Afrika Dövmeleri: Dövme Geleneği, Tasarımları ve Anlamları

‘İnsanlığın beşiği’ olarak bilinen Afrika kıtası, yüzyıllardır dünyayı büyüledi. Yaban hayatı, gelenek, hayata ilginç ve benzersiz yaklaşım ve doğa ve hayvanlarla bitmeyen bağ, kıtayı bu kadar benzersiz ve kökenlerimize ve insan olarak ne olduğumuza bu kadar yakın kılan şeydir.

Ne yazık ki, Afrika kıtası aynı zamanda sürekli olarak yoksulluk ve sömürü ile karşı karşıya olan kıtadır ve bu, onlarca yıldır neredeyse her Afrika ülkesi için büyük bir gerileme olmuştur. Bu kadar çok insanın Afrika ülkeleri ve kültürlerinden etkilenmesi, ancak onlara yardım etmek ve çiçeklenmeye devam etmelerini sağlamak için çok az şey yapması gerçekten rahatsız edici.

Ancak, bugün bu talihsiz konuları konuşmak için burada değiliz. Afrika’nın dövmelerin kaynağı olduğu gerçeğini kutlamak için buradayız. Bunu yapmak için Afrika dövmeleri, dövme gelenekleri, tasarımların anlamları ve çok daha fazlası hakkında bildiğimiz her şeyi keşfedeceğiz. Bu, vücut sanatının bu atasal biçimine takdirimizi gösterme yolumuzdur ve umarız, bazılarınıza bu keşfe kendi başınıza devam etmeniz için ilham veririz. O halde, daha fazla uzatmadan başlayalım!

Afrika Dövmelerinin Kökeni

İlk Afrika Dövmesi

İnsanlarda kasıtlı ve sembolik dövme yapılmasına dair en eski kanıtın eski Mısır’dan geldiğine inanılıyor. üzerine birkaç dövmeli mumyanın keşfiBilim adamları, 5000 yıl önce Afrikalıların vücut sanatı ve dövmeleri sosyal statülerini ifade etmek veya vücutlarını süslemek için kullandıklarını tespit ettiler.

Ayrıca dövmelerin hastalıklara çare veya kötü ruhlara karşı bir korunma şekli olarak görüldüğüne inanılmaktadır. Dövmeler ayrıca kişinin belirli bir kabileye ait olduğunu ve o topluluğa sadakatini göstermek için de kullanılıyordu.

Deir el-Medina’da keşfedilen mumyaların kadın olduğuna inanıldığı için, bilim adamları bu dövmeli kadınların kendi topluluklarında önemli dinsel uygulayıcılar olduğu sonucuna vardılar. Dövmeleri de şifa ve koruma dövmeleriydi.

Tarihi Afrika’da Dövmenin Yayılması

Tarihi Afrika'da Dövmenin YayılmasıPin

Kredi: @marcaltab

Kuzey Afrikalıların dövmeyi dini ve ritüel uygulamalarının bir parçası olarak Güney Afrikalılara veya Sahra-altı halklarına ve bölgelerine göre daha fazla benimsedikleri iyi bilinmektedir. Kuzey kabileleri ve günümüzde tek tek ülkeler olarak bildiğimiz şey, dövmeleri kimliklerini, belirli bir kabile veya topluluğa ait olduklarını veya kendilerini ifade etmek için kullandılar.

İlginç bir şekilde, üst sınıf Afrikalı kadınlar, dövme uygulamasını eski Mısır ve Kuzey Afrika’ya da yayanlarla aynıydı. Bunun nedeni, dövmelerin veya kalıcı vücut işaretlerinin kadının doğurganlığını, statüsünü ve tapınmasını sembolize ettiğine inanılmasıydı.

Tek tanrılı dinlerin, özellikle İslam’ın Kuzey Afrika ülkelerine gelmesiyle, Afrikalılar arasında dövme yapma uygulaması azaldı. Bunun nedeni, İslam’da dövme yapmanın günah ve kendini yaralama şekli olarak görülmesidir. Tanrı vergisi bir varlık olarak, dövme yaptırarak Tanrı’nın yarattığı bir şeyi mahvettiğinize inanılır. Bu nedenle dövme uygulaması kaldırıldı.

Bununla birlikte, dövme geleneği, onu gelecek nesillere yayan İslam dışı kabileler arasında kalmaktadır. Günümüzde geleneksel Afrika dövmesi mevcut ve dünyanın her yerinden insanlar için bir ilham kaynağı olarak hizmet ediyor.

Sahra Altı Tarihi Afrika’da Skarlaşmanın Yayılması

Bahsettiğimiz gibi, Afrika’da dövme eski bir Mısır uygulaması olarak başladı ve hızla Kuzey Afrika’ya yayıldı. Bununla birlikte, Orta ve Güney Afrika halkının farklı bir kendini ifade etme pratiği vardı; kazıma.

Bu insanlar mürekkebin eski biçimini kullanmak yerine deriye semboller ve desenler kazıyarak kalıcı yara izleri oluşturuyorlardı. Tıpkı dövmeler gibi, bu izlerin de kötü ruhlardan korunma veya hastalıklara çare olduğuna inanılıyordu.

Skarlaşma genellikle eski Afrikalı kadınlar arasında, özellikle de genç kızlar arasında yaygındı. Yara izlerinin bir güzellik işareti olduğuna inanılıyordu, ama aynı zamanda kadınlığın bir işareti (ergenliği, doğurganlığı, adet döngüsünü ve doğumu simgeliyor).

Günümüzde kazıma, Afrika ülkelerinde popüler bir uygulamadır. Bir güç ve cesaret pratiği olduğuna inanılır veya kişinin hayatındaki önemli bir anı işaretlemek için kullanılır.

Afrika Dövmeleri – Tasarımlar ve Anlamlar

Afrika dövmelerinin kökenini ve geleneğini tam olarak anlamak için Afrika dövme tasarımlarında kullanılan bazı popüler sembollere bir göz atmalıyız.

Adinkra Dövme Sembolleri

Adinkra dövme sembolleri Batı Afrika’da veya bugünkü Fildişi Sahili bölgesinde yaşayan Gyaaman kabilelerinin bir yaratımı olduğuna inanılıyor. Bu dövme sembolleri, yalnızca önemli dini ve ruhani liderler ile kraliyet ailesine ait kişiler tarafından kullanıldı. Adinkra dövme sembolleri çoktur ve her birinin özel bir anlamı vardır. Bunlardan bazıları;

 • Dwennimmen Adinkra Sembolü – gücü ve alçakgönüllülüğü simgeleyen Dwennimmen sembolü, birbirine çarpan veya boynuz atan iki koç tasarımına dayanır. Görüntü, yukarıdan kuş bakışı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sembol genellikle, büyük bir güce veya statüye sahipken bile alçakgönüllü ve yere yakın kalma ihtiyacına atıfta bulunur.

Dwennimmen Adinkra SembolüPin

Kredi: @sanzalalab

 • Sankofa Adinkra Sembolü – Batı Afrika’da da ortaya çıkan Sankofa sembolü, ağzında yumurta olan ve geriye dönen bir kuşu temsil ediyor. Kişinin geçmişte öğrenilen hataları ve dersleri anlama ihtiyacını ve bunları günümüzde kullanma ihtiyacını sembolize eder. Bu, kişinin olumlu ilerlemesini ve sürekli gelişimini yaşam boyu hatırlatabilecek güçlü bir sembolizmdir.

Sankofa Adinkra SembolüPin

Kredi: @elleafrikan.ink

 • Duafe Andikra ​​Sembolü – Duafe bir ‘tahta taraktır’ ve dövmesi kadınlığı, güzelliği ve dişiliği simgeler. Bu dövme tasarımı, Afrika’nın Ashanti kabilelerine özgüdür ve Afrika köklerini hatırlattığı için yurtdışındaki Afrikalı kadınlar arasında popülerdir.

Duafe Andikra ​​SembolüPin

Kredi: @leticiaconca

Afrika Kabile Dövmeleri

Afrika kabile dövmeleri, dünyadaki en ünlü dövmelerden bazılarıdır. Eşsiz tasarımları ve zorlukların, cesaretin, manzaranın ve vahşi yaşamın sembolleriyle, bu dövmeler genellikle büyük ve tasarım/taslak olarak yoğundur. Her biri Afrika kabilesi kendi dövme uygulamaları ve sembolleri vardır. İşte en popüler ve anlamlı Afrika kabile dövme sembollerinden bazıları;

 • Ankh Çapraz – bu bir Afrika ve eski Mısır sonsuzluk sembolüdür. Öbür dünya için Ankh haçına ihtiyaç duyacaklarına inanılan Firavunlar tarafından kullanılan sembollerden biridir.

Ankh ÇaprazPin

Kredi: @tometattoo

 • Akobtr Vuvuzela (Korna sireni) – bu tasarım, insanları acil toplantılara çağırmak için kullanılan özel bir kornayı sembolize eder. Öngörüyü sembolize eder ve sonra ne olacağını fark edebilir. Hayatın getirdiklerine her zaman hazır olduğunuzu gösterir.

Akoben VuvuzelaPin

Kredi: @Pinterest

 • dal (Zürafa) – dünyadaki en tanınmış Afrika hayvanlarından biri zürafadır. Bu dövme, yaşam boyunca bir zürafa gibi davranmayı hatırlatmak için kullanılır; huzurlu ve kendinden emin olun, fazla gururlu veya saldırgan olmayın. Ancak, karşı karşıya kalındığında, karşılık vermekten korkmamak gerekir (bir zürafanın saldırması gibi şiddetli bir savurma şeklinde). Aynı zamanda, kişinin başını kalabalığın üzerinde tutma ihtiyacını sembolize eder.

Twiga (Zürafa)Pin

Kredi: @shopify

 • Funtu (Siyam Timsahları) – bu dövme Siyam timsahlarını simgeliyor. Dövmelerin ardındaki anlam, farklı yönlere bakmalarına veya farklı şeyler istemelerine rağmen birlikteliktir. Dövme, bireysel kimliğin önemini ve nasıl feda edilmemesi gerektiğini ve ayrıca birinin diğerinin kimliğine nasıl saygı duyması gerektiğini vurguladı.

Funtu Siyam TimsahlarıPin

Kredi: @Pinterest

 • Ngwena (Tehditkar Timsah) – bu dövme ‘tehditkar timsahı’ simgeliyor. Bu, güç kapma, manipüle etme ve yaramazlık anlamını taşıdığı için özellikle olumlu bir dövme değildir. Bunun nedeni, Afrika’da insanların sahte olduklarını veya “timsah gözyaşlarını” vurgulamak için politikacılara Ngwena demesidir.

Ngwena (Tehditkar Timsah)Pin

Kredi: @shopify

 • aya (Eğrelti otu) – bir eğrelti bitkisi, Afrika kültüründe pek çok anlam ve sembolizasyon taşır. Bitkinin bu tür koşullarda büyümesi gerektiğinden, genellikle becerikliliği, dayanıklılığı ve zorluklara ve zorluklara karşı koyma yeteneğini sembolize eder. Bu nedenle Aya dövmesi, kişinin kendini, yeteneklerini ve amacını anlaması anlamına gelir.

Aya FernPin

Kredi: @lauren__dövme

Afrikalı Savaşçı Dövmeleri

Afrikalı savaşçı dövmeleri genellikle kıtadaki farklı kabileler ve insanlar tarafından kabile sevgisini, kişinin inancını ve inancını, bir topluluğa ait olmayı, liderliği vb. Göstermek için yapılan dövmelerdir. Bazı popüler Afrika savaşçı dövmelerine ve tasarımların her birinin arkasındaki anlam;

 • Shaka Zulu Amblemi Dövmesi – Shaka, Zulu kabilesinin geleneksel lideridir. Zengin kültürleri, savaşçı tarihi ve Assegai Zulu mızrağıyla tanınan Shaka Zulu dövmesi, Afrika savaşçı sembolizminin mükemmel bir örneğidir.

Shaka Zulu Amblemi DövmesiPin

Kredi: @zecadiogo

 • Afrika Tanrıçası Oya Tattoo – Afrikalı savaşçılar, onlara savaşma ve kazanma gücü veren çok sayıda tanrı ve tanrıçaya inanıyorlardı. oya koruyuculuğu ve vahşi doğasıyla tanınan, Nijerya’daki Yoruba kabilesinin taptığı bir Afrika tanrıçasıdır. Oya, kasırga ve fırtına yaratma yeteneğine sahip güçlü bir tanrıçadır.

Afrika Tanrıçası Oya TattooPin

Kredi: @heric_san

Diğer Afrika Dövme Tasarımları

Afrika Fili Dövmesi

Afrika Fili Dövmesi 1Pin

Kredi: @samantha.petz
Afrika Fili Dövmesi 2Pin
Kredi: @idle_hands_tattoo_parlour
Afrika Fili Dövmesi 3Pin
Kredi: @tatucreature

Filler, Afrika kıtasındaki en önemli ve en tanınmış hayvanlardan bazılarıdır. Afrika mitolojisine göre bilgelik kaynağı olarak görülen fil, Afrika halkı için güçlü bir manevi anlam taşır.

Fil aynı zamanda güçlü bir hayvan olarak görülüyor ve bu haliyle Afrika halkı arasında bir ilham kaynağı ve büyük bir saygı kaynağı olarak hizmet ediyor. Fil dövmelerinin bu kadar popüler olmasının nedeni budur; muhteşem görünüyorlar ve Afrika köklerinden gelen derin bir anlama sahipler.

Afrika Aslanı/Aslan Dövmesi

Afrika Aslanı/Aslan Dövmesi 1Pin

Kredi: @south_african_tattoo_society
 Afrika Aslanı/Aslan Dövmesi 2Pin
Kredi: @lalutattoo
Afrika Aslanı/Aslan Dövmesi 3Pin
Kredi: @luis_vieira_tattooer

Ormanın ve Afrika türünün kralı; Aslan, hayvanlar alemindeki rolü ve varlığının Afrika tarihinde taşıdığı anlam sayesinde en önde gelen Afrika hayvanlarından biridir.

Afrika halkı aslanları güç, cesaret, koruma ve bilgelik kaynağı olarak görür. Bu nedenle Afrika aslanı, bu inanılmaz hayvanı onurlandırmak için mükemmel bir dövmedir. Afrika dişi aslanı aynı zamanda sembolik bir hayvan, dişil gücün ve anneliğin kaynağı olarak görülüyor.

Afrika Maskesi Dövmesi

Afrika Maskesi Dövmesi 1Pin

Kredi: @inkynas
Afrika Maskesi Dövmesi 2Pin
Kredi: @endrydharma
Afrika Maskesi Dövmesi 3Pin
Kredi: @basınçfingaz_

Afrika kültürlerinin ve geleneklerinin en temel özelliklerinden biri maskedir. Afrika maskeleri derin anlam taşır ve bir dönüşüm biçimini veya yeni bir varlık kazanmayı sembolize eder. Afrikalılar maskeler sayesinde ruhları etkileyebileceklerine veya onlara hitap edebileceklerine inanıyorlardı.

Maskeler, dini veya dans ritüellerinin yanı sıra törenler sırasında da önemlidir. Bu maskeler inanılmaz görünüyor ve yapımcıların sanatsal yaratıcılığı bu dünyanın ötesinde. Öyleyse, Afrocentric bir dövme isteyenler için bir Afrika maskesinden daha iyi bir tasarım tercih edilebilir.

Afrika Kıtası Dövmesi

Afrika Kıtası Dövmesi 1Pin

Kredi: @south_african_tattoo_society
Afrika Kıtası Dövmesi 2Pin
Kredi: @lyss4ink
Afrika Kıtası Dövmesi 3Pin
Kredi: @craigmac_thetattooist

Şimdi, bu, Afrika köklerini onurlandırmak ve onlarla yeniden bağlantı kurmak isteyen insanlar için en yaygın tasarım seçeneklerinden biridir. Farklı ülkelerden birçok Afrikalı yurt dışında yaşıyor. Ayrıca, tarihsel olarak, kölelik sayesinde birçok ailenin Afrika köklerinden koptu. Bu nedenle, günümüzde insanlar kökleriyle yeniden bağlantı kurma ihtiyacı hissediyor ve Afrika kıtasını tasvir eden dövme tasarımlarının en iyi sonucu verdiğini görüyorlar.

Güney Afrika Bayrak Dövmesi

Güney Afrika Bayrak DövmesiPin

Kredi: @immaculatechaos

Güney Afrika veya Afrika kıtasının en güneyindeki bir ülke. Dünyanın en güzel ülkelerinden biri ve en sürükleyici tarihlerden birine sahip bir ülke. Güzelliği ve çeşitliliği nedeniyle birçok kişi bu ülkeyi ziyaret ediyor.

Bununla birlikte, birçok Güney Afrikalı, siyasi sorunlar ve ayrımcılık ve apartheid ile ilgili sorunlar nedeniyle onu terk ediyor. Ancak köklerini ve ülkelerine olan sevgiyi onurlandırmak için birçok insan Güney Afrika bayrağı dövmesi yaptırır. Bu tür bir dövme, diğer herhangi bir Afrika ülkesi bayrağıyla yapılabilir.

Afrika Manzarası/Doğa Dövmesi

Afrika Manzarası/Doğa Dövmesi 1Pin

Kredi: @penrose.ink
Afrika Manzarası/Doğa Dövmesi 2Pin
Kredi: @donnarosatattoohandpoke
Afrika Manzarası/Doğa Dövmesi 3Pin
Kredi: @sidtattoo

Köklerine saygı göstermenin bir başka harika yolu da inanılmaz ve nefes kesici Afrika manzarasını tasvir eden bir dövme yaptırmaktır. En yaygın olarak, bu tür dövmeler, Akasya ağacı, inanılmaz gün batımı, sarı, kırmızı ve yeşil gibi renkler, Afrika hayvanları vb. Gibi tipik Afrika doğasını tasvir eder. Bu dövmeler en iyi sulu boya dövme tarzında yapıldığında görünür; renkler canlanıyor ve Afrika doğasını sonuna kadar andırıyor.

Son düşünceler

Afrika dövme tarihi, kültürü ve geleneği söz konusu olduğunda bu makalenin anlayışlı olduğunu umuyoruz. Mümkün olduğunca bilgilendirici ve özlü kalmaya çalıştık. Bununla birlikte, aslında bir Afrika kökenine veya soyuna sahip olmadan Afrika dövmeleri yaptırarak, kültürel tahsisat yapıyor olabileceğinizi vurgulamalıyız.

Elbette, Afrikalı insanlar bundan rahatsız değil, ancak bu insanların ülkelerine, geleneklerine, kökenlerine ve kültürlerine saygılı kalabilmek için, herhangi bir bağlantı veya köken geçmişi yoksa, Afrocentric dövmesi yaptırmaktan kaçınılmalıdır.

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın