Bu Yaz İçin 60+ En İyi Sevimli Dövme Tasarım Seçenekleri: Anlam ve Sembolizm

Yaz kapıda ve süper sevimli dövmelerimizi göstermenin tam zamanı. Peki ya hiç dövmeniz yoksa ve bir an önce yaptırmak istiyorsanız? Endişelenme, çünkü seni koruduk. Mükemmel dövme tasarımını ararken insanların karşılaştığı zorlukların çok iyi farkındayız.

Bu nedenle, ilham almak için kullanabileceğiniz çok sayıda olağanüstü, süper sevimli ve en önemlisi benzersiz dövme tasarımlarını bir araya getirdik. Ayrıntılı makalemizi kapsamlı bir şekilde incelediğinizden ve hangi dövme tasarımlarının gereksinimlerinize ve dileklerinize en uygun olduğunu gördüğünüzden emin olun. Bu aynı zamanda ilk dövmelerini yaptıranlar için harika bir tasarım rehberi, bu yüzden önerilerimize göz atmayı unutmayın.

Tasarımların yaratıcı, sanatsal, benzersiz ve tabii ki süper sevimli olmasını sağladık! Yani, daha fazla uzatmadan, hemen başlayalım!

İlham Alınacak Süper Sevimli Dövme Tasarımları

Fotoğraf galerisine ve tasarım açıklamalarına geçmeden önce, en yaygın şirin tasarımlardan bazılarını hızlıca gözden geçirmek istiyoruz. Bu tasarımlar genellikle kadınsı ama bizce hem erkekler hem de kadınlar için sıra dışı görünebilir. Bu yüzden, bu tasarımları denemekten korkmayın: elbette, bu tasarımlar sadece size ilham vermek için buradalar. Tam tasarımı kendi dövmeleriniz için kullanamazsınız, aksi takdirde herhangi bir danışma, izin, onay veya kredi olmadan başka birinin çalışmasını çalmış olursunuz.

İlham Alınacak Süper Sevimli Dövme TasarımlarıPin

Kredi: @cookiitattoo

Yani, en şirin ve en yaygın dövme tasarımlarından bazıları;

 • Çiçek dövme tasarımları Güllerden zambaklara, tatlı bezelye çiçeğinden nilüfer çiçeğine, dövmeler de dahil olmak üzere her türlü sanatsal ifade söz konusu olduğunda çiçeklerin en iyi ilham kaynağı olduğu gerçeğini inkar edemeyiz. Bu nedenle, sevimli bir dövme tasarımı yaratma söz konusu olduğunda çiçekler de en yaygın amaçlardan biridir.

Bu nedenle, çiçekleri seviyorsanız (ve dürüst olalım, kim sevmez), o zaman süper sevimli bir çiçek dövmesi yaptırmayı düşünün. Hangi çiçeğin sizinle en çok konuştuğunu düşünün ve onun peşinden gidin! (Aşağıdaki paragraflarda bazı süper sevimli çiçek dövme tasarımlarına yer vereceğiz, bu yüzden okumaya devam ettiğinizden emin olun!)

 • evcil hayvan dövmeleri – başka kimse olmadığında evcil hayvanlar bizim için var, değil mi? Onlar en şirin hayat arkadaşları ve tek kelimeyle süper sevimliler. Öyleyse neden evcil hayvanınızın süper sevimli bir dövmesini yaptırmıyorsunuz? Evcil hayvanınızı her zaman ve sonsuza kadar yanınızda tutmanın harika bir fikri ve harika bir yolu. Bir evcil hayvan dövmesi sadece sevimli değil, aynı zamanda duygusaldır ve sevgili hayvanınızı ne kadar sevdiğinizi gösterir. Evcil hayvanınız olmasa bile üzülmeyin! Evcil hayvan olmayan ama hayvansever bir tasarım çözümü için okumaya devam edin!
 • Hayvan dövmeleri – Yani, belki de evcil hayvanınız yok? Önemli değil! Elbette, hemen bir tane yaptırmanızı tavsiye ederiz, ancak sevimli bir dövme yaptırmak istiyorsanız her zaman hayvan tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Kuşların, kedilerin, köpeklerin, ayıların, pandaların ve hatta böceklerin süper sevimli, sevimli dövmeler için olağanüstü seçenekler olabileceğini düşündük. Ayrıca ruh hayvanınızı düşünebilir ve sevimli bir dövme tasarımıyla yaptırabilirsiniz. Aşağıdaki paragraflarda bunlar hakkında daha fazla konuşacağız, bu yüzden etrafta dolaştığınızdan emin olun!
 • meyve ve sebzeler – nedense, meyve ve sebzeleri tasvir eden dövmeler son derece sevimli çıkıyor; Bazı tasarımların aşırı şirinlik olduğunu söyleyecek kadar ileri gideceğiz. Sevimli bir çilek, muz ve hatta bir domates dövmeniz olduğunu hayal edin (tabii ki en üst düzeyde şirinlik etkisi için renkli). Özellikle daha küçük bir formatta yapıldığında çok sevimli.
 • Sevimli ‘her şey’ dövmeleri – Bu, hemen hemen her şeyi içerebilen bir dövme kategorisidir, ancak sevimli bir dövme tarzında yapılır. O halde sevimlilikten uzak bir şeyi örnek alalım; hayalet. Şimdi, hayaletler oldukça korkutucu, değil mi? Ancak basit, çizgi film, sevimli bir dövme tarzında yapıldığında, çok sevimli ve korkutucu olmaktan uzak görünebilirler.
 • küçük dövmeler – aklımızda belirli bir tasarım olmasa bile, ne olursa olsun küçük dövmelerin nihayetinde sevimli olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Her şeyi küçük bir formatta yapın ve insanlar bu konuda çıldıracak. Bu nedenle, aklınızda belirli bir tasarım varsa, ancak bunun şimdiye kadarki en şirin tasarım olduğunu düşünmüyorsanız, onu daha küçük bir formatta yapın. İnsanlar madeni para kadar küçük dövmeler yaptırıyor, yani bu mümkün. Dövmecinizle konuşun ve neler yapılabileceğini görün; bunu seveceğinize eminiz!

En Şirin Çiçek Dövme Tasarımları

Bahsettiğimiz gibi, süper sevimli bir dövme yaptırmak söz konusu olduğunda çiçekler muhtemelen en yaygın seçimdir. Özellikle aradığınız tasarımdan gerçekten emin değilseniz, harika bir ilham kaynağı olabilecekleri konusunda tamamen hemfikiriz. Bu nedenle, en şirin çiçek dövmenizi nasıl seçebileceğiniz ve yine de (yaygın olmasına rağmen) anlamlı ve kasıtlı hale getirebileceğiniz konusunda bazı öneriler:

 • Hiç ‘doğum ayı çiçekleri’ duydunuz mu? Değilse, o zaman sanatsal, ilham verici bir ziyafet içindesiniz. Doğum ayı çiçekleri, her ay büyüyen ve belirli burçlar ve doğum tarihleriyle ilişkilendirilen çiçeklerdir. Örneğin, Nisan ayında doğduysanız, doğum ayınızın çiçekleri papatyalar ve bezelye çiçekleridir.

Şimdi, doğduğunuz ay çiçeğini alıyorsunuz ve dövme sanatçınızın yardımıyla onu süper sevimli, anlamlı bir dövmeye dönüştürüyorsunuz (her doğum ayı çiçeğinin bir dizi sembolizmi ve anlamı vardır – papatyalar ve tatlı bezelyeler için sembolizm sahip olmak etrafında döner) iyi vakit geçirme, mutluluk, değişimden geçme, dostluk, aşk, güvenler vb.).

 • En sevdiğiniz çiçeği düşünün, anlamını kontrol edin ve yaşam tarzınız, duygularınız ve hayatınız boyunca taşımak istediğiniz sembolizm ile uyumlu olup olmadığına bakın. Bu, mükemmel çiçek dövmesi arayışınızda çok yardımcı olacaktır.
 • Süper benzersiz ama yine de sevimli bir çiçek dövmesi yaptırmak istiyorsanız kapsamlı bir Google araması yapın. Bazı tasarım önerileri sunacağız, ancak bu, ödevinizi yapmanız gereken kısımdır. Çiçeğin sizin gibi şekillerini, sizinle konuşan rengi ve tabii ki çiçeğin sembolizmini çözmeniz gerekir.

En Şirin Çiçek Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @yerae_tt
En Şirin Çiçek Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @tattoo.haneul
En Şirin Çiçek Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @miryaaaa
En Şirin Çiçek Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @__imbetty__
En Şirin Çiçek Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @dövmeci_sion
En Şirin Çiçek Dövme Tasarımları 6Pin
Kredi: @ms.t.dövme
En Şirin Çiçek Dövme Tasarımları 7Pin
Kredi: @donghwa_tattoo
En Şirin Çiçek Dövme Tasarımları 8Pin
Kredi: @siyeon_tattoo

En Şirin Evcil Hayvan Dövme Tasarımları

Tüylü en iyi arkadaşınıza onu sevdiğinizi göstermenin birçok yolu vardır; ancak sevimli bir evcil hayvan dövmesi yaptırmak, aşkın, dostluğun ve sadakatin nihai sembolüdür. Evcil hayvanınızı mümkün olan en şirin şekilde sergileyen çok sayıda tasarım var. Daha sanatsal ama yine de sevimli bir tasarım arıyorsanız, daha minimalist ve hatta soyut dövme stillerine gidebilirsiniz.

Suluboya evcil hayvan dövme tasarımının kesinlikle sevimli göründüğünü, aynı zamanda süper sanatsal ve benzersiz olduğunu düşünüyoruz. Basit siyah ve gri dövmeler, basit bir taslak ve gölgeleme yapıldığında bile sevimli ve benzersiz görünebilir. Bu nedenle, önerilen tasarımları gözden geçirin ve sevimli bir evcil hayvan dövme tasarımı fikrinize hangi dövme stillerinin en uygun olduğunu görün. Önerilerimize göz attığınızdan ve ilham almak için en sevdiğiniz tasarımı seçtiğinizden emin olun.

En Şirin Evcil Hayvan Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @bau_hontattoo
En Şirin Evcil Hayvan Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @dorok.dövme
En Şirin Evcil Hayvan Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @messy__ink
En Şirin Evcil Hayvan Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @catnip.dövme
En Şirin Evcil Hayvan Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @senimori.tattoo
En Şirin Evcil Hayvan Dövme Tasarımları 6Pin
Kredi: @gabileilek
En Şirin Evcil Hayvan Dövme Tasarımları 7Pin
Kredi: @mustafaalakoc_
En Şirin Evcil Hayvan Dövme Tasarımları 8Pin
Kredi: @pettattoo.salmon

En Şirin Hayvan Dövme Tasarımları

Gerçekten evcil hayvanı olmayan ama sevimli bir hayvan dövmesi yaptırmak isteyenler için endişelenmeyin. Herhangi bir hayvan, sevimli bir dövme tasarımı için mükemmel bir ilham kaynağı olabilir. Örneğin, dövmenizin sevimli ama aynı zamanda sizin için anlamlı olmasını istiyorsanız, hangi vahşi yaratığın gerçek ruh hayvanınız olduğunu bulun. Bir panda, bir geyik, bir yılan, hatta bir piranha veya bir dinozor olsun, bir dövme sanatçısı onu süper sevimli gösterebilir.

Bu nedenle, bir hayvanın doğal haliyle sevimli olup olmadığını fazla düşünmeyin; dövme sanatçıları süper yeteneklidir ve her şeyi havalı ve sevimli gösterebilir, bu yüzden endişelenmeyin! Önerilen tasarımlarımızı gözden geçirin ve hangi dövme tasarım stillerinin dövme isteklerinize en uygun olduğunu kontrol edin. Ve her zaman hatırla; Bir dövme aşırı sevimli görünmüyorsa, sadece daha küçük bir formda yaptırın ve anında “aşırı sevimlilik” haline gelecektir.

En Şirin Hayvan Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @minari_tattoo
En Şirin Hayvan Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @inkjota
En Şirin Hayvan Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @hwyl.dövme
En Şirin Hayvan Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @eden_tattoo_
En Şirin Hayvan Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @iriswoodtattoo
En Şirin Hayvan Dövme Tasarımları 6Pin
Kredi: @aya.hae
En Şirin Hayvan Dövme Tasarımları 7Pin
Kredi: @hae_moi.tt
En Şirin Hayvan Dövme Tasarımları 8Pin
Kredi: @dbishoptattoo

En Şirin Meyve ve Sebzeler Dövme Tasarımları

İşte anlaşma; meyve ve sebze dövmeleri söz konusu olduğunda, yalnızca komik, sanatsal ve hatta korkutucu olamazlar; ayrıca süper sevimli de olabilirler ki bu, bu makalenin konusu için mükemmel. Bu nedenle, sevimli meyve ve sebzeler dövmeleri, nasıl yapıldıklarına bağlı olarak ya başarılı olabilir ya da ıskalayabilir. Bununla birlikte, herhangi bir dövme sanatsal ifadesi biçimini yargılamayacağız, çünkü sevimli bir dövmenin ne olduğu konusunda aynı fikre sahip olmayabiliriz.

Ancak, genel olarak, meyve ve sebzeler dövmeleri, onları sevimli kılmak için herhangi bir karikatürize unsur gerektirmez. Basit, doğal görünen bir meyve veya sebze tasviri kendi başına yeterince sevimli olabilir. Tabii ki, bir dövmenin sevimliliğini ve hatta şaka unsurunu yükseltmek için karikatürize veya başka herhangi bir unsuru tercih edebilirsiniz; bu tamamen sana kalmış.

Yine de, meyve ve sebzelerin mükemmel dövme ilhamları olabileceğini düşünüyoruz, bu nedenle önerilen dövme tasarımlarımızdan bazılarına göz atmayı unutmayın!

En Şirin Meyve ve Sebzeler Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @suncokret.ink
En Şirin Meyve ve Sebzeler Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @mizi.dövmeci
En Şirin Meyve ve Sebzeler Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @youngchickentattoo
En Şirin Meyve ve Sebzeler Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @tattoo.haneul
En Şirin Meyve ve Sebzeler Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @sozil_tattoo
En Şirin Meyve ve Sebzeler Dövme Tasarımları 6Pin
Kredi: @bliss.dövme
En Şirin Meyve ve Sebzeler Dövme Tasarımları 7Pin
Kredi: @pucedeloup
En Şirin Meyve ve Sebzeler Dövme Tasarımları 8Pin
Kredi: @eden_tattoo_
En Şirin Meyve ve Sebzeler Dövme Tasarımları 9Pin
Kredi: @hakunamatatattoo_

En Şirin ‘Her Şey’ Dövme Tasarımları

Bu sevimli bir dövme tasarımı için en sevdiğimiz seçim olabilir çünkü her şey olabilir. Dövme sanatçıları günümüzde o kadar yetenekli ki, dünyadaki en sıradan, sıkıcı şeyi bile şimdiye kadar gördüğünüz en şirin şeye dönüştürebiliyorlar.

Bu nedenle, aklınızda belirli bir tasarım yoksa endişelenmeyin! Sizin için ilginç olmaya yakın olan herhangi bir şeyi düşünün. Ardından, dövme sanatçınızla konuşun ve tasarımı nasıl süper sevimli ve sevimli hale getirebileceklerini görün. Gerçekten hiçbir şey düşünemeseniz bile, dövme sanatçınız her zaman tercihlerinize ve isteklerinize göre özel bir dövme tasarımı yapabilir.

Çevrenizdeki her şeyi alabilir ve sadece daha küçük görünmesini sağlayarak veya bir çift salak göz ekleyerek anında sevimli ve sevimli hale gelir, bu yüzden bunu çok ciddiye almayın ve tasarım seçiminizle eğlenin.

En Şirin 'Her Şey' Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @tiranozavr.dasha
En Şirin 'Her Şey' Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @xin_tattooo
En Şirin 'Her Şey' Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @ellenp.ink
En Şirin 'Her Şey' Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @nixit.tattoo
En Şirin 'Her Şey' Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @jiyoi_tattoo
En Şirin 'Her Şey' Dövme Tasarımları 6Pin
Kredi: @dövmeci_sunmi_
En Şirin 'Her Şey' Dövme Tasarımları 7Pin
Kredi: @ariel.tattoo.y
En Şirin 'Her Şey' Dövme Tasarımları 8Pin
Kredi: @rute_tt
En Şirin 'Her Şey' Dövme Tasarımları 9Pin
Kredi: @dareumtattoo
En Şirin 'Her Şey' Dövme Tasarımları 10Pin
Kredi: @ezra_gilberg

En Şirin Küçük Dövme Tasarımları

Özellikle Instagram veya TikTok gibi sosyal medya platformları söz konusu olduğunda, küçük dövmelerin dövme trendlerini ele geçirdiğini fark etmeden edemedik. Ünlüler kesinlikle küçük dövmeleri süper popüler hale getirdiler, ancak genel olarak dövmeleri gerçekten sevmeseler bile herkes küçük bir dövme yaptırıyor gibi görünüyor. Bunun nedeni, küçük dövmelerin çok basit ama çok etkili olmasıdır. Ayrıca normal boyutlu dövmelerden önemli ölçüde daha ucuzdurlar ve daha büyük formatlı tasarımlardan herhangi biri kadar karmaşık ve ilginç olabilirler.

Ayrıca, küçük dövmelerin herhangi bir şekil veya biçimde veya onları yerleştirdiğiniz herhangi bir vücut bölgesinde sevimli göründüğünü de belirtmeliyiz. Bu nedenle, ister daha çok gizli dövmeli bir insan olun, ister dövmelerinizin çok görünür olmasını seviyor olun, küçük dövmeler her zaman ilginç bir manzara olacaktır. Küçük dövmeler için favori noktalarımızdan bazıları şunlardır; kulak arkası, köprücük kemiği, pazı bölgesi, sırtın üst kısmı, boyun arkası, parmaklar, bilekler ve kalçalar.

Şimdi, her dövme tasarımının daha küçük bir formatta yapıldığında anında sevimli hale geldiği iddiamızı da detaylandırmamız gerekiyor. Aşağıdaki tasarım örneklerinde göreceğiniz gibi bunun tamamen doğru olduğuna inanıyoruz. Yeterince küçültün ve hatta bir silah dövmesi veya tıslama, kana susamış hayvan karmaşık ve sevimli hale gelir. Bu nedenle, özellikle aklınızda hiçbir şey yoksa, tasarım hakkında gerçekten endişelenmemelisiniz. Dövme sanatçınızın ve yukarıda belirtilen tasarım önerilerimizin yardımıyla, küçük ve süper sevimli dövmenizi kısa sürede yaptıracaksınız.

Bununla birlikte, en hevesli dövme karşıtlarının bölgelerindeki ilk dövme salonunda bir sıra oluşturmasını sağlayacak süper küçük ve süper sevimli dövmeler için önerilerimize de göz attığınızdan emin olun.

En Şirin Küçük Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @moonzytattoo
En Şirin Küçük Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @prampramtattoo
En Şirin Küçük Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @abii_tattoo
En Şirin Küçük Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @dövmeci_arar
En Şirin Küçük Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @ira.osintceva
En Şirin Küçük Dövme Tasarımları 6Pin
Kredi: @fluffywongo
En Şirin Küçük Dövme Tasarımları 7Pin
Kredi: @ara__ink
En Şirin Küçük Dövme Tasarımları 8Pin
Kredi: @dövmeci_arar

Eşsiz ve Sıradışı Sevimli Dövme Tasarımları

Bu paragrafları kısa ve tatlı tutacağız, çünkü bazen hiçbir şey okumanıza gerek kalmadan tek ihtiyacınız olan sadece bir örnektir. Sadece birkaç not ve tavsiye eklemeliyiz;

 • En sevdiğimiz sevimli ve benzersiz dövme tasarımlarımızdan bazıları bitkiler, yapraklar, bulutlar, Güneş, Ay, yıldızlar, kalpler, kanatlar, çapalar, gezegenler, dağlar (veya gerçekten doğadan herhangi bir şey) vb.
 • Sıradan bir dövmeyi benzersiz ve sevimli yapmak için kişisel imzanızı, favori sembolizminizi, tasarım rengindeki değişikliği, dövme stilindeki değişikliği vb. çok çabalamak zorunda kalmadan.
 • Aklınızda belirli bir tasarım yoksa, bir alıntı dövmesi yaptırmayı düşünün. Bunlar genellikle küçüktür, alıntılar genellikle kısa ve anlaşılırdır ve genel olarak dövme sevimli, benzersiz ve özel görünür.

Burada konuşmayı bırakacağız ve size yaptırabileceğiniz en sevdiğimiz, en eşsiz ve nihayetinde sevimli dövmelerimizden bazılarını sunacağız. Sadece bu dövme tasarımlarının sadece ilham amaçlı olduğunu unutmayın. Bu dövmeleri, orijinal dövme sanatçılarının sanatsal mülkiyeti ve mülkiyeti olduğu için kopyalamazsanız gerçekten minnettar oluruz. Bunu göz önünde bulundurarak, bu dövme tasarımlarından her zaman ilham alabilirsiniz, ancak her zaman orijinal ilhama kişisel dokunuşunuzu veya dokunuşunuzu eklediğinizden emin olun.

Eşsiz ve Sıradışı Sevimli Dövme Tasarımları 1Pin

Kredi: @hood.yedi
Eşsiz ve Sıradışı Sevimli Dövme Tasarımları 2Pin
Kredi: @txttooing
Eşsiz ve Sıradışı Sevimli Dövme Tasarımları 3Pin
Kredi: @eva_tattooist
Eşsiz ve Sıradışı Sevimli Dövme Tasarımları 4Pin
Kredi: @annmoll_bharti_baid
Eşsiz ve Sıradışı Sevimli Dövme Tasarımları 5Pin
Kredi: @privateatelier_bali
Eşsiz ve Sıradışı Sevimli Dövme Tasarımları 6Pin
Kredi: @levibuet
Eşsiz ve Sıradışı Sevimli Dövme Tasarımları 7Pin
Kredi: @levibuet
Eşsiz ve Sıradışı Sevimli Dövme Tasarımları 8Pin
Kredi: @inkjectionyf
Eşsiz ve Sıradışı Sevimli Dövme Tasarımları 9Pin
Kredi: @emmely.dövme
Eşsiz ve Sıradışı Sevimli Dövme Tasarımları 10Pin
Kredi: @dövme

Son düşünceler

Mükemmel dövme tasarımını bulmak çok zor olabilir. Hayatının geri kalanında vücudunda ne giymek isteyebileceğini bulmak çok fazla araştırma ve anlama gerektirir. Bu büyük bir anlaşma ve daha da büyük bir taahhüt.

Bu nedenle, en şirin, en sevimli dövmelerden bazılarını seçmemizin size bir başkasını bulmada yardımcı olacağını ve dövme avınızı biraz daha kolaylaştıracağını gerçekten umuyoruz. Daha fazla dövme fikri için diğer makalelerimize göz atmayı unutmayın. Size mutlu dövme ve iyi şanslar diliyoruz! Yeni dövmeniz her ne ise size sonsuz neşe getirsin!

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın