50’den Fazla En İyi Krizantem Dövmesi ve Anlamları (2023 Güncellemesi)

Çiçek dövmeleri, uzun yıllardır birçok kültürde popüler olmuştur. Zarif ama cesur, erkekler ve kadınlar üzerinde eşit derecede çekici görünüyorlar. Krizantem, özellikle Doğu Asya sanatında ve dövmeciliğinde en popüler çiçeklerden biridir. Bu çiçekler mükemmelliğin sembolüdür ve pek çok göz alıcı renk ve şekle sahiptir.

50+ En İyi Krizantem Dövme Tasarım Fikirleri

En İyi Krizantem Dövme Fikirleri 1Pin

Kredi: @fhtbathgate
En İyi Kasımpatı Dövme Fikirleri 2Pin
Kredi: @dino_nevroz_tattoo

Vücudunuzu bu büyüleyici çiçeklerle süslemeyi planlıyorsanız, Kasımpatı’nın farklı stilleri ve çiçek açmanın anlamı hakkında ilham almak için okumaya devam edin.

Japon Krizantem Dövmeleri

Japon Krizantem Dövmeleri 1Pin

Kredi: @spok_tattoo
Japon Krizantem Dövmeleri 2Pin
Kredi: @okamejasmin

Krizantem, Japon dövmeciliğinde popüler bir çiçektir. 16 yapraklı papatya olarak bilinen bu papatya, İmparatorluk Ailesi ile bağlantılı olduğu için bir kraliyet sembolü olarak kabul edilir. Çiçek genellikle merkezden tepeye doğru yayılan dar, kıvrımlı yapraklarla tasvir edilir.

Krizantem ve Yılan Dövmesi

Krizantem ve Yılan Dövmesi 1Pin

Kredi: @jakobgrabnertattoo
Krizantem ve Yılan Dövmesi 2Pin
Kredi: @mavka_tattoo

Yılan dövmesiyle sarılmış Krizantem sadece havalı değil, anlamı da var. Büyülü ve doğaüstü güçlere sahip olan yılanın, takanları zorluklara ve hastalıklara karşı koruyan bir yılandır. Bu dövme, geleneksel olarak, takan kişiyi sağlıklı olmaya teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

Kasımpatı ve Kafatası Dövmesi

Krizantem ve Kafatası Dövmesi 1Pin

Kredi: @andy_vs_tattoos
Kasımpatı ve Kafatası Dövmesi 2Pin
Kredi: @qtattooedq

Bir krizantem ve kafatası dövmesi, dramatik ve keskin bir mürekkep stilidir. Ayrıntıları ve zıt tasarımları kullanan bu tarz, yaşam ve ölümün birleşimini temsil ediyor. Kafatasları ölümü sembolize eder ve krizantemler yeni hayatı temsil eder. Birlikte, tasarım koruyucu bir muska gibi çalışır.

Krizantem ve Ejderha Dövmesi

Krizantem ve Ejderha Dövmesi 1Pin

Kredi: @liljohnnytharp
Krizantem ve Ejderha Dövmesi 2Pin
Kredi: @tankgirlsgreatamacera

Krizantem, ejderha imgesiyle birleştiğinde cesaretin anlamını pekiştirir. Krizantemler Çin ve Japon mitolojisiyle ilişkilendirildiğinden, ejderhalar genellikle bu çiçeğin içine dolanarak dövme yapılır.

Krizantem ve Kuş Dövmesi

Krizantem ve Kuş Dövmesi 1Pin

Kredi: @tifflai.dövmeler
Krizantem ve Kuş Dövmesi 2Pin
Kredi: @tattoorays.tokyo

Krizantem üzerine bir kuş dövmesi yapıldığında özgürlüğün sembolü haline gelir. Canlılık ve enerjiyi ifade eder. Her kuşun kendine özgü bir anlamı vardır, ancak baykuş çiçeklerle birleştirilmesi en iyi olanlardan biridir. Baykuşlar bilgeliği ve öngörüyü simgelediğinden, krizantem ile ideal kombinasyondur.

Küçük Krizantem Dövmeleri

Küçük Krizantem Dövmeleri 1Pin

Kredi: @ninareymondtattoo
Küçük Krizantem Dövmeleri 2Pin
Kredi: @locmytattoo

Krizantem dövmelerinin büyük ve cesur olması gerekmez. Küçük ve narin olabilirler, tek bir iğne kullanılarak mürekkeplenebilirler. Çiçek trendinin bu narin versiyonu, ilk kez deneyenler ve daha kolay bir şeyler saklamak isteyenler arasında popüler. Krizantem, küçük dövmeler için ideal olan narin ama tanınabilir bir şekildir.

Amerikan Geleneksel Krizantem Dövmesi

Amerikan Geleneksel Krizantem Dövmesi 1Pin

Kredi: @welldonettattoos
Amerikan Geleneksel Krizantem Dövmesi 2Pin
Kredi: @mattaxetattoo

Amerikan geleneksel çiçek dövmeleri, oldukça doygun renk blokları, basit tasarımları ve koyu siyah ana hatları sayesinde en çok tanınan sanat eserlerinden bazılarıdır. Krizantemler, cesur, doygun tonlarda ve cesur dış hatlarda çarpıcı görünüyor ve bu da onları bu ikonik dövme stiline uygun kılıyor.

Siyah ve Gri Kasımpatı Dövmesi

Siyah ve Gri Kasımpatı Dövmesi 1Pin

Kredi: @staytrue.dövme
Siyah ve Gri Kasımpatı Dövmesi 2Pin
Kredi: @rodrigosoutobueno

Siyah mürekkebin kullanılması, genellikle renkli varyasyonlardan daha fazla boyuta sahip olan cesur ve benzersiz tasarımlar oluşturmaya devam edebilir. Siyah mürekkep, farklı gri tonları oluşturmak için sulandırılarak sanatçıların gerçekçi görünen bir 3D çiçek elde etmelerine olanak tanır.

Renk Krizantem Dövmesi

Renk Krizantem Dövmesi 1Pin

Kredi: @propagandatattoo
Renkli Krizantem Dövmesi 2Pin
Kredi: @mello.ink

En az 200 çiçek türü olduğu için krizantemler birçok farklı renkte gelir. Her rengin kendi anlamı ve geleneği vardır. Beyaz çiçekler acıyla, kırmızı ve pembe daha çok aşk ve tutkularla ilişkilendirilirken, sarı daha romantiktir.

Sarı Krizantem Dövmesi

Sarı Krizantem Dövmesi 1Pin

Kredi: @wong_tattoo
Sarı Krizantem Dövmesi 2Pin
Kredi: @dragonsforge

Sarı krizantemler, Viktorya döneminde ihmal edilmiş aşk veya kederi sembolize ediyordu. Kayıp bir sevileni anmak için genellikle yas dövmesi yapılır. Modern Amerika Birleşik Devletleri’nde, parlak renkleri nedeniyle daha çok neşe, kutlama ve neşe ile ilişkilidirler.

Biliyor musun:

Açık teniniz veya mavi alt tonlarınız varsa, dövmenizde çok fazla sarı kullanmaktan kaçının, çünkü bu genellikle daha çok bir yara izi gibi görünür.

Kırmızı Krizantem Dövmesi

Kırmızı Krizantem Dövmesi 1Pin

Kredi: @okamejasmin
Kırmızı Krizantem Dövmesi 2Pin
Kredi: @trevorgtattoos

Kırmızı, tüm dünyada romantik aşkı ve derin tutkuyu sembolize ediyordu. Doğal olarak, kırmızı krizantemler aynı duyguları taşır. Kırmızı krizantemler genellikle romantizmi kutlamak için dövülür. Kırmızı, harika bir dövme rengidir, çünkü uzun süre dayanır, yıllar boyunca cesur ve taze kalır.

Mor Krizantem Dövmesi

Mor Kasımpatı Dövmesi 1Pin

Kredi: @rodrigosoutobueno
Mor Kasımpatı Dövmesi 2Pin
Kredi: @juelsavalon

Mor krizantemler, genellikle birisi hastaysa, genellikle bir iyi dilek olarak kullanılır. Şanslı olduklarına ve giyene sağlık getirdiklerine inanılır. Daha pembe tonlu mor tonları, romantizm ve uzun süreli aşkla daha bağlantılıdır.

Mavi Krizantem Dövmesi

Mavi Kasımpatı Dövmesi 1Pin

Kredi: @kurtrosstattoos
Mavi Kasımpatı Dövmesi 2Pin
Kredi: @mason_montgomery

Yeşil yapraklı turkuaz tonlarına sahip mavi krizantem dövmesi canlılığı, gençliği ve hırsı temsil eder. Mavi renkli dövmeler sakinlik, sükunet ve huzurla bağlantılıdır, bu da onu şifalı çiçekler için ideal kılar.

Krizantem ve Oni Maskesi Dövmesi

Krizantem ve Oni Maskesi Dövmesi 1Pin

Kredi: @flashbacktattoo.horigin
Krizantem ve Oni Maskesi Dövmesi 2Pin
Kredi: @noahmorristattoos

Krizantemler Japon imgeleriyle çok bağlantılı olduklarından, genellikle dövmeli başucu geleneksel oni maskeleridir. Oni figürleri, genellikle kötü şansın nedeni olduğu düşünülen canavar benzeri bir görünüme sahiptir. Oni figürlerinin başlarının her iki yanında kırmızı, mavi, yeşil veya siyah derili boynuzları vardır. Tılsım veya dövme olarak oni maskesi takmanın iyi şans ve koruma getirebileceğine inanılır.

Kasımpatı Kol Dövmesi

Kasımpatı Kol Dövmesi 1Pin

Kredi: @mastilostudios
Kasımpatı Kol Dövmesi 2Pin
Kredi: @unloveable.nyc

Benzersiz bir dövme yapmak için krizantemler daha büyük bir tasarıma dahil edilebilir. Alternatif olarak, boşluk olmamasını sağlamak için resimler arasına dolgu maddesi olarak eklenebilir. Çin ve Japon temalı kollar, erkekler ve kadınlar arasında popülerdir, ancak çiçekli kollar da popülaritesini artırmaktadır.

Açıklayıcı Krizantem Dövmeleri

Örnek Kasımpatı Dövmeleri 1Pin

Kredi: @legoldensnitch
Açıklayıcı Kasımpatı Dövmeleri 2Pin
Kredi: @rachelwoodtattoo

Açıklayıcı krizantem dövmeleri, bir kitap resminde veya çizimde bulabileceğiniz gibi görünür. Bu stil genellikle siyah ve gri renkte yapılır. Dövme sanatçıları, çiçek tasarımına boyut ve ayrıntı eklemek için nokta çalışması, çizgiler, çapraz tarama ve noktalama kullanabilir.

Gerçekçi Krizantem Dövmeleri

Gerçekçi Krizantem Dövmeleri 1Pin

Kredi: @extrainktattoo
Gerçekçi Krizantem Dövmeleri 2Pin
Kredi: @eerietattoos

Krizantemler çok çekicidir, bu yüzden onların güzelliğini gerçekçi bir dövme ile kutlamak istemeniz anlaşılır bir durumdur. Bu dövme stilinin amacı, dövmenin 3 boyutlu ve çiçek fotoğrafı gibi görünmesidir.

Kara İş Krizantem

Kara İş Krizantem 1Pin

Kredi: @studio69dövme
Kara İş Krizantem 2Pin
Kredi: @tin.carvalho

Cesur siyah düzlükleriyle hemen tanınan siyah dövme, sektördeki en havalı trendlerden biri haline geldi. Blackwork, cesur şekiller oluşturmak için tek bir renk kullanır, herhangi bir boyut, cilt boşlukları boş bırakılarak verilir.

Çok Renkli Krizantem Dövmesi

Çok Renkli Kasımpatı Dövmesi 1Pin

Kredi: @dirtydiverdown
Çok Renkli Kasımpatı Dövmesi 2Pin
Kredi: @joshcorlin_tattoo_art

Krizantem dövmeniz için sadece bir renk seçmek zorunda değilsiniz. Çiçeğin şekli iki veya daha fazla renk için idealdir ve doğada sıklıkla bu şekilde bulunurlar. Farklı renklerin farklı eşleşmelerinin benzersiz anlamları vardır. Tasarımın kenarına veya merkezine fazladan bir renk eklemek ona boyut kazandıracaktır.

Kasımpatı Anahat Dövme

Kasımpatı Anahat Dövme 1Pin

Kredi: @tairatattoos
Kasımpatı Anahat Dövme 2Pin
Kredi: @kintsugiiii9

Anahat tasarımları şekle odaklanır ve genellikle çok açıklayıcıdır. Anahat dövmeleri, farklı şekillere sahip çiçekler için mükemmel bir tuvaldir. Taslak dövmelerin en iyi yanı, daha büyük bir tasarımın başlangıcı olabilmeleri ve istenirse daha sonra renklendirilebilmeleridir. Anahat dövmesi, renkleri, vurguları ve ek görüntüleri kolayca alarak gelecekteki dövmeler için en üst düzeyde esneklik sağlar.

Krizantem Dövmelerinin Anlamı

Çiçeklenme Çin’den gelse bile krizantem dövmeleri, Japon dövme kültürüyle derinden bağlantılıdır. Japon kültüründe insanlar çiçeğin bir erkeğin büyüklüğünü ve cömertliğini temsil ettiğine inanırlar.

Biliyor musun:

Krizantemlerin adı, altın anlamına gelen Yunanca bir kelime olan Chrysos’tan gelmektedir. Anthemon Yunanca çiçekler anlamına gelir, bu nedenle birlikte krizantem altın çiçekler olarak tercüme edilir.

Kasımpatı çiçekleri genellikle mutlu ve neşeli durumlarla ilişkilendirilir. Bu çiçekler doğum günleri, düğünler, vaftizler ve yıldönümleri gibi kutlamaları süslemek için kullanılır. İnsanlar ayrıca krizantemleri sevginin, pozitifliği, barışı ve yeniden doğuşu kutlayan bir sembolü olarak hediye ederler.

Krizantem, iyileştirici güçlere sahip olduğu için Çin ve Japon kültürlerinde uzun zamandır kutlanmaktadır. Çiçeğin detoksifiye edilmiş çeşitleri, baş dönmesi, kolesterol ve baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılan Çin tıbbında temel bir maddedir. Çinliler, kasımpatıların uzun yaşamı ve evdeki iyi şansı simgelediğine inanırdı, pek çok dövme bunu temsil eder.

Kasımpatı çiçeği ayrıca bir dizi farklı gelenek ve batıl inançla ilişkilendirilir. Çin’de ayın dokuzuncu günü veya gecesi sağlık, huzur ve yaşlılık için krizantem şarabı içerler.

Bazı Batı ülkelerinde, özellikle Hristiyan dinine mensup olanlarda, Krizantem’in anlamı ölüm kavramıyla bağlantılıdır. Belçika, İtalya, Avusturya ve Fransa da dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde krizantem sembolizmi ölümle bağlantılıdır. Bu ülkelerde krizantem çiçeklerinin verildiği tek zaman, bir keder veya yas belirtisidir. Bu dövmeler genellikle kayıp bir sevileni anmak için kullanılır.

Krizantem, Yunan mitolojisinde de güçlü bir anlama sahiptir. Kötü ruhlardan korunmak için kullanılır, genellikle mezarlıklara dikilir. Bu mezarlık çiçeklerini toplamanın kötü şans, baş ağrısı ve kabuslar getirebileceğine inanılıyor. Üzerinize krizantem dövmesi yaptırmak sizi kötü şeylerden koruyabilir.

Krizantem Dövmesi: SSS

Krizantem Dövme SSSPin

Kredi: @goodnightmoonstudios

Krizantem Dövmemi Nerede Yaptırmalıyım?

Kasımpatı dövmeleri, yerleştirdiğiniz her yerde çarpıcı görünecek. Krizantemler birçok renk seçeneği ve yerleştirme seçeneği ile gelir. Kollar, sırt, omuz ve bacaklar krizantem dövmeleri için en yaygın yerleşimlerdir, ancak her yerde mürekkeplenebilirsiniz. Bir krizantem şekli, onları bir omuz başlığı için ideal hale getirir ve herhangi bir vücut parçasının şekline uyacak şekilde uyarlanabilir.

Krizantem Dövmemi Nerede Yaptırmalıyım 1Pin

Kredi: @mindytattoo
Kasımpatı Dövmemi Nerede Yaptırmalıyım 2Pin
Kredi: @claudiadesabettatoo

Tek çiçekli küçük bir kasımpatı dövmesi istiyorsanız boyun, kalça, eller ve ayaklar ortak alanlardır. Küçük ince çizgi dövmeler, Bella Hadid, Dua Lipa ve Hailey Bieber gibi yıldızların mikro mürekkepler almasıyla hiç bu kadar havalı olmamıştı. Daha küçük dövmeler genellikle minimal renktedir.

Kasımpatı Dövmemi Nerede Yaptırmalıyım 3Pin

Kredi: @dafka_ink

Daha detaylı veya abartılı bir şey istiyorsanız, daha büyük tasarımlarla daha iyi görünecektir. Uyluklar, bacaklar, karın, göğüs ve sırt, sanatçıların büyük, detaylı çiçek tasarımları yaratmasına olanak tanıyan düz ve geniş alanlardır. Japon dövme tasarımları, büyük gövdeli tasarımları tercih eder.

Kasımpatı Dövmemi Nerede Yaptırmalıyım 4Pin

Kredi: @nsuwalski
Kasımpatı Dövmemi Nerede Yaptırmalıyım 5Pin
Kredi: @p3tattoos
Kasımpatı Dövmemi Nerede Yaptırmalıyım 6Pin
Kredi: @tranchefeux_horizanen_tattoo

Krizantem Dövmenize Nasıl Hazırlanırsınız?

Krizantem Dövmenize Nasıl Hazırlanırsınız 1Pin

Kredi: @sosnovska.dövme
Krizantem Dövmenize Nasıl Hazırlanırsınız 2Pin
Kredi: @artofalicetattoo

Daha uzun süre daha iyi görünen iyi bir dövme yaptırmak için işte bazı ipuçları. Dövmenizin mümkün olduğunca az acı verici olmasını sağlamak için bu ipuçlarını izleyin.

Bolca su iç. Hidratlı kalmak inanılmaz derecede önemlidir. Arkada bol su içtiğinizden emin olun çünkü bu, vücudunuzun ağrıyla başa çıkmasına ve sonrasında daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Cildinizi nemli tutun. Dövmeden hemen önce bölgeye uygulamayın, ancak dövmenize giden günlerde nemli kalın. Nemli cilt, cildi daha iyi idare eder ve daha temiz iyileştirir.

Önceki gece iyi uyuyun. İyi dinlenmiş olmak, daha az seğirmenizi sağlayarak temiz ve düz çizgiler elde etmenize yardımcı olur. Vücudunuz ayrıca ağrıyla başa çıkacak ve dinlendiğinde daha iyi iyileşecektir.

İyi ye. Vücudunuz mümkün olduğu kadar çok enerjiye ihtiyaç duyacaktır, bu nedenle dövme randevunuzdan önce sağlıklı bir yemek yiyin. Bu, ağrı sırasında vücudunuzun gerilmesini durduracaktır.

Doğru Kıyafeti Giyin. Dövme sanatçınız için kolay erişim sağlayan giysiler giyin. Bir kol dövmesi yaptırıyorsanız kolsuz bir gömlek giyin, bacak dövmeleri için şort giyin. Mürekkep daha açık renkli giysileri kolayca lekeleyebileceğinden daha koyu gölgeler giymeye çalışın.

Kendinizi eğlendirmek için bir şeyler alın. Kendinizi eğlendirmek için tam şarjlı bir telefon, bir kitap veya dergi alın. El, bilek veya kol dövmesi yaptırıyorsanız bu nesneleri kullanamayabilirsiniz. Dövme sanatçısı sizi müzik veya podcast dinlemeye ve dikkatinizi dağıtmaya teşvik edecektir.

Yeni Dövmeme Nasıl Bakarım?

Yeni Dövmeme Nasıl Bakarım 1Pin

Kredi: @akciğer dövmesi
Yeni Dövmeme Nasıl Bakarım 2Pin
Kredi: @lucymytattoo

Sanatçınız, stüdyodan ayrıldıktan sonra dövmenizi güvende tutmak için plastik ambalaj kullanacaktır. Bu sargı birkaç saat sonra çıkarılmalıdır. Eve döndüğünüzde ne yapacağınız konusunda sanatçının tavsiyelerine uyun. Pek çok stüdyoda, bakım sonrası tavsiyeler içeren broşürler veya broşürler bulunur.

Sargıyı çıkardığınızda fazla kan, mürekkep ve plazma görebilirsiniz ama merak etmeyin, bu tamamen normaldir. Sargınızı çıkardığınızda, temiz ellerle yavaşça soyun. Sargı çıkarıldıktan sonra, alanı hafif bir antibakteriyel sabun ve ılık su ile nazikçe yıkayın. Alanın kurumasını bekleyin veya temiz bir kağıt havluyla kurulayın.

Aquaphor gibi iyileştirici bir merhem kullanarak günde iki ila üç kez bölgeyi nemlendirin. İlk üç günden sonra kokusuz, boyasız, hafif bir vücut losyonu ile değiştirebilirsiniz.

Yeni dövmenizi koparmaktan, kaşımaktan veya kaşımaktan kaçının. Pul pul dökülmüş ve kaşıntılı olsa bile, iyileşmesini engelleyeceği için asla dokunmayın. Ayrıca ilk iki hafta dövmenizi suya batırmayın, havuzlardan, jakuzilerden veya diğer su türlerinden uzak durun.

Güneşe çıktığınızda, yeni mürekkeplenmiş alana daima güneş kremi sürün. Bu, özellikle bir dövme yeni olduğunda önemlidir, ancak solmayı durdurmak için dövmelerinize her zaman güneş kremi sürmelisiniz.

Biliyor musun:

Herhangi bir sorunuz varsa, sanatçınıza mesaj göndermekten asla çekinmeyin. İyi bir sanatçı, dövmenize nasıl bakacağınız konusunda bilgi vermekten her zaman mutlu olacaktır.

Doğru Dövme Sanatçısını Nasıl Bulurum?

Doğru Dövme Sanatçısını Nasıl Bulurum?Pin

Kredi: @gurutdövme

Kasımpatı dövmenizin ne kadar iyi görüneceğinin büyük bir kısmı, kullandığınız sanatçıya bağlıdır. İşte doğru dövme sanatçısını nasıl bulacağınıza dair bazı ipuçları.

  • Tarzınızı bilin. İstediğiniz dövme stilinin türünü anlayın. Sanatçıların güçlü ve zayıf stilleri olacak ve birçoğu sadece bir stilde uzmanlaşacak. Tercih ettiğiniz tarzda çalışıp çalışmadıklarını görmek için web sitelerine, sosyal medyaya veya kitaplara göz atın. Bazen konumunuzu ve bir stili aramak sizi en iyi sanatçıya götürür.
  • Temasta olmak. Doğru sanatçıyı bulduğunuzda, onlarla iletişime geçin. İletişim bilgilerini genellikle sosyal medya sayfalarında bulundururlar. Çoğu sanatçı, doğrudan mesaj yerine web sitesi iletişim formunu veya e-posta adresini kullanmanızı tercih eder. Pek çok farklı dövmeciye mesaj göndermekten korkmayın. Onlara beğendiğiniz resimleri gönderin ve isteğinizde kesin olun.
  • Dükkana uğra. Mağaza sizin için yerelse, uğrayın ve merhaba deyin. Çoğu sanatçının size gösterecek bir kitabı ve resmi olacaktır. Bu senin ilk dövmense, sinirlerini yatıştırmanın iyi bir yolu olabilir.
  • Etrafa sor. Ağızdan ağza sözler, sizin için doğru sanatçıyı bulmanın harika ve harika bir yolu olabilir. Sosyal medyadaki arkadaşlarınıza sorun, insanlar her zaman memnuniyetle sanatçılarını tavsiye edeceklerdir. Gerçekten hoşunuza giden bir dövmesi olan birini tanıyorsanız, ona kimin yaptığını sorun.

Biliyor musun:

Size uygun olmayan veya yer ayırtmış iyi bir dövme sanatçısı genellikle başka bir dövmeci önerecektir.

  • Acele etmeyin. Sizin için doğru seçim olduğunu düşünmüyorsanız, bulduğunuz ilk sanatçıya gitmeyin. Araştırmanızı yapmak için zaman ayırın. Ayrıca, iyi bir sanatçının birkaç ay önceden rezerve edileceğini unutmayın.

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın