50’den Fazla Medusa Esinli Dövme Tasarım Fikri (2023 Güncellemesi)

Yunan mitolojisine ve edebi figürlere güç veriyorsanız, Medusa’dan ilham alan bir dövme tasarımı düşünebilirsiniz. Taş gözlü, yılan gibi bakire, sözde kıskançlık ve öfkeden deliye dönen Athena tarafından lanetlendi, görüş alanına giren herkesi anında taşa çevirecek bir bakışla Medusa’yı lanetledi.

Hikayenin çeşitli yorumları var, bazıları doğası gereği feminist, diğerleri ise daha çok Athena ile Medusa arasındaki kıskanç rekabete odaklanıyor. Örneğin bazıları, Athena’nın Medusa’yı erkeklerin istenmeyen ilerlemelerinden ve potansiyel olarak zararlı davranışlarından korumak için bu “lanet”i verdiğine dair teoriler öne sürüyor. Diğerleri, Medusa’nın rakibini cezalandırmak isteyen asabi bir Athena’nın kurbanı olduğunu söylüyor.

Her iki durumda da Medusa, dönüşümün yanı sıra dişil güç ve etkinin sembolüdür. Onun serpantin imgesi ayrıca İncil temalarından ve hayvanlar aleminden yararlanıyor.

Bu, mürekkeplenmek isteyeceğiniz bir şeye benziyorsa, Medusa’nın kaygan hikayesi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve medusa dövme tasarımınız için birçok fikir bulmak için okumaya devam edin.

Medusa Efsanesi

Medusa EfsanesiPin

Kredi bilgileri: Kurtarılmış Dövme

Medusa, Gorgonlar olarak bilinen üç kardeşten biriydi ve ailesi canavarca ve grotesk olarak biliniyordu. Zarif ve güzel bir ölümlü olarak dünyaya gelen Medusa hariç hepsi.

Hatta o kadar güzeldi ki Poseidon ona aşık oldu ve ikili Athena’ya ait bir tapınakta sevişti.

İzinsiz girmelerinden öfkelenen Athena, Medusa’yı saçı yılan olan ve insanları taşa çevirecek kadar güçlü ve zehirli bakışları olan korkunç bir yaratığa dönüştürerek cezalandırdı.

Ancak kısa süre sonra Perseus tarafından öldürüldüğü için bu kadere uzun süre dayanamadı.

Perseus kafasını kestiğinde, Poseidon’dan doğurduğu iki çocuk boynundan doğdu.

Perseus, hala lanetli güce sahip olduğu için kesik başı tuttu ve onu bir silah olarak kullandı.

İddiaya göre Libya’da kadının kan damlaları yere düşerek yılana dönüştü. Bu, diyorlar, Libya’da bugün hala çok sayıda yılan var.

50+ Medusa’dan Esinlenen Dövme Tasarım Fikirleri

Artık Medusa’nın ikonik görüntüsünün arkasındaki hikayeyi biliyorsunuz, onu vücut sanatında nasıl temsil edebileceğinizi düşünmenin zamanı geldi. Aşağıda, mitolojik mürekkebiniz için size çeşitli harika fikirleri göstereceğiz.

Küçük Medusa Dövmesi

Küçük Medusa Dövmesi 1Pin

Kredi: @lcssabino
Küçük Medusa Dövmesi 2Pin
Kredi: @bycamilaconti

Küçük taraftaki Medusa dövmeleri zarif bir seçenektir. Minik tasarımlar, basit ve zarif olma eğiliminde oldukları için harika bir seçenektir.

Küçük olmaları aynı zamanda mürekkeplenmeleri için daha az acı verici olacakları ve kolayca gizlenebilecekleri anlamına gelir. Dövmeleriniz konusunda ihtiyatlı olmak istiyorsanız bu bir avantajdır. Küçük medusa dövmelerinin bir diğer faydası da mürekkebin fiyatının büyük ve detaylı bir parçaya göre çok daha düşük olmasıdır.

Tek dezavantajı, basit bir tasarıma bağlı kalmanız ve çok fazla ayrıntıya girmeniz gerekecek çünkü çok karmaşık bir şey elde etmek için alanınız olmayacak.

Genel olarak, basit, temiz ve minimalist bir şey istiyorsanız küçük bir medusa dövmesi iyi bir seçenektir.

Eski Okul Tarzı Medusa Dövmesi

Eski Okul Tarzı Medusa Dövmesi 1Pin

Kredi: @team_fullgas
Eski Okul Stili Medusa Dövmesi 2Pin
Kredi: @charliefoos72
Eski Okul Stili Medusa Dövmesi 3Pin
Kredi: @johnsonsons4l
Eski Okul Stili Medusa Dövmesi 4Pin
Kredi: @dime_naniz

Eski okul tarzı dövmeler, kalın siyah ana hatları ve ana renk paleti ile tanınır. Görünüm, retro ve vintage bir hava verdiği için geri geliyor. Medusa, sembolizm açısından zengin eski bir efsane olduğundan, buna uygun geleneksel bir dövme stili elde etmek oldukça uygun olabilir.

Cesur renkler ve siyah çizgiler nedeniyle, eski usul dövmeler öne çıkma eğilimindedir. Muhtemelen bundan sonuna kadar yararlanmak ve kolayca görülebilen bir yerleşimi tercih etmek isteyeceksiniz. Görünümün tam etkisini elde etmek için muhtemelen bu tarzda da orta ila büyük bir dövme yaptırmanız gerekecek.

Gerçekçi Medusa Dövmesi

Gerçekçi Medusa Dövmesi 1Pin

Kredi: @marcocmatarese
Gerçekçi Medusa Dövmesi 2Pin
Kredi: @dark.tattz
Gerçekçi Medusa Dövmesi 3Pin
Kredi: @amanda_piejak

Dövme sanatı çok yol kat etti ve en iyi sanatçılardan bazıları artık mürekkep dünyasında çalışıyor. Bu, vücut sanatında bulabileceğiniz kalite ve sanatsal değerin gerçekten bir sınırı olmadığı anlamına gelir. Gerçeğe yakın görünen ve en üst düzeyde dövme sanatı becerisi gerektiren bir şey istiyorsanız, neden gerçekçi bir Medusa dövmesi tercih etmiyorsunuz?

Bunun için realist dövme sanatında uzmanlaşmış en kaliteli dövme sanatçısını ziyaret etmeniz gerekecek. En yüksek doları ödemeyi bekleyebilirsiniz, ancak detaylı ve çarpıcı bir Medusa dövmesiyle dövme salonundan çıkacağınız için sonuçlar kesinlikle buna değecektir.

Gerçekçi dövmelerde gereken ayrıntı miktarı nedeniyle, orta ila büyük bir dövmeyi barındıracak kadar büyük bir yerleşim seçmeniz gerekecek. Örneğin sırtınız veya uyluğunuz ideal olacaktır.

Erotik Medusa Dövmesi

Erotik Medusa Dövmesi 1Pin

Kredi: @inkpeachtattoo
Erotik Medusa Dövmesi 2Pin
Kredi: @meduzainked

Medusa’nın hikayesi güzellik ve baştan çıkarma ile ilişkilendirilir ve genellikle baştan çıkarıcı olarak kabul edilir. Bu nedenle onun duygusallığıyla oynamak ve erotik temalı bir Medusa dövmesi yaptırmak eğlenceli olabilir. Onu erotik bir ışıkla nasıl aktarmayı seçeceğiniz size ve dövme sanatçınıza kalmış, ancak dudakların ayrılması kesinlikle mesajı iletir!

Medusa Heykeli Dövmesi

Medusa Heykeli Dövmesi 1Pin

Kredi: @davidbaisatattoos
Medusa Heykeli Dövmesi 2Pin
Kredi: @bambambrandi_cntattoo
Medusa Heykeli Dövme 3Pin
Kredi: @gabrielepalma_

Yunan mitolojisinin pek çok hayranı, her ikisi de bugünkü Medusa fikirlerimizi şekillendiren Yunan heykellerine ve sanatına aşinadır. Bakirenin Yunan heykelsi tasvirlerinden esinlenerek bir dövme yaptırarak Medusa’nın bu klasik tasvirine atıfta bulunmak çekici bir fikir.

Ancak, Medusa heykeli dövmenizin Yunan esintili olması gerekmez. Aşağı Manhattan’da, 2008’de Luciano Garbati’nin Perseus Başlı Medusa adlı bir heykeli var. Bu çok popüler bir heykel, birçok kişi sonraki Me Too hareketiyle ilişkilendirdi ve güçlü bir feminist sembol haline geldi. Vücut sanatınızda 21. Yüzyıl feminizmine atıfta bulunmak istiyorsanız, bu heykel harika bir ilham kaynağı olabilir.

Perseus ve Medusa Dövmesi

Perseus ve Medusa Dövmesi 1Pin

Kredi: @v_a_e_r
Perseus ve Medusa Dövmesi 2Pin
Kredi: @martinkellytattoo
Perseus ve Medusa Dövmesi 3Pin
Kredi: @sebatattoonyc
Perseus ve Medusa Dövmesi 4Pin
Kredi: @dawid.boro

Medusa, Athena’nın laneti tarafından mağdur edilmiş veya güçlendirilmiş olsun ya da olmasın, hikayesi yine de trajik bir şekilde Perseus’un kafasını kesmesiyle sona erer. Bunu Perseus adına kahramanca bir cesaret eylemi veya acımasız zulüm olarak yorumlayabilirsiniz. Her iki durumda da, mitolojik Medusa tasvirinize Perseus’u dahil etmek isteyebilirsiniz.

Orijinal hikayeye bağlı kalmayı seçebilir ve Medusa’nın başını tutan bir Perseus dövmesi yaptırabilirsiniz ya da Luciano Garbati’nin Medusa’nın Perseus’un kafasını tuttuğunu gösteren masalı heykelsi tersine çevirmesini seçebilirsiniz.

Medusa Baş Dövmesi

Medusa Kafa Dövmesi 1Pin

Kredi: @elli_cleithrophobia
Medusa Kafa Dövmesi 2Pin
Kredi: @dövmeci_340
Medusa Baş Dövmesi 3Pin
Kredi: @yasss_queenn

Medusa’nın hikayesinin sonunda kafasının Perseus tarafından bir silah olarak kullanılması yer aldığından, başın kendisi popüler bir dövme tasarımıdır. Yalnızca kafaya odaklanıldığında yılanlar vurgulanır ve biraz daha hastalıklı bir görünüm oluşur. Özellikle göz alıcı bir Medusa dövmesi yaptırmak istiyorsanız, başını sallanan yılanlarla seçmek harika bir fikir.

Yılanların tehdidini ve canlılığını gerçekten yakalamak için, gövdede büyük bir tasarım için geniş alana sahip bir yerleşim seçtiğinizden emin olun.

Medusa Renkli Dövme

Medusa Renkli Dövme 1Pin

Kredi: @mystickristin_tattoos
Medusa Renkli Dövme 2Pin
Kredi: @tattoosbydope

Çoğu insan, gölgeli olsun ya da olmasın, siyah beyaz Medusa tasarımını tercih eder. Ancak cesur ve canlı bir görünüme sahip olmak istiyorsanız renkli bir tasarım elde etmeyi tercih edebilirsiniz.

Bu çok dikkat çekici olabilir ve çok benzersiz bir görünüm verebilirken, renkli dövmelerin siyah beyaz olanlardan biraz daha hızlı solduğunu akılda tutmakta fayda var. Bu, pahalı olabilen her birkaç yılda bir kontör yüklemeniz gerekebileceği anlamına gelir. Ancak dövmenizi fazla güneş görmeyen bir yerde (örneğin sırtta) tutarsanız solmasını minimumda tutabilirsiniz.

Medusa Versace Dövmesi

Medusa Versace Dövmesi 1Pin

Kredi: @val.devine.dövme
Medusa Versace Dövmesi 2Pin
Kredi: @ko_ink
Medusa Versace Dövme 3Pin
Kredi: @john_nicol1815
Medusa Versace Dövme 4Pin
Kredi: @jassialexandra

Moda markası Versace, logosunda Medusa’yı kullandı. Bunun nedeni, markanın kurucusu Gianni Versace’nin Yunan sanatının ve heykelinin büyük bir hayranı olması.

Modayla ve özellikle Versace ile ilgileniyorsanız, Versace logosuna benzeyen bir Medusa dövmesi yapmak ilginizi çekebilir. Tasarımı tam anlamıyla kopyalayıp yapıştırmayı seçebilir veya daha kişisel hale getirmek için kendi süslemelerinizi ekleyebilirsiniz.

Kasvetli Medusa Dövmesi

Kasvetli Medusa Dövmesi 1Pin

Kredi: @mazimet.dövme
Kasvetli Medusa Dövmesi 2Pin
Kredi: @bruce.dövmeci
Kasvetli Medusa Dövmesi 3Pin
Kredi: @arte.nell.anima

Medusa aynı zamanda korku ve dehşet uyandıran canavarca bir yaratık ve kadın egemenliğinin ve gücünün sembolüdür. Bu belirsizlik, karakterini yorumlamayı seçtiğiniz şekilde onu tasvir etmeyi seçebileceğiniz anlamına gelir. Onu canavarca ve korku uyandıran biri olarak görüyorsanız, onu daha karanlık, daha uğursuz bir şekilde tasvir etmek isteyebilirsiniz. Bunu kırmızı, delici gözler veya çıkıntılı çatallı bir dil ekleyerek yapabilirsiniz.

Medusa Şeker Kafatası Dövmesi

Medusa Şeker Kafatası Dövmesi 1Pin

Kredi: @dvantattoos
Medusa Şeker Kafatası Dövmesi 2Pin
Kredi: @bo_art_

Son olarak, Meksika’daki Day of the Dead festivalinden gelen şeker kafatası, göz alıcı bir füzyon tasarımı oluşturmak için genellikle Medusa ile birleştirilir. Meksika kültüründe, Ölüler Günü festivali ölenleri onurlandıran bir geçit törenidir. Bu nedenle tematik olarak Yunan Medusa miti ile uyumludur.

Medusa Dövmesi Yerleştirme

Artık bazı tasarım ilhamlarını incelediniz ve umarız size ne yaptıracağınız konusunda iyi bir fikriniz vardır, dövme yerleştirmeyi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Dövmenizi vücudunuzun neresine yaptırdığınız çok önemlidir ve her noktanın belirli avantajları ve dezavantajları vardır.

Aşağıda, hangi noktanın sizin için mükemmel olduğunu bulabilmeniz için her yerleştirme hakkında aklınızda bulundurmanız gerekenleri ana hatlarıyla açıklayacağız.

uyluk dövmesi

Uyluk Medusa Dövmesi 1Pin

Kredi: @lunamothtattoostudio
Uyluk Medusa Dövmesi 2Pin
Kredi: @meyveli_tattoo
Uyluk Medusa Dövmesi 3Pin
Kredi: @federica_mirai

Daha büyük tarafta gölgeli ve detaylı bir dövme yaptırmak istiyorsanız, uyluk harika bir yerleştirme seçeneğidir. Çekici ve samimi bir alan olduğu için kadınlar için özellikle popüler bir mekandır. Uyluk dövmeleriyle ilgili diğer harika şey, kolayca gizlenebilmeleridir. Katı bir görünüm politikası olan bir ofis ortamında çalışıyorsanız bu bir artıdır.

Ayrıca, alan kaslı ve çok az sinir ucu olan etli olma eğiliminde olduğundan, mürekkeplenmesi daha az acı veren noktalardan biridir. Acıya karşı hassassanız, Medusa dövmeniz için kalçayı düşünebilirsiniz.

göğüs dövmesi

Göğüs Medusa Dövmesi 1Pin

Kredi: @angelalaely
Göğüs Medusa Dövmesi 2Pin
Kredi: @ivacastrotattooing
Göğüs Medusa Dövmesi 3Pin
Kredi: @blvck.simo

Göğüs bölgesi, üzerinde çalışılacak çok yer olduğu için büyük dövmeler yaptırmak için başka bir harika yerdir. Ayrıca bir kadının vücudunun en şehvetli kısımlarından biri olduğu için medusa dövmesi yaptırması için çok uygun bir yer. Güçlü kadınsılığı ve baştan çıkarıcı özellikleri nedeniyle bir Medusa dövmesi yaptırmak istiyorsanız, göğsün çevresi mürekkeplenmek için mükemmel bir yerdir.

Dövmenin duygusal değerini ve anlamını gösterebileceği için kalbe yakınlık da önemlidir.

Göğüs, kemiğe yakın çalıştığı ve çok etli olmadığı için dövme yapmak için acı verici bir nokta olma eğilimindedir. Bu rahatsız edici olabilir, bu nedenle, eğer yüksek bir ağrı toleransınız yoksa, farklı bir yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

kol dövmesi

Kol Medusa Tattoo 1Pin

Kredi: @john_snow_art
Kol Medusa Tattoo 2Pin
Kredi: @brookeandcanvas
Kol Medusa Tattoo 3Pin
Kredi: @john_snow_art

Kol dövmeleri kapsamlı yaratıcı projelerdir. Pek çok unsurun dikkate alınması gerektiğinden, ayrıntılara çok fazla dikkat gerektirirler. Bir Medusa kılıfıyla, Yunan mitolojik temasını tamamlayacak başka fikirler bulmak için muhtemelen yaratıcı olmanız gerekecek.

Genellikle kol dövmesi yapmak çok zaman alır ve mükemmel bir şey elde etmek istiyorsanız deneyimli ve yetenekli bir dövme sanatçısına ihtiyacınız olacaktır.

Kolun tamamını boyamak için gereken süre nedeniyle, bunu aşmak için iyi bir ağrı toleransına sahip olmanız gerekir. Ayrıca muhtemelen daha pahalı olacaktır ve tamamlanmadan önce dövme salonunda birkaç seansa ihtiyacınız olabilir. Ancak sonuç çarpıcı olabilir!

Ayrıca Oku:

  • Kadınlar İçin 60 Kol Dövmesi Tasarım Fikirleri (2023 Güncellemesi)
  • 2023 Yılında 50+ En Popüler Bacak Kol Dövme Modelleri

Yarım Kollu Dövme

Yarım Kol Medusa Dövmesi 1Pin

Kredi: @chelsea_creativity
Yarım Kol Medusa Tattoo 2Pin
Kredi: @giokay
Yarım Kol Medusa Tattoo 3Pin
Kredi: @jeraydoestats

Cesur bir kol görünümü elde etmek istiyorsanız, tüm kol tasarımını tercih etmeniz gerekmez. Bunun yerine, bilekten dirseğe, hatta dirsekten omzuna kadar uzanan yarım kollu bir dövme yaptırabilirsiniz. Bu, sizi tam bir kol kadar geri itmeyecek ve aynı zamanda daha az acı verici ve zaman alıcı olacaktır.

sırt dövmesi

Geri Medusa Dövmesi 1Pin

Kredi: @tattooandygazaro
Geri Medusa Dövmesi 2Pin
Kredi: @laurenshawtattoo

Sırt dövmeleri korkaklara göre değildir ve kesinlikle bir açıklama yapmak istemeyenlere göre değildir. Dikkatleri üzerinize çekecek cesur bir görünüm arıyorsanız, sırt dövmesi tam size göre.

Sırt dövmelerinin en büyük avantajı, oynayabilecekleri alan miktarı ve tuval gibi oldukça düz bir çalışma alanı olma eğiliminde olmalarıdır! Bu, çok detaylı ve karmaşık tasarımları sorunsuz bir şekilde elde edebileceğiniz anlamına gelir.

Tek dezavantajı, kendi mürekkebinizi günlük olarak görmenizin zor olmasıdır, ancak aynalar ve fotoğraflarla her zaman orada olduğunu bileceksiniz.

el dövmesi

El Medusa Dövmesi 1Pin

Kredi: @sharfreeman.ink
El Medusa Dövmesi 2Pin
Kredi: @samg_tat2s
El Medusa Dövmesi 3Pin
Kredi: @eronada

El dövmeleri harika görünüyor ve Medusa’nın kafasından çıkan yılanlar, parmakların uzunluğu ve şekli ile mükemmel uyum sağlıyor. Ancak eller, mürekkebin hızla solduğu bir bölgedir. Bunun nedeni, her gün güneşe maruz kalmaları ve günlük ev işlerinden genel olarak yıpranma ve yıpranma eğiliminde olmalarıdır. Bununla birlikte, mürekkebin taze görünmesini sağlamak için her zaman sık sık ekleme yapabilirsiniz.

Cilt ince olduğu ve birçok damar ve sinir ucu olduğu için eller de dövme yaptırmak için oldukça acı verici bir yerdir. Ancak ağrı eşiğiniz yüksekse bu sizi yıldırmasın!

Ayrıca Okuyun: 60+ İskelet El Dövme Fikri (ve Arkasındaki Sembolizm)

Ön kol dövmesi

Kol Medusa Tattoo 1Pin

Kredi: @think_art_tattoo_studio
Önkol Medusa Tattoo 2Pin
Kredi: @tatkidsai
Önkol Medusa Tattoo 3Pin
Kredi: @yaguink

Önkol, oldukça görünür olduğu için en popüler dövme noktalarından biridir. Küçük ve orta ölçekli bir tasarım için doğru miktarda alan sağlar. Bu nedenle minimalist, sade tasarımlar için tercih edilir. Bu, çok yönlü bir nokta olduğunu söyledi.

Bu bölgede mürekkeplenirken az miktarda ağrı ve rahatsızlık bekleyebilirsiniz, ancak bu çok katlanılabilir. Genel olarak, bileğe ne kadar yakın olursanız, o kadar fazla ağrı yaşarsınız.

Ön kol genellikle güneşe maruz kaldığından, dövmeniz diğer bölgelere göre daha hızlı solabilir. Ancak, güneş kremi kullanmak bunu sınırlamaya yardımcı olacaktır.

Çözüm

Tema ve yerleştirme için pek çok fikirle, umarım şimdi dışarı çıkıp Medusa dövmenizi yaptırmak için ilham almışsınızdır! Mitolojik masalın kişisel yorumunu dikkate alarak, size özgü bir konsept bulmak için zaman ayırmayı unutmayın.

Devamını oku:

  • Size İlham Verecek 30+ En İyi Yılan Dövmesi Tasarımı: Bukle Sanatı
  • Sizin İçin 40+ Harika Ouroboros Dövme Fikri (2023 Güncellemesi)
  • Doğaüstü Dövme: Nihai Kılavuz ve 80’den Fazla En İyi Tasarım Fikri
  • En İyi 32 Süper Güç İntikamcı Dövme Tasarım Fikri (2023 Güncellemesi)

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın