinin Tarihi

Polinezya kültürleri arasında Samoans, Marquanes, Niueans, Tongans, Cook Island Maori, Hawaii Maoli, Tahiti Ma’ohi ve Yeni Zelanda Maori yer alır. Genetik olarak konuşursak, Güney Asya bölgelerinden gelen yerli halklarla bağlantılıdırlar.

Dövme yapma becerisi ve sanatı, Polinezya kültürlerinin önemli yönleridir. Tarihte, Polinezyalılar dövme sanatını kişiliklerini, kimliklerini, kabilelerini, kabile içindeki yerlerini, başarılarını, statülerini vb. ifade etmek için kullandılar.. Dövme tasarımları, ayırt edici işaretlerle doluydu ve hala da öyle. Polinezya kültüründe neredeyse herkes dövmeliydi. Pasifik’teki birçok ada Polinezya kültürüne ait olduğu için dövme stilleri değişiklik gösterir.

James Cook, 1771’de Yeni Zelanda ve Tahiti gezisinden ilk kez döndüğünde, “dövme” kelimesi Avrupa’da ilk kez ortaya çıktı. James Cook, Polinezya halkının davranışlarını takip etti ve buna adını verdi. dövme. Polinezya dövme geleneği 2000 yılı aşkın süredir var. Ancak 18. yüzyılda Eski Ahit bu eylemi katı bir şekilde yasakladı. O zamandan beri, 1980’lerde birçok kayıp sanat yeniden canlandırıldı.

Polinezya’da dövme sanatı ilk olarak Tonga ve Samoa’da başlamıştır. Tongan savaşçılarının bellerinden dizlerine kadar dövmeleri vardı. Dövme tasarımları arasında şekiller, desenler, üçgenler ve düz siyah vardı. Dövme işlemi yavaş ve çok acı vericiydi. Ancak dövme yapan insanlar, acıya dayanıklılık ve cesaretle övünürlerdi.

Dövme ritüeli, genellikle bütün bir gün süren ayrı oturumlarda yapılırdı ve her biri arasında bir iyileşme süresi vardı. Tüm dövmenin tamamlanması genellikle bir ay sürdü. Adalılar, tüm vücutları dövmeyle kaplanana kadar hayatları boyunca birçok dövme ritüeline gittiler. Sadece dövme işleminde uzmanlaşması uzun zaman alan rahipler bu ritüelleri gerçekleştirebiliyordu. Dövme çoğunlukla erkekler içindi ama bazı Samoalı kadınlar bu vücut sanatını giyiyordu. Kadınlarda dövmeler daha incelikli ve narindi.

Polinezya dövmesinin yerleştirilmesi geleneklerinde çok önemli bir role sahiptir. Bazı öğeler, dövmenizi nereye koyduğunuza bağlı olarak belirli bir anlamla ilişkilidir.

40+ Polinezya Dövme Tasarım Fikri (Ve Arkasındaki Anlamlar)

Seçebileceğiniz en iyi Polinezya dövme tasarımlarından bazılarını görmek için aşağı kaydırın.

1. Baş Polinezya Dövme Tasarımları

Baş Polinezya Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @sef_kavafornia
Baş Polinezya Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @brianjohnsontattoos
Baş Polinezya Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @suluapeangela
Baş Polinezya Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @dermalizepro

Polinezya geleneğinde insanlar, Cenneti temsil eden Rangi’nin ve Dünya’yı temsil eden Papa’nın çocuklarıdır. Rangi ve Papa’nın 70 çocuğu vardı ve çocukları alttaki karanlıkta sıkışıkken sımsıkı kucaklaşacaklardı. Çocuklar genellikle ışığı görmenin ne kadar harika olacağını tartışırlardı. Bir çocuk onları öldürmelerini önerirken, diğerleri Rangi ve Papa’yı ayırmanın en iyisi olacağını öne sürüyor.

Polinezyalılar, erkeklerin hayatındaki arayışının o birliği bulmak olduğuna inanır. Yani beden, Rangi ve Papa arasındaki bağlantıdır. Vücudun üst kısmı ruhsal yönle bağlantılıyken, vücudun alt kısmı dünya ile bağlantılıdır.

Bununla birlikte, kafanın Rangi ile doğrudan bağlantı olduğu söylendi. Polinezya dövmelerinin bu yerleşimi, bilgi, maneviyat, sezgi ve elbette bilgelik anlamına gelir.

2. Kol Polinezya Dövme Tasarımları

Kol Polinezya Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @d.russ.tattoo
Kol Polinezya Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @d.russ.tattoo
Kol Polinezya Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @jeanmichelmanutea
Kol Polinezya Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @whitehouse.dövme
Kol Polinezya Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @krislitdövme

Polinezya geleneğinde omuz ve üst kol dövmeleri gücü ve cesareti temsil eder. Savaşçılarla ilişkilendirilirler. Alt kol ve el ise yaratıcılığı veya bir şeyler yapmayı temsil eder.

Bir Polinezya dövmesi seçerseniz, gücünüzü ve erkekliğinizi temsil etmenin kol bölgenize yaptırmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Dövmeniz için bir tasarım ilham kaynağı olarak yaşam hikayenizi, önemli bir dönüm noktasını veya sizi daha güçlü ve güçlü kılan bir şeyi kullanın. Bu şekilde dövmeniz benzersiz olacaktır.

3. Bacak Polinezya Dövme Tasarımları

Bacak Polinezya Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @jakehusbands
Bacak Polinezya Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @goodlucktattoos
Bacak Polinezya Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @heimanutatau
Bacak Polinezya Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @eightball_tattoo_family
Bacak Polinezya Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @shore_darn

Polinezya kültüründe bacaklar ve ayaklar ilerlemeyi veya ilerlemeyi temsil eder. Bacaklar ve ayaklar da seçim veya ayrılık anlamına gelebilir. Ayaklar, Papa ile doğrudan bağlantıdır ve maddi şeyleri sembolize eder. Ancak eklemler birliği temsil eder.

Geleneksel olarak, Polinezyalı savaşçılar bu tür dövmeler takarlardı. Bu, aslında, dünyadaki en zorlayıcı bacak sanatıdır. Geleneksel savaşçı bacak tasarımı ve arkasındaki anlamla Polinezya dövmesi, erkek bacağının çerçevesiyle mükemmel bir şekilde hizalanır ve onu mükemmel şekilde şekillendirir. Bu tür bir dövme, bedene ve onun imajına odaklanma yeteneğinizle bağlantılı olarak kasınızı, gücünüzü ve dayanıklılığınızı gösterir.

4. Polinezya Deniz Kaplumbağası Dövme Tasarımı

Polinezya Deniz Kaplumbağası Dövme Tasarımı 1Pin

Kredi: @best_polinezya
Polinezya Deniz Kaplumbağası Dövme Tasarımı 2Pin
Kredi: @best_polinezya
Polinezya Deniz Kaplumbağası Dövme Tasarımı 3Pin
Kredi: @best_polinezya
Polinezya Deniz Kaplumbağası Dövme Tasarımı 4Pin
Kredi: @best_polinezya

kaplumbağa ya da honu Polinezya kültürünün özellikle Samoalılar ve Hawaililer için en önemli canlılarından biridir. Polinezya kültürleri, kaplumbağaları birçok anlamla ilişkilendirir. Birincisi, kaplumbağanın sağlık ve doğurganlığı, barışı ve dinlenmeyi sembolize etmesidir.

Kaplumbağa, aileler arasındaki birliği temsil eder. Genellikle koyu çizgiler ve kabile şekilleri kullanılarak uzuvları kabuğun dışına çıkacak şekilde temel bir gövde olarak tasarlanmıştır. Ve bazen dövme sanatçıları kaplumbağayı çizmek için çizgiler ve noktalar kullanır.

Polinezyalılar için okyanus besin kaynağıdır ve ahirette dinlenecekleri yerin orası olduğuna inanırlar. Kaplumbağa kıyıdan okyanusa doğru hareket ettiği için Polinezyalılar bu sevimli hayvanların onları son dinlenme yerlerine yaklaştırdığına inanıyorlardı.

Bazı inanışların aksine yukarı doğru çekilen kaplumbağalar, ölülerin ruhunu karşı dünyaya götürdükleri anlamına gelmez. Bu fikri temsil etmek istiyorsanız, tasarımın kaplumbağa kabuğunun üzerinde veya yakınında bir insan figürü olması gerekir.

5. Kertenkele Polinezya Dövme Tasarımları

Kertenkele Polinezya Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @annkeevallik
Kertenkele Polinezya Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @desmond_neil
Kertenkele Polinezya Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @tattooszelest
Kertenkele Polinezya Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @luquetattoos
Kertenkele Polinezya Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @tattsquatch

Kertenkeleler ve kertenkeleler mo’o veya moko olarak adlandırılır. Polinezya geleneğinde önemli bir rol oynarlar. Tanrılar veya atua ve Polinezya mitlerindeki diğer ruhlar genellikle kertenkele şeklinde ortaya çıktı. Polinezya kertenkele dövmelerinin insan formuna benzer bir formda tasarlanmasının nedeni budur.

Polinezya halkı için kertenkele çok güçlü bir yaratıktır ve iyi şansı, Tanrı ile insanlar arasındaki iletişimi temsil eder ve görünmez dünyaya erişebileceklerine inanılır. Ancak saygısız olanlara kötü şans ve kötü alametler getirebilirler.

Kertenkele dövmeleri basit görünüyor ama aslında, görüntüyü birçok kabile tasarımına dahil etmek ve tek bir sanat eseri yaratmak çok zor ve büyük beceri gerektiriyor. Kertenkele dövmelerinin güç getirdiği ve kullanıcılara birçok yönden yardımcı olduğu düşünülmektedir.

6. Polinezya Öncü Dövme Tasarımları

Polinezya Öncü Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @best_polinezya
Polinezya Öncü Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @best_polinezya
Polinezya Öncü Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @best_polinezya
Polinezya Öncü Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @best_polinezya
Polinezya Öncü Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @best_polinezya

Polinezya dövme tasarımlarında, bir mızrak ucu veya ok tipik olarak üçgen şeklindedir ve keskinleştirilmiş bir ok gibi görünmesi için gölgelenmiştir. Bu tür dövme, dövmeye yeni bir boyut kazandırır.

Çoğu zaman oklar veya mızrak uçları üst üste gelecek şekilde yerleştirilir. Polinezya geleneğinde mızrak başı cesareti ve mücadeleciliği, savaşan enerjiyi ve ruhu sembolize eder. Hemen hemen her Polinezya dövme tasarımında bir mızrak ucu bulabilirsiniz. Bu dövme sadece savaştaki savaşçılar için değil. İçinizde bir savaşçı varsa veya kendinizle bir şeyler için savaşıyorsanız bu dövme tam size göre. Bazen iç savaş en önemlisidir.

7. Köpekbalığı Dişleri Polinezya Dövme Tasarımları

Köpekbalığı Dişleri Polinezya Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @best_polinezya
Köpekbalığı Dişleri Polinezya Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @best_polinezya
Köpekbalığı Dişleri Polinezya Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @best_polinezya
Köpekbalığı Dişleri Polinezya Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @best_polinezya
Köpekbalığı Dişleri Polinezya Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @best_polinezya

Polinezyalılar için köpekbalığı dişleri genellikle boşlukları olan veya içi mürekkeple dolu üçgenler şeklinde tasarlanmıştır. Köpekbalığı dişleri genellikle kötülükten korunmayı sembolize eder veya bazen kötülüğün yolunuza çıktığını gösterir. Polinezyalı savaşçılar için köpekbalığı dişleri aynı zamanda savaşta gücü temsil eder. Ayrıca, bu dövme barınak, güç, vahşet vb. tasvir edebilir.

Köpekbalığı dişleri veya niho mano, Polinezya kültürünün en ünlü sembolleri arasındadır. Polinezya kültüründe de Tanrı’yı ​​temsil ederler. Polinezya dövme tasarımlarının neredeyse %50’sinden fazlasının içinde köpekbalığı dişleri vardır.

Dövme sanatçıları genellikle sonunda inanılmaz görünen bir dövmede mızrak uçları, köpekbalığı dişleri, kertenkeleler içerir. Her sembolün bir anlamı vardır ve her dövmenin bir anlamı vardır. Hikayenizi dövme sanatçınıza anlatın ve birlikte sizin için anlamlı olan ve cildinizde olmayı hak eden bir dövme yaratabilirsiniz.

8. Okyanus Polinezya Dövme Tasarımları

Okyanus Polinezya Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @best_polinezya
Okyanus Polinezya Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @best_polinezya
Okyanus Polinezya Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @best_polinezya
Okyanus Polinezya Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @best_polinezya
Okyanus Polinezya Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @best_polinezya

Okyanus, Polinezya halkının ikinci evidir. Son yolculukları için yola çıktıklarında dinlenme yeridir. Bazen okyanus, ölümü ve ölümün ötesini temsil etmek için kullanılır.

Daha önce de söylediğimiz gibi, okyanus Polinezya halkı için bir besin kaynağıdır, bu nedenle geleneklerinde, dövmelerinde ve mitlerinde büyük bir yer tutması şaşırtıcı değildir. Ve tabii ki, okyanus ve deniz dalgalar şeklinde temsil edilir.

Polinezya kültürleri, okyanusun ataların yaşadığı yer olduğuna inanıyordu.

Dövme tasarımı amacıyla, daha büyük bir resim oluşturmak için okyanus diğer unsurlarla birleştirilir. Polinezya dövmesi yaptırmaya karar verirseniz, her öğenin bir anlamı olduğunu unutmayın. Polinezya halkının mirasını koruduğunu, geleneklerine ve inançlarına saygılı olduğunu unutmayın.

9. Tiki Polinezya Dövme Tasarımları

Tiki Polinezya Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @best_polinezya
Tiki Polinezya Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @best_polinezya
Tiki Polinezya Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @best_polinezya
Tiki Polinezya Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @best_polinezya
Tiki Polinezya Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @best_polinezya

Polinezya’da kelime tiki bir görüntüyü, iri gözleri, burnu, kulakları ve tabii ki ağzı olan bir insan figürünü temsil eder. Polinezya’da tiki hakkında pek çok efsane vardır.

Maori efsanesine göre tiki, Tane adlı tanrı tarafından yaratılan ilk insandır. Maori için tiki, atalarla ilişkilendirilen yarı insan yarı tanrıdır. Ancak diğer mitlerde tiki, ilk insanları yaratan yarı tanrıdır.

Yarı tanrı, insanlara genellikle bir kertenkele gibi insan olmayan bir biçimde görünen atua’nın zıttıdır. Geleneksel olarak, tiki’nin gözleri her zaman kapalıdır ve burun delikleri her zaman gösterilir. Ağızlar her zaman açıktır ve kulaklar büyüktür. Bu özellikler, tiki’nin gözleri kapalıyken bile tehlikenin kokusunu alabildiğini gösteriyordu. Kötülüğü kovalama ve hissetme yeteneğine sahiptir.

Tiki’nin elleri genellikle üç parmakla gösterilir. Bu, özellikle her parmağın kendi anlamının olduğu Maori geleneğinde temsil edilir. Genellikle doğurganlığı ve korumayı temsil etmek için kullanılırlar. Tiki ayrıca ataları, rahipleri ve şefleri sembolize edebilir. Genellikle bu görüntü, öldükten sonra yarı tanrı olan ataları temsil etmek için kullanılır. Dövme yaptıranlar için koruyucu melek gibidirler.

Yıllar geçtikçe tiki’nin imajı basitleştirildi. Bu yeni, basit tasarıma “parlak göz” denir. Bu durumda tiki’nin gözü, burun delikleri ve kulakları öne çıkan unsurlar gibi görünmektedir.

10. Stingray Polinezya Dövme Tasarımları

Stingray Polinezya Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @best_polinezya
Stingray Polinezya Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @best_polinezya
Stingray Polinezya Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @best_polinezya
Stingray Polinezya Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @best_polinezya
Stingray Polinezya Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @best_polinezya

Stingray Polinezya dövmesi farklı şekil ve tasarımlarda gelir. Bu dövme bir özgürlük sembolüdür. Ama aynı zamanda sessiz bir gücü veya savaşçıyı temsil eder. Stingray, dünya gücünü bilgelik ve alçakgönüllülükle gizleyen bir hayvandır.

Görüyorsunuz, vatoz su altı kumunun içinde saklanma ve örtme gücü ve bilgisine sahiptir. Tehlike yaklaştığında vatoz hareketsiz kalır. Çoğu durumda, tehlike köpek balıklarından gelir.

Vatoz dövmesi, güvenlik, uyum, huzur, hız ve gizliliğin sembolüdür. Birçok insan için bu, dövmeler için en iyi seçimdir çünkü vatozlar sessizdir, yumuşak huyludur ve yine de çok güçlüdür.

Barışı ve güvenliği temsil eden bir dövme tasarımı arayanlar için vatoz mükemmel bir seçimdir. Polinezya tasarımında, duygularını kolunda veya göğsünde hatta boyunda göstermekten korkmayan insanlar için bir vatoz en uygundur.

Vatoz dövmesi, şekli ve yerleşimi nedeniyle oldukça zor olabilir. Dövme yapmanın en zor kısmı dikendir çünkü bir sanatçının vücudunun arkasında dövme için yer bırakması gerekir.

Çoğu durumda en kolay çözüm, vatozu göğsüne veya sırtına yerleştirmektir. Bu alanlar nispeten büyüktür ve dövme sanatçılarına çalışmak için çok fazla alan sağlar. Ancak daha küçük veya orta boy bir vatoz Polinezya dövmesi arıyorsanız, kol da harika bir alandır.

Polinezya Dövme Tasarımları: Daha Fazla SSS

Polinezyalı Olmayan Biri Polinezya Dövmesi Yaptırabilir mi?

Polinezya dövme tasarımları iki tür sembol kullanır. Bu tasarımlardan bazıları korkutularak adlandırılır. tapudiğerleri dikkate alınırken noa, ya da korkmuyorum. Tapu öğeleri, do propper törenlerinden sonra Polinezya mirasına sahip biri için ayrılmalıdır. Yani, Polinezyalı değilseniz, noa elementleri almak isteyebilirsiniz.

Tabii ki, bu dövmeler en çok Polinezya kültürlerine saygı duyan kişiler için uygundur. Bu anlamlı dövmeler eğlence veya trendler için değil.

Geleneksel Aletlerle Polinezya Dövmesi Yaptırmak Hala Mümkün mü?

Evet öyle. Geleneksel Polinezya dövmesi elle dürtülür. Çoğu durumda, Polinezya mirasına sahip kişiler, geleneklerini korumak ve atalarına daha yakın olmak için bu tür dövmeleri tercih ederler.

Polinezyalı Olmayanlara Dövme Yaptırmak Polinezyalılara Saldırgan mı?

Her şey, dövme tasarımında kültüre nasıl yaklaştığınıza bağlıdır. Bu, dövmenizin hayat hikayenizi anlatan unsurlar içermesi gerektiği anlamına gelir. Arkasındaki anlamı düşünmeden başkasının dövmelerini kopyalamak her zaman saygısızlıktır.

Polinezya Dövmelerinde Polinezya Dışı Unsurları Birleştirebilir miyim?

Hikayenizle ilgiliyse, yapabilirsiniz. Polinezya dövmeleri ve diğer resimler harika bir görsel çekicilikle karışabilir. Böylece sizin için anlamlı olan bazı unsurları dahil etmeye karar verebilirsiniz. İnsanlar her zaman çok kültürlülüğe yönelme eğilimindedir, öyleyse neden bunu dövme tasarımına dahil etmiyorsunuz?

Polinezya Dövme Tasarımı İçin Harf Eklemek Tamam mı?

Evet. Ancak bunun geleneksel bir yaklaşım olmadığını aklınızda bulundurmalısınız. Polinezyalılar dövmelerinde alfabe kullanmıyorlardı. Bugün, Polinezya dövme tasarımlarında ve stillerinde harfleri birleştirmenin bir yöntemi var.

Bu yönteme Maorigramlar denir ve tüm harflerde şekillenen iki Maori sembolüne dayanır. Ama akıllı ol. Polinezya tasarımında birinin adının dövmesini yaptırmak istiyorsanız, bu kişinin özel olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra pişman olmak istemezsin.

Neden Farklı Polinezya Dövme Tasarımları Var?

Basitleştirmek için Polinezya dövmesi, Pasifik adalarındaki dövme gelenekleri için kullanılan genel bir terimdir. Tüm gelenekler aynı tekniği paylaşır. Dövmede hala mevcut olan beş ana Polinezya geleneği Samoa, Markiz, Tahiti, Maori ve Hawai’dir.

Ayrıca Oku:

  • Kabile Dövmeleri: Tarih İçgörüsü ve 60+ İnanılmaz Tasarım Fikri
  • 40+ En İyi Viking Dövme Kılıfı Fikri ve Sembolizmi (2023 Güncellemesi)
  • Dövme İlhamı mı Arıyorsunuz? İskandinav Dövmelerinden Kaçının (2023 Güncellemesi)

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın