40+ Neo Geleneksel Dövme Tasarım Fikri (Kökeni, Anlamı ve Daha Fazlası)

Yeni bir dövme yaptırmak isteyen birçok insan, farklı dövme stilleriyle ilgili biraz ev ödevi yapar. Ve düzinelerce farklı dövme türü ve stili var, bu yüzden karar vermek oldukça zor olabilir. Ancak fark ettiğimiz şey, artan sayıda insanın neo-geleneksel dövmelere yöneldiği; büyük ölçüde geleneksel dövmeye, tasarımlara, motiflere ve tekniğe dayanan bir dövme stili.

Geleneksel Amerikan dövmeciliğinin yanı sıra dövme sanatı ve zanaat geleneğinden ilham alan neo-geleneksel dövmeler, parlak dövme ve taze mürekkep sanatına gerçek bir saygı duruşu niteliğindedir.

Bunu okuyorsanız, muhtemelen bu dövme stiliyle de ilgileniyorsunuzdur, bu yüzden doğru yerde olduğunuz için de oldukça memnunuz. Aşağıdaki paragraflarda, neo-geleneksel dövmelerin kökenine, ne anlama geldiklerine ve neyi temsil ettiklerine ve ayrıca neo-geleneksel tasarımların en iyi örneklerinden bazılarına göz atacağız. O halde, daha fazla uzatmadan, haydi başlayalım!

Neo-Geleneksel Dövmeler: Bilmeniz Gereken Her Şey

Neo Geleneksel Dövmeler Nasıl Ortaya Çıktı – Köken Hikayesi

Birçoğu, neo-geleneksel dövmeleri New School dövme stilinin bir parçası olarak tanımlıyor, hatta onların aslında sadece geleneksel Amerikan dövmeleri olduğunu söylüyor. Ancak, bu gerçeklerden daha fazla olamazdı.

Profesyonel dövme sanatçıları ve dövme stilleri ve tarihi konusunda bilgili olanlar, neo-geleneksel dövmelerin, basit bir şekilde, ana dövme kuralları ve uygulamaları doğrultusunda yapılan, ortak motif ve temaların yanı sıra net sunum ve temiz hatlara odaklanan tasarımlardır.

Neo-geleneksel dövmelerin kökeni, bir dövme tarzı olan Amerikan gelenekçiliğine yakından bağlıdır. Yüzlerce yıl önce denizciler tarafından geliştirildi. Tek başına bu, yüzlerce yıl önce insanların, yerli toplulukların binlerce yıldır zaten dövme yaptırdığı sözde ‘egzotik’ adalara ve topraklara seyahat ettiği gerçeğine kadar izlenebilir.

Denizciler ayrıca yolculukları sırasında dövme yaptırırlardı. Genellikle işlerine ya da denizle ilgili motiflere benzeyen şapka ve kıyafetleri, balıkları, denizleri, tekneleri vb. motifleri tercih etmişlerdir.

Ancak 20. yüzyılda özellikle ilk elektrikli dövme makinesinin patenti ile denizcilik kültürü kaybolmaya başlayacaktı. Samuel O’Reilly, daha sonra modern bir dövme makinesinin temelini oluşturacak olan ilk dövme tabancasının patentini aldı. Bu makine ile insanlar dövme yapmanın, daha ince çizgiler, karmaşık tasarımlar, gölgeleme ve hatta farklı renkler uygulama gibi yeni yollar keşfettiler. Batı’da dövme devriminin başlangıcıydı.

Zaman geçtikçe insanlar Amerikalı olma fikrine yakın tasarımlar uygulamaya başladılar. 1960’ların ve 1970’lerin geleneksel dövmeleri arasında Amerikan bayrağı, kafatasları, güller, silahlar, kırmızı, beyaz ve mavi gibi renkler vb.

Buraya gelmemiz uzun bir yol aldı ama buradayız. Oradan, mevcut dövme sanatçıları, neo-geleneksel yaklaşımlarına ve eskiden ana dövme tarzı olan şeyin yorumlanmasına dikkat çekiyor.

Ancak Neo-Geleneksel Dövme Tam Olarak Nedir?

Bir neo-geleneksel dövmeyi veya neo-gelenekçiliği tanımlamanın en iyi yolu, bunun Amerikan gelenekçiliğinin bir uzantısı olduğunu söylemektir. Bu nedenle stil, ağırlıklı olarak 20. yüzyılın geleneksel dövme uygulamalarına, özellikle 1960’lar ve 1970’ler gibi yıllara odaklanmaktadır. Geleneksel dövme stilinden ilham almıştır ve Amerikan dövme sanatının gerçek köklerine saygı duruşunda bulunur.

Neo Geleneksel Dövmeyi Nasıl Tanıyabilirim?

Tasarımlar Amerikan gelenekçiliğinden ilham alınarak yapıldığından, neo-geleneksel dövmeler aşağıdaki özelliklerle tanınabilir;

  • Kalın ve temiz siyah çizgiler
  • minimum gölgeleme
  • Dövme derinliği ve detaylara dikkat
  • Parlak ve çeşitli renkler, doygun renk şeması ve ana renkler
  • Kafatasları, güller, silahlar, gemiler/tekneler, gözler, elmaslar gibi motifler, kurtlar, kaplanlar ve aslanlar gibi hayvanlar, tabutlar, deniz fenerleri vb.

Bahsettiğimiz gibi, bunların hepsi 20. yüzyılın ikinci yarısında geleneksel Amerikan dövmelerini karakterize eden şeyler. Bu nedenle, modern dövmeciliğin köklerine geri dönmek ve oradan ilham almak doğal görünüyordu.

Bahsedilen geleneksel motiflerin yanı sıra çiçekler, kadınlar, yılanlar, baykuşlar, tilkiler ve kuşlar gibi motiflerin de sürekli genişleyen geleneksel Amerikan dövmesinin bir parçası olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Bu nedenle, neo-geleneksel dövmeler, müşterilerin farklı tercihlerine hitap etmelerini sağlayan çok sayıda motif ve tasarım fikrini modern ama geleneksel bir şekilde ele alıyor.

En İyi Neo Geleneksel Dövme Sanatçıları Kimlerdir?

Dünyada Yeni veya neo-geleneksel dövme stilinde uzmanlaşmış pek çok istisnai dövme sanatçısı var. Ancak, bazıları gerçekten göze çarpıyor. İşte en sevdiğimiz neo-geleneksel dövme sanatçılarının yanı sıra Instagram profilleri, böylece onlara göz atabilir ve hatta belki onları takip edebilirsiniz;

Lucy O’Connell (@lucylucyhorsehead)

Lucy O'Connel 1Pin

Kredi: @lucylucyhorsehead
Lucy O'Connel 2Pin
Kredi: @lucylucyhorsehead
Lucy O'Connel 3Pin
Kredi: @lucylucyhorsehead

Lucy O’Connell, Leeds şehrinden bir İngiliz dövme sanatçısıdır. İnanılmaz dövme becerileri ve Neo Geleneksel dövme stiline olağanüstü yaklaşımıyla ünlüdür. Çalışmaları göze çarpıyor ve inanılmaz derecede benzersiz. Instagram profiline baktığınızdan ve inanılmaz çalışmasına tanık olduğunuzdan emin olun.

Ole Kroger (@ole_kroeger_tattoo)

Ole Kroger 1Pin

Kredi: @ole_kroeger_tattoo
Ole Kroger 2Pin
Kredi: @ole_kroeger_tattoo
Ole Kroger 3Pin
Kredi: @ole_kroeger_tattoo

Ole Kroger, Hamburg merkezli bir Alman neo-geleneksel dövme sanatçısıdır. Detaylara olan inanılmaz ilgisi ve herhangi bir motifi veya tasarım fikrini neo-geleneksel bir dövmeye dönüştürme yeteneği ile tanınan, dünyanın en iyi neo-geleneksel dövme sanatçılarından biridir. Olağanüstü çalışmalarının daha fazlası için onu Instagram’da takip edin.

Hanna Çiçekler (@hannahflowers_tattoos)

Hanna Çiçekler 1Pin

Kredi: @hannahflowers_tattoos
Hanna Çiçekler 2Pin
Kredi: @hannahflowers_tattoos
Hanna Çiçekler 3Pin
Kredi: @hannahflowers_tattoos

Hanna Flowers, inanılmaz tasarımları ve son derece ayrıntılı, karmaşık dövmeleriyle tanınan İngiltere, İskoçya merkezli bir dövme sanatçısıdır. Neo-geleneksel dövmeleri muhtemelen şimdiye kadar göreceğiniz en iyisidir; Herhangi bir tasarımın geleneksel dövme tekniğine bir saygı duruşu gibi görünmesini sağlamak için inanılmaz renk tonlamaları ve gölgelemenin yanı sıra cesur, temiz çizgiler kullanıyor. Neden bahsettiğimizi görmek için onu Instagram’da takip edin.

jeff norton (@jeffnortontattoo)

jeff norton 1Pin

Kredi: @jeffnortontattoo
jeff norton 2Pin
Kredi: @jeffnortontattoo
jeff norton 3Pin
Kredi: @jeffnortontattoo

Jeff Norton, inanılmaz neo-geleneksel dövmeleriyle tanınan, Kaliforniya merkezli Amerikalı bir dövme sanatçısıdır. Son derece detaylı tasarımları ve dövmeler için ilham kaynağı olarak kadın ve hayvan tasvirlerini kullanmasıyla ünlüdür. Dövmeleri, belirli unsurları vurgulamak için kullanılan olağanüstü renk kontrolü ve gölgeleme ile cesur ve temiz. İnanılmaz çalışmalarının daha fazlası için onu Instagram’da takip edin.

Neo-Geleneksel Tasarım Fikirleri: Başlıca Önerilerimiz

Neo-Geleneksel Çiçek Tasarımı

Neo-Geleneksel Çiçek Tasarımı 1Pin

Kredi: @the.evergreen.garden
Neo-Geleneksel Çiçek Tasarımı 2Pin
Kredi: @neotraditional.poland
Neo-Geleneksel Çiçek Tasarımı 3Pin
Kredi: @dantattooandart
Neo-Geleneksel Çiçek Tasarımı 4Pin
Kredi: @tattoo_audist
Neo-Geleneksel Çiçek Tasarımı 5Pin
Kredi: @vbxtattoo
Neo-Geleneksel Çiçek Tasarımı 6Pin
Kredi: @soreotheoreo

Klasik neo-geleneksel dövme motiflerinden biri çiçeklerdir. Güller ya da başka bir çiçek türü, 1970’lerin Amerikan gelenekçiliğine ana ilham ve bağlantılardan biri olmaya devam ediyor. Neo-Geleneksel çiçek dövmeleri belirli, zengin bir estetik taşır ve genellikle kadın veya hayvan portreleri gibi diğer Geleneksel unsurlara eşlik eder.

Neo-Geleneksel Kuş Tasarımı

Neo-Geleneksel Kuş Tasarımı 1Pin

Kredi: @aylin_ivory
Neo-Geleneksel Kuş Tasarımı 2Pin
Kredi: @laguadalupetattoospain
Neo-Geleneksel Kuş Tasarımı 3Pin
Kredi: @inked.tom
Neo-Geleneksel Kuş Tasarımı 4Pin
Kredi: @francamurilo.ttt
Neo-Geleneksel Kuş Tasarımı 5Pin
Kredi: @melihanko

Neo-Geleneksel kuş dövmeleri, özellikle kırlangıçları betimleyenler, geleneksel denizci dövmelerine bir saygı duruşu niteliğindedir. Bu kuşlar, dönüşü simgeledikleri için denizcilere ilham kaynağı olmuştur. Öyleyse, yüzlerce yıl önce bir yere seyahat ettiğinizi hayal edin; sahip olduğunuz herhangi bir umuda tutunursunuz, bu durumda bunlar kırlangıç ​​dövmeleriydi. Bu nedenle neo Geleneksel dövmeler kuş tasvirlerine (serçeler ve kırlangıçlar) dayanır ve ‘dönüş’ anlamını ortadan kaldıran tasarımlara dayanır.

Neo-Geleneksel Kadın Portresi Tasarımı

Neo-Geleneksel Kadın Portresi Tasarımı 1Pin

Kredi: @jeffnortontattoo
Neo-Geleneksel Kadın Portresi Tasarımı 2Pin
Kredi: @jeffnortontattoo
Neo-Geleneksel Kadın Portresi Tasarımı 3Pin
Kredi: @jeffnortontattoo
Neo-Geleneksel Kadın Portresi Tasarımı 4Pin
Kredi: @jeffnortontattoo
Neo-Geleneksel Kadın Portresi Tasarımı 5Pin
Kredi: @jeffnortontattoo

Kadın portresi, en yaygın neo-geleneksel dövme motiflerinden biridir. Genellikle güzel bir kadını tasvir eder, bazen çiçeklerle ve Amerikan Gelenekçiliğinin diğer motifleriyle çevrilidir. Kadın portreleri, genellikle akıcı bir his veren, çok kadınsı ve yumuşak inanılmaz dövmelerdir.

Neo-Geleneksel Kurt Tasarımı

Neo-Geleneksel Kurt Tasarımı 1Pin

Kredi: @sharon.bmash
Neo-Geleneksel Kurt Tasarımı 2Pin
Kredi: @neotradycyjny_maciej
Neo-Geleneksel Kurt Tasarımı 3Pin
Kredi: @green.vesper
Neo-Geleneksel Kurt Tasarımı 4Pin
Kredi: @summon_horror
Neo-Geleneksel Kurt Tasarımı 5Pin
Kredi: @ianchiesa

Bir başka popüler neo-geleneksel dövme motifi bir kurttur. Bu anlamda kurt, güç, kararlılık, korkusuzluk ve amansızlık imgesini vurgulamak için kullanılır. Neo-geleneksel bir kurt dövmesi, çizgiler kalın, çarpıcı renk ve kurdun ifadesi genellikle güçlü olduğu için özellikle şiddetlidir. Neo-Geleneksel kurt dövmeleri ayrıca Yerli Amerikalılara ve onların bu inanılmaz hayvanla olan özel, manevi bağlarına bir saygı duruşunda bulunur.

Neo-Geleneksel Baykuş Dövmesi

Neo-Geleneksel Baykuş Dövmesi 1Pin

Kredi: @inkmindcrew
Neo-Geleneksel Baykuş Dövmesi 2Pin
Kredi: @rapidlines
Neo-Geleneksel Baykuş Dövmesi 3Pin
Kredi: @hanna.dövme sanatı
Neo-Geleneksel Baykuş Dövmesi 4Pin
Kredi: @klavton
Neo-Geleneksel Baykuş Dövmesi 5Pin
Kredi: @lukaskaytattoo

Baykuş tasarımı, neo-geleneksel dövmeler dünyasında da oldukça yaygındır. Hikaye anlatımındaki önemlerinden dolayı baykuşlar, insanların gizem ve bilgelik algısının büyük bir yönü olmuştur. Neo-Geleneksel baykuş dövmeleri oldukça benzersiz bir görünüme sahiptir; kalın çizgiler ve gölgeleme, gecenin, gizemin ve bilgeliğin sembolizmine katkıda bulunur.

Neo-Geleneksel SSS

Geleneksel ve Neo-Geleneksel Dövme Arasındaki Fark Nedir?

Geleneksel ve neo-geleneksel dövmeler arasındaki fark, motif seçiminde, renk şemasında ve detaylara verilen önemde yatmaktadır. Örneğin, neo-geleneksel dövmeler, Geleneksel olanlardan daha fazla renk kullanma eğilimindedir ve genellikle parlak, cesur bir renk düzenine sahiptir.

Geleneksel dövmeler, kırmızı, sarı, siyah ve yeşil veya mavi gibi baskın renklerle daha Amerikan tarzı olma eğilimindedir. Neo-Geleneksel dövmeler ayrıca daha geniş bir motif yelpazesi kullanma eğilimindedir ve genel olarak daha ayrıntılıdır.

Neo Geleneksel Dövmeler İyi Yaşlanır mı?

Genel olarak konuşursak, her türden ve stildeki renkli dövmeler, yaşlandıkça siyah ve gri dövmelerden daha hızlı solma eğilimindedir. Bu özellikle sarı, kırmızı, açık mavi, açık yeşil gibi parlak renklere sahip dövmeler için geçerlidir.

Bununla birlikte, gümüş astar, neo-geleneksel dövmelerin rötuşlanmasının kolay olmasıdır, bu nedenle, biraz solma fark ettiğinizde, dövme sanatçınızla iletişime geçebilir ve dövmeyi düzelttirebilirsiniz. Ayrıca dövmeyi güneş koruyucu kullanarak UV ışınlarından koruyarak ve nemli ve nemli tutarak daha hızlı solmasını önleyebilirsiniz.

Neo Geleneksel Dövmemi Nereye Yaptırmalıyım?

Bu dövme yaptırmak isteyen herkes için önemli bir sorudur. Şimdi, işiniz görünür dövmelere izin veriyorsa, o zaman dövmeyi ön kol bölgesine, boyuna, sırtın üst kısmına vb. yerleştirmekte sorun yaşamazsınız. Elbette, dövme diğer insanların tatsız ve hatta saldırgan bulabileceği bir şeyi tasvir ediyorsa, onları gizli tuttuğunuzdan emin olun.

Normal neo-geleneksel dövmeler söz konusu olduğunda, insanlar genellikle üst kol ve kol bölgesini en iyi yerleştirme seçeneği olarak görürler. Bununla birlikte, bazıları uyluk, üst sırt ve göğüs bölgelerini de tercih eder. Genel olarak konuşursak, pürüzsüz bir cilde sahip geniş, düz alanlar, tasarım ve ayrıntılar gerçekten hayat bulduğu için neo-geleneksel dövmelerle en iyi şekilde çalışıyor gibi görünüyor.

Son düşünceler

Neo-Geleneksel dövmeler oldukça şaşırtıcı; Bu dövme stilinin tarihi ve anlamı, ülkemizin tarihi ve dövme tarihi ile derinden bağlantılıdır. Bu nedenle, böyle bir dövme yaptırmak, dövmenin tarihini ve kökenlerini ve bugün ne olduğunu anladığınızı ve takdir ettiğinizi gösterir.

Neo-geleneksel dövmeler ve kendi dövmeniz için özel bir tasarım hakkında daha fazla bilgi için, bu özel tarzda deneyimli profesyonel bir dövme sanatçısı ile konuştuğunuzdan emin olun. Umarız bu makale, aşina olmayan herkes için neo-geleneksel dövmeler dünyasına yeterince fikir vermiştir.

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın