İlk Dövmeniz İçin En İyi Yer Nasıl Bulunur (2023 Güncellemesi)

İlk dövmeniz için en iyi yeri bulmak, vermeniz gereken en önemli kararlardan biridir (elbette tasarımın yanı sıra), ancak mürekkebin vücudunuzda nereye gitmesi gerektiğini biliyor musunuz? Bariz bir yer mi seçmelisiniz yoksa daha gizli bir yer mi seçmelisiniz?

Acıyı da hesaba katmayı unutmayın!

İlk dövmenizin en iyi nerede görüneceğine karar vermenize yardımcı olmak için bu kısa kılavuzu oluşturduk. Oh, ve eğer biraz hissediyorsan fazla gerginseniz, aşağıdaki geçici dövmelerle ilgili bölümümüze göz atın. Kalıcılık olmadan mürekkebi test etmenin harika bir yolu.

İlk Dövme – Bilmeniz Gereken 3 Şey

İlk Dövme – Bilmeniz Gereken 3 ŞeyPin

Kredi: instagram

Dövme yaptırmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var.

Açık Fikirli Olun

Yüzlerce eskiz ve ruh hali panosuyla ilk dövmenizi onlarca yıldır planlıyor olabilirsiniz. Ama açık fikirli olmalısın. Dövme sanatçınız size tavsiyelerde bulunacak ve hatta dövme tasarımınız için dövme yerleşiminizin tamamen yanlış olduğunu fark edebilirsiniz.

Bu olursa, panik yapmayın. Dövme sanatçınızı dinleyin ve geçici dövmelere göz atın (aşağıda bununla ilgili bir bölüm var). Bıraktığınız mürekkep, düşündüğünüz gibi olmayabilir – ama kesinlikle daha iyi olacaktır.

Her Zaman Acıyor

Bazı dövmelerin diğerlerinden daha fazla acıttığı doğru olsa da acıdan kaçamazsınız. Dövme acıtır ama alışırsın. Bazı insanlar, iğne cildinize çarptığında salınan adrenalinin size bir tür yüksek verdiğini fark eder!

İlk acıdan sonra, çok fazla sürtünme tipi hissi olan bir zımpara kağıdı/güneş yanığı gibidir. eğer sadece yapamamak acıyla hiç başa çıkamıyorsanız, o zaman dövmeler sizin için doğru olmayabilir. Endişeleniyorsanız, önce kolunuzdaki çil gibi çok küçük bir dövme isteyin, böylece ne bekleyeceğinizi anlayabilirsiniz.

Hazırlanmanız Gerekiyor

Dövme yaptırmadan önce yapmanız (ve yapmamanız) gereken şeylerin bir listesi var. İlk dövmenizi yaptırmak için bir dövme salonuna gitmeniz akıllıca olmaz. Bunun yerine, mürekkeplenmeden önce seçtiğiniz dövme sanatçısı ile randevu alın. Sana ne yapman gerektiğini söyleyecekler.

Dövmeniz tamamlandıktan sonra, izlemeniz gereken bakım sonrası adımlar da vardır. Bu nedenle, deneyimli dövme maymunları canları istediğinde doğaçlama dövme yaptırmanın üstesinden gelebilirken, yeni başlayanlar düşünmek ve bir şeyler planlamak için daha fazla zaman ayırmalıdır.

Önce Geçici Dövmeleri Deneyin

Önce Geçici Dövmeleri DeneyinPin

Kredi: instagram

İlk dövmenizi yaptırmadan önce geçici bir dövme denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Artık görünen geçici dövmeler yaratan şirketler var. Kesinlikle gerçek şey gibi. Onlar da yavaş yavaş solacak, böylece eski bir dövmenin cildinizde de nasıl görüneceğine dair bir fikir edineceksiniz.

Geçici dövmelerin iyi bir seçim olduğuna ikna etmeye ihtiyacınız varsa:

 • Nispeten ucuzlar, öyleyse neden denemiyorsunuz?
 • Size farklı tasarımları deneme şansı veriyorlar.
 • Çizdiğiniz özel bir tasarımı geçici bir dövme haline getirebilirsiniz.
 • Birkaç hafta sonra dövmeyi beğenmezseniz, kalıcı değildir.
 • Farklı yerleşimleri deneyebilir ve gerçek mürekkebin vücudunuzun hangi kısmına gitmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.

Geçici dövmeler deneme sürüşleri gibidir. Daha önce hiç dövme yaptırmadıysanız, önce geçici dövmeleri denemek akıllıca olacaktır.

Geçici dövmeler temel olarak kağıda basılmış, gıdaya uygun mürekkeplerdir. Mürekkebi karşıya aktarmak için bu kağıdı cildinize uyguluyorsunuz. Geçici dövmeyi kimin yaptığına bağlı olarak tasarım bir hafta veya daha uzun sürebilir.

Dövme Yerleştirmeye Nasıl Karar Verilir?

“Pekala, en az acı veren noktayı seçeceğim” diye düşünüyor olabilirsiniz ama bu bir hata olabilir. Dövmeler nereye yapılırsa yapılsın canınızı acıtıyor, bu yüzden kararı dikkatlice düşünüp doğru olan yeri seçmelisiniz.

Doğru yerleştirme, bir dövmenin harika görünmesini sağlayabilir. Yanlış yerleştirme, tasarımı bozabilir veya sadece tuhaf görünebilir!

Tasarım

kadınların sırtında çiçek dövme tasarımıPin

Kredi: instagram

Tasarım çok önemli. Dövme sanatçınızın dövmeyi nasıl iyileştirebileceğine dair fikirleri olabilir ve aklınızda çok özel bir yerleşim varsa onu ayarlamanız gerekebilir. Bilek ve ayak bileği gibi kemikli alanlar, kıvrımlı tasarımlarla özellikle iyi görünür. Örneğin, vücudunuzun doğal hatları etrafında kıvrılabilen yılanlar ve çiçek sapları.

Kare şeklinde sağlam bir tasarıma gidiyorsanız, düz ve düz bir yüzey seçin. Kalçanız büyük dövmeler için iyi bir noktadır, ayak parmak uçlarınız ise çok küçük dövmeler için harikadır.

Ölçek ve Boyut

Dövmenin Ölçeği ve BoyutuPin

Kredi: instagram

İlk dövmeler için en iyi yer ile birlikte ölçek ve boyut da dikkate alınması çok önemlidir. Örneğin çok detaylı ve gerçekçi bir gül dövmesi ayak başparmağınıza uygun olmaz. Dövme sanatçınız bunu neredeyse imkansız bulacaktır!

Bu nedenle, çok detaylı bir dövme istiyorsanız, daha büyük ve daha büyük bir tuvale izin veren bir yerleşimde olmasına hazırlıklı olun.

Ama mutlaka tersi şekilde çalışmaz. Yukarıdaki örnek gibi bazı minimalist ve basit dövmeler, ölçekleri büyütüldüğünde veya küçültüldüğünde işe yarayabilir.

Ağrı

ilk dövmenizin ağrı seviyesiPin

Kredi: instagram

Evet, dövmeler acıtır. Acıdan kaçamazsınız, bu yüzden ağrı toleransınız çok düşükse belki de geçici dövmelerle uğraşmalısınız!

Ama sanat adına biraz acıyla uğraşmaya razıysanız, o zaman istediğiniz herhangi bir yerleşimi seçebilirsiniz. Kural olarak, kemikli veya sinir uçlarıyla dolu herhangi bir bölge ekstra ağrılı olacaktır. Bu, kafatasınız, ayak bileği kemiğiniz ve dirsek gibi alanları içerir.

Bu arada, oldukça etli alanlar biraz daha kolay olacaktır (gerçi genel olarak hala ağrılıdır). Kalçanız, kalçanız, karnınız ve kolunuz ağrı ölçeğinde orta-düşük seviyede.

Devamını Oku: Dövme Ağrı Tablosu: En (En Az) Ağrılı Yer Nedir?

Tavsiye!

Son olarak, dövmeniz hakkında pek çok tavsiye alacaksınız. Aileniz ve arkadaşlarınızın neyin iyi görünüp neyin görünmediği konusunda kendi fikirleri olacaktır. Ayrıca dövme sanatçınızın da size bazı tavsiyelerde bulunmasını bekleyebilirsiniz.

İşte dinlemeniz gerekenler:

 • İçgüdüleriniz ve hayalleriniz – bir fikri ne zaman sevdiğinizi ve beden imajınızla sizi neyin mutlu edeceğini size söyleyeceklerdir.
 • Dövmesi olan arkadaşlar ve aile – deneyim boyunca paha biçilmez tavsiyeler alacaklar.
 • Dövme sanatçınız – tavsiyelerini dikkatle dinlemelisiniz. Size bir dövmenin istenen yerleşimde işe yaramayacağını söylerlerse, o zaman haklılar! Dövme sanatçınızın tavsiyesine en çok ağırlık verin.

İlk Dövmeler İçin En İyi 5 Yer

Muhtemelen şimdiye kadar anladığınız gibi, ilk dövmeniz için en iyi yer özneldir. Tasarıma, acı toleransınıza ve dövmenin boyutuna bağlıdır.

İşte yeni başlayanların ilk dövmelerini yaptırırken seçtikleri en popüler 5 yerleşim.

Bilek

çiçek bilek dövme kadınPin

Kredi: instagram

Bilek bölgesi oldukça kemikli olabilse de, yine de büyük ölçüde ağrılı bir bölge değildir. Örneğin, dövme ağrısı kafatasınızla kıyaslandığında hiçbir şey olmayacaktır.

Bilek çok popüler bir alandır çünkü sizin için görmesi ve hayran olması kolaydır. Ayrıca kolayca gösteriş yapabilir veya bir saat, bileklik veya üst ile kapatabilirsiniz. Ve mürekkep almayı sevdiğinize karar verirseniz, bilek dövmesini tam bir kola genişletme fırsatı her zaman vardır (adil uyarı, bu Süper bağımlılık).

Küçük bir dövme istiyorsanız, küçük dövmeler burada harika göründüğü için bilek yeni başlayanlar için iyi bir dövme yerleşimidir.

Belki

kırmızı yılan dövme kadın kalçaPin

Kredi: instagram

İlk dövmenizin orta büyüklükte ve havalı bir tasarıma sahip ayrıntılarla dolu olmasını umutsuzca istiyorsanız… ama acıtacağından korkuyorsanız… o zaman kalça sizin için en iyi dövme yeridir.

Vücudunuzun bu bölgesi oldukça etli olduğundan, doğrudan kalça kemiği üzerine dövme yapmadığınız sürece çok acı verici olmayacaktır. Tabii ki, iyileşene kadar kemeri dövmeye yakın olan herhangi bir pantolon giyemeyeceksiniz!

Bu yılan, kalça kemiğinin içindeki kalça dövmesine bir örnektir, ancak kalçanın dışına da (vücudunuzun yan tarafında) gidebilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Kadınlar İçin 30 Harika Kalça Dövmesi Tasarımı

Bilek

ayak bileği dövme kadın küçükPin

Kredi: instagram

İlk dövmenizin her zaman herkese açık olmasını istemiyorsanız ayak bileği iyi bir yerleşimdir. Kumsaldayken veya yaz barbeküsünde sandaletlerinizi giydiğinizde gösteriş yapabilirsiniz. Ancak işte, kolayca kapatılır ve insanların zaten doğal olarak baktığı bir alan değildir.

Gerçek ayak bileği kemiğinize dövme yapmak aşırı derecede acı verici olacaktır, bu nedenle ilk ayak bileği dövmelerinin çoğu kemiğin hemen üstüne veya yanına yerleştirilir. Hem küçük hem de orta boy dövmeler bu yerleşimde iyi görünür, bu nedenle tasarım konusunda da daha fazla esnekliğe sahip olursunuz.

Ayak parmağı

ayak dövme kadınPin

Kredi: instagram

Ayak parmağı alışılmadık bir seçimdir, ancak yeni başlayanlar için harikadır. İnsanların dövmenizi görmesini isteyip istemediğinizden emin değilseniz, bu örnekteki gibi ayak başparmağınızın ucunu seçin. Ayak parmaklarımız oldukça hassas olduğu için orta derecede acı verici olacak, ancak dayanılmaz da değil.

Ayağınızın üst kısmı boyunca genişlemek istemediğiniz sürece, ayak parmakları dövme sanatçınızı çok küçük ve basit tasarımlarla sınırlar. Ayaklarınızın ne kadar etli veya kemikli olduğuna bağlı olarak bu harika bir fikir olabilir.

Küçük semboller, gülen yüzler ve minimalist çiçek dövmelerinin hepsi ayak parmaklarınız için iyidir.

Ayrıca Okuyun: 30+ Komik Parmak Dövme Tasarım Fikri (2023 Güncellemesi)

Göğüs/Meme

tavşan göğüs göğüs dövme kadınPin

Kredi: instagram

Göğüs bölgesi dikkate alınması gereken bir bölgedir! Vücudunuzun bu bölgesi genellikle ağrıyı biraz azaltmaya yardımcı olabilecek iyi bir yağ tabakasına sahiptir. Dahası, dövmeyi beğenmezseniz, yarı yolda kalırsanız veya kariyeriniz için kapatılmasına ihtiyaç duyarsanız, kolayca kapatabileceğiniz bir alandır.

Vücudunuzun bu bölgesinin biz yaşlandıkça çok fazla değişme eğiliminde olduğunu unutmayın – cilt kırışır ve sarkar. Dövmenizin zamanla değişmesini istemiyorsanız, bunun yerine parmağınızı veya bileğinizi seçin.

Güller ve kalpler bu yerleşimde her zaman güzel görünür!

İlk Dövmeler İçin Diğer En İyi Yerler

İlk Dövmeler İçin Diğer En İyi YerlerPin

Kredi: instagram

İlk dövmeniz için iyi fikirler olan başka birçok yer var. Onlar içerir:

 • popo – poponuz kaslı veya etli ise, dövme yaptırmak için çok az ağrılı bir yerdir… ama unutmayın, sonrasında bir süre ağrır ve oturmak rahatsız edici olur!
 • Üst kol – başka bir iyi yer de üst kolunuzdur. Daha büyük bir dövme istiyorsanız daha büyük bir tuval sağlar, ancak yine de saklaması kolaydır.
 • boyun arkası – Uzun saçlı kadınlar için enselerine dövme yaptırmak idealdir. Kolayca gizleyebilirsiniz! Bununla birlikte, bu yerleşim ağrı ölçeğinde biraz daha yüksektir.
 • kulağının arkasında – bu bölge çok hassastır, ancak buraya uyan tek dövmeler oldukça küçüktür, bu nedenle uzun süre acı çekmezsiniz. Çok tatlı bir dövme yerleştirme.
 • uyluk – iç uyluklarınız çok hassas olabilirken, dış uyluklarınız ve uyluklarınızın üst kısmı genellikle oldukça etli veya kaslıdır. Bu, onları orta ve büyük dövmeler için iyi, az ağrılı bir alan yapar.
 • Omuz ve köprücük kemiği – bu alanlar çok moda ve özellikle kadınlarda çok zarif görünebilir, ancak biraz acı vericidir.
 • Eller – ister parmağınızın yanında, ister elinizin yanında olsun, bu dövmeler küçüktür ve kolayca gösterilebilir. Ancak sık sık güneş ışığına maruz kaldığında mürekkebin çok hızlı solacağını unutmayın. Mürekkebi taze ve parlak tutmak istiyorsanız, dövme sanatçınızla rötuş seansları yapmanız şarttır.

Acı konusunda gerginseniz, aşağıdakilerden kaçınmak isteyeceksiniz:

 • Buzağı kemikleri,
 • Kafatası ve kafa derisi,
 • koltuk altı,
 • İç bacak,

Herhangi bir sorunuz varsa, dövmeye yeni başlayanlar için diğer kılavuzlarımıza göz atın!

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın