Kabile Dövmeleri: Tarih İçgörüsü ve 60’tan Fazla İnanılmaz Tasarım Fikri

Dövme yaptırmak tarihsel olarak dünyadaki tüm yerli halklarda yaygın bir uygulama. Bu insanlar için dövme sadece vücut sanatı değil, ne yazık ki günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş köklü bir gelenektir. Geleneksel dövme, günümüzde pek çok insanın anlamını veya nereden geldiğini bile bilmediği kabile tasarımlarına indirgeniyor.

Bu nedenle, belirli bir geleneğin mirası olmadan, kabile dövmesi yaptırmayı düşünüyorsanız eğitim almanız şarttır. Giydiğiniz tasarımlar birilerinin kültürü ve tarihidir, dolayısıyla hepimiz bunun farkında olmalı ve bu tasarımlara büyük bir saygıyla hayranlık duymalı/giymeliyiz. Aşağıdaki paragraflarda kabile dövmelerine, tarihçelerine ve inanılmaz dövme tasarımlarına göz atacağız. Öyleyse başlayalım!

Tribal Dövmeler: Tarihsel Anlayış

Kabile veya dövmeler hakkında genel olarak şu ana kadar bildiğimiz şey, bunların bir uygulama olduğudur. binlerce yaşında. Avrupa’dan Polinezya’ya kadar dünyanın her yerindeki eski insanlar, çoğu durumda dövmeyi bir statü ifadesi, toplumdaki rol ve ata soyunun bir biçimi olarak uyguladılar.

Yunan kültürü gibi antik kültürlerin çoğunda dövmeler, toplumun diğer üyelerine göre aşağılık durumlarının sembolizminin bir biçimi olarak ilk olarak barbarlar üzerinde uygulanmıştır.

Daha sonra insanlar ve kültürler bu fikirden uzaklaşarak dövmeleri mitoloji ve insanlar arasında aracı olarak kullanmaya başladılar. Örneğin Vikinglerin, bir düşmanı her fethettiklerinde sırtlarına ‘kan kartalı’ kazıdıkları biliniyordu.

Binlerce yıl boyunca dövmeler aynı zamanda bilgi paylaşımının da aracı haline geldi.

Birçok Avrupa kabilesi gizlice mesaj göndermek için dövmeleri kullanın. Bu uygulama MÖ 6. yüzyılda Yunanlıların savaş sırasında esaret altındaki akrabalarına mesaj göndermesiyle ortaya çıktı. Dövmeler kölenin tıraşlı kafasına kazınmıştı. Ve saçlar uzadığında köle, esiri bulması ve onlara dövmeyi/mesajı göstermesi için gönderildi.

Tribal Dövmeler – Tarihsel BilgiPin

Kredi: instagram

Dünyanın dört bir yanındaki kabilelerde dövmeler de vardı. kadınların toplumda kendilerini kabul ettirmesinin bir yolu. Kadınların, kabilelerdeki ana dövmeciler ve dövmeyi yapanlar olduğu biliniyordu; bu, modern tartışmalarda nadiren sunulan bir bilgidir.

Örneğin Japonya, Irak, Tayvan, Bosna, Papua Yeni Gine, Kuzey Afrika ve Güney Amerika’daki kabile kadınları, dövmeleri diğer kadınlara uygulayarak ritüeller gerçekleştirirdi. Bu dövmeler bir kadının cinselliğini, atalarının soyunu, kabile bağlarını ve çok daha fazlasını işaretler.

Aynı topluluklarda erkeklere, kabilenin savaşçısı ve koruyucusu olmak ya da olduklarını göstermek için dövme yapılıyordu. Dövmeleri aynı zamanda ataların soyunu ve kabile bağlarını da sembolize ediyordu.

Eski kabilelerde dövme sanatçısı, ister erkek ister kadın olsun, saygı duyulan bir kişi olarak görülüyordu. Dövmeciler sihirle ilişkilendiriliyordu ve neredeyse şaman olarak görülüyorlardı. Dövmecilerin bir bedeni dönüştürme yetenekleri nedeniyle sürekli olarak manevi tehlike altında olduklarına inanılıyordu, bu nedenle dövme yapmak aynı zamanda manevi bir eylem olarak görülüyordu.

Kabile Dövmeleri ve Tasarım Fikirleri

Afrika Kabile Dövmeleri

Afrika Kabile Dövmeleri 1Pin

Kredi: Pinterest’te

Afrika’daki kabile dövmeleri keşfedilecek geniş bir konudur. Kısacası, bu kabile dövmeleri veya vücut işaretleri, bir aile veya köydeki soyağacıyla bağlantılıdır. Afrika ülkeleri ve kabilelerindeki kabile dövmeleri, atalara saygı ve manevi dünyayla bağlantı kurma amacıyla binlerce yıldır uygulanmaktadır.

Afrika’daki etnik gruplar farklı kabile dövme tasarımları uyguluyor ancak hepsi dini bağlılık, ilham, saygı, huşu, amaç ve maneviyat gibi benzer anlamları taşıyor. Bugünlerde Afrika halkı kabile vücut işaretlemesini bir tür vücut işaretlemesi olarak uyguluyor. güzelleştirme ve ataları, gelenekleri ve kültürleriyle bağlantı.

Afrika Kabile Dövmeleri 2Pin

Kredi: Pinterest’te
Afrika Kabile Dövmeleri 3Pin
Kredi: Pinterest’te
Afrika Kabile Dövmeleri 4Pin
Kredi: Pinterest’te
Afrika Kabile Dövmeleri 5Pin
Kredi: Pinterest’te
Afrika Kabile Dövmeleri 6Pin
Kredi: Pinterest’te
Afrika Kabile Dövmeleri 7Pin
Kredi: Pinterest’te

Pasifik Adaları Kabile Dövmeleri

Pasifik Adaları Tribal Dövmeler 1Pin

Kredi: instagram

Pasifik Adaları Polinezya, Hawaii, Borneo, Fiji ve bunların tüm yerli halklarını ve kültürlerini (Maori, Samoalılar veya Haida gibi) kapsar. Bu adalardaki kabilelerin tümü tarihsel, kültürel ve genetik olarak Güneydoğu Asya’nın yerli halklarıyla bağlantılıdır. Bu insanlar dövmeyi Avrupalılara tanıtan kişilerdi. Kaptan James Cook Tahiti ve Yeni Zelanda’yı ilk kez 18. yüzyılda ziyaret etti.

Bu insanların kabile dövmeleri genellikle dini bağlılığı, ritüelleri ve savaşı karakterize ediyordu. Dövme yaptıranlar ve dövme sanatçısı olanlar erkeklerdi. Kadınlara nadiren dövme yapılıyordu ve onlara asla dövmeci olma fırsatı verilmedi. Bunun nedeni çoğunlukla dövmenin nesillere aktarılması ve dövmeci olmanın ayrıcalıklı bir konum olmasıdır.

Bu adalardaki kabile dövmeleri, köpekbalığı dişlerini, gökyüzünü, mızrak ucunu, okyanusu, dalgaları, kaplumbağaları, kertenkeleleri ve ayrıca Tiki’yi (yarı tanrıları temsil eden insan benzeri bir figür) simgeleyen benzersiz, oldukça stilize edilmiş desenlerle karakterize edilir.

Pasifik Adaları Tribal Dövmeler 2Pin

Kredi: instagram
Pasifik Adaları Tribal Dövmeler 3Pin
Kredi: instagram
Pasifik Adaları Tribal Dövmeler 4Pin
Kredi: instagram
Pasifik Adaları Tribal Dövmeler 5Pin
Kredi: instagram
Pasifik Adaları Tribal Dövmeler 6Pin
Kredi: instagram
Pasifik Adaları Tribal Dövmeler 7Pin
Kredi: instagram
Pasifik Adaları Tribal Dövmeler 8Pin
Kredi: instagram
Pasifik Adaları Kabile Dövmeleri 9Pin
Kredi: instagram

Slav Kabile Dövmeleri

Slav Tribal Dövmeler 1Pin

Kredi: instagram

Slav halklarına gelince, bunlar şu şekilde kategorize edilebilir: Doğu, Batı ve Güney Slavlar. Yüzlerce yıl boyunca çok sayıda kabile, Doğu ve Güneydoğu Avrupa bölgesini işgal ederek kendilerine özgü gelenek ve uygulamalarını geliştirdiler. Geleneklerden biri de dövme yapmaktı. Slav dövme tasarımları en ilgi çekici ve inanılmaz derecede etnik olanlardan bazılarıdır.

Ne yazık ki Slav dövmeleri yalnızca literatürde belgelenmiştir. Fiziksel kanıt olarak hiçbir mezar veya atalar muhafaza edilmedi, ancak görüntüler ve resimler mevcut. Buradan farklı desenler ve folklor tasarımları çizildi ve uzmanlar potansiyel anlam ve sembolizmleri belirledi.

Slav dövmelerinin çoğunlukla Slav mitolojisi, folklor geleneği ve dini ile ilişkilendirildiğine inanılıyor.

Bu dövmelerde sunulan Slav geleneklerine, Slav kabilelerinin ayrı ülkeler ve halklar haline geldiği günümüzde bile Slav halkları arasında saygı duyulmaktadır. Birçoğu, bu eşsiz ve ortak geleneğin/tarihin bu halkları bugün bile birbirine bağladığına inanıyor.

Slav Tribal Dövmeler 2Pin

Kredi: instagram
Slav Tribal Dövmeler 3Pin
Kredi: instagram
Slav Tribal Dövmeler 4Pin
Kredi: instagram
Slav Tribal Dövmeler 5Pin
Kredi: instagram
Slav Tribal Dövmeler 6Pin
Kredi: instagram
Slav Tribal Dövmeler 7Pin
Kredi: instagram
Slav Tribal Dövmeler 8Pin
Kredi: instagram
Slav Tribal Dövmeler 9Pin
Kredi: instagram
Slav Tribal Dövmeler 10Pin
Kredi: instagram
Slav Tribal Dövmeler 11Pin
Kredi: instagram

Kızılderili Tribal Dövmeler

Kızılderili Tribal Dövmeler 1Pin

Kredi: instagram

Kızılderili dövmeleri dünyada en çok bilinenlerden bazılarıdır. Köklü bir geleneğe sahipler ve bu insanlar ve ataları için çok şey simgeliyorlar. Kızılderili kabile dövmeleri farklı kabileler arasında farklılık gösterir.

En iyi bilinen tasarımlar, erkeklerin ağırlıklı olarak yaptıkları kavgaları ve savaşları, aynı zamanda atalarından kalma soylarını ve maneviyatlarını sembolize etmek için dövmeleri kullandıkları Iroquis ve Cree kabilelerinden geliyor.

Yerli Amerikalıların vücut işaretlemesini yalnızca savaş sembolizmi olarak kullanmadıklarını belirtmek önemlidir. Ayrıca dövmelerin iyileştirici güçleri olduğuna inanıyorlardı, bu nedenle dövme yaptırmanın amacı tıbbi tedavi görmekti. Örneğin birisinin kolunun belirli bir bölgesi ağrıyorsa o bölgeye dövme yapılıyor ve ‘iyileştiriliyor’.

Geleneksel Kızılderili kabile dövmeleri, manevi sembolizm, hayvanlar (kartal, kuzgun, kurt), doğal unsurlar (ay, ayçiçeği), oklar, düş kapanları vb. ile karakterize edilir.

Kızılderili Tribal Dövmeler 2Pin

Kredi: instagram
Kızılderili Tribal Dövmeler 3Pin
Kredi: instagram
Kızılderili Tribal Dövmeler 4Pin
Kredi: instagram
Kızılderili Tribal Dövmeler 5Pin
Kredi: instagram
Kızılderili Tribal Dövmeler 6Pin
Kredi: instagram
Kızılderili Tribal Dövmeler 7PinPin
Kredi: instagram
Kızılderili Tribal Dövmeler 8Pin
Kredi: Pinterest’te
Kızılderili Tribal Dövmeler 9Pin
Kredi: Pinterest’te

Hint Kabile Dövmeleri

Hint Tribal Dövmeler 1Pin

Kredi: instagram

Hindistan, dövme ve Kına vücut işaretlemesi konusundaki tarihi ve geleneğiyle tanınır. Yüzlerce yıldır Hint kabileleri, dövme yapmanın onlara kimsenin onlardan alamayacağı mücevherler verdiğine inanıyordu. Bu nedenle dövme tasarımlarının çoğunluğu mücevher gibi görünüyor.

Ancak farklı Hindistan’daki kabilelerin farklı dövme uygulamaları vardı. Uygulamalardan bazıları, dövmenin daha büyük, daha koyu ve daha görünür görünmesini sağlamak için gönüllü dövme enfeksiyonu içeriyordu.

Ne yazık ki, Hindistan’daki bazı kabile uygulamaları, kadınları yırtıcı hayvanlara karşı korumak adına ‘gösterişini bozmayı’ da içeriyordu.

Hindistan’daki tüm dövmeler erkekler ve kadınlar için aynı kabul edilmiyordu. Örneğin bir kadının dövme yaparken ne kadar acı çekerse o kadar iyi bir anne olacağına inanılırdı. Diğer kadınların dövmeli olduğu düşünülüyordu çünkü bu onların kraliyet ve aristokrasinin bir parçası olduğunu simgeliyordu.

Hint kabile dövmeleri farklı çiçek ve çizgi desenlerinin yanı sıra semboller ve figürlerden oluşur. Dövmeler vücudun her tarafına ya da sadece ellere ve sırta kadar uzanıyordu.

Hint Tribal Dövmeler 2Pin

Kredi: instagram
Hint Tribal Dövmeler 3Pin
Kredi: instagram
Hint Tribal Dövmeler 4Pin
Kredi: instagram
Hint Tribal Dövmeler 5Pin
Kredi: instagram
Hint Tribal Dövmeler 6Pin
Kredi: instagram
Hint Tribal Dövmeler 7Pin
Kredi: instagram
Hint Tribal Dövmeler 8Pin
Kredi: instagram

Meksika (Aztek) Kabile Dövmeleri

Meksika (Aztek) Tribal Dövmeler 1Pin

Kredi: instagram

Geleneksel Meksika kabile dövmeleri, Aztek halkından ve onların dövme kültüründen kaynaklanmaktadır. Aztek halkı 14. yüzyılda Orta Amerika bölgesini işgal edip yönetmişler ve burada kültür ve geleneği yüzlerce yıl boyunca etkilemişlerdir. Dövme yapmak, tanrıları onurlandırmak ve kabileler arasında ayrım yapmaya yardımcı olmak için kullanılan Aztek ritüellerinin önemli bir parçasıydı.

Günümüzde Meksika halkı, Aztek resimli dili Nahuatl’ı tasvir eden geleneksel Aztek dövmeleri yaptırma eğiliminde. Dövme sembollerinden bazıları aynı zamanda Aztek imparatorluğunun önemli inanç sembolleri olan kartalları, timsahları, savaşçıları ve Güneşi de içerir. Bu dövmeler Aztek uygarlığını, Aztek tanrılarını ve bu uygarlığın genel kültürel etkisini onurlandırmaktadır.

Devamını Okuyun: 40+ Aztek Dövme Anlamı ve Tasarım Fikirleri (2023 Güncellendi)

Meksika (Aztek) Tribal Dövmeler 2Pin

Kredi: instagram
Meksika (Aztek) Tribal Dövmeler 3Pin
Kredi: instagram
Meksika (Aztek) Tribal Dövmeler 4Pin
Kredi: instagram
Meksika (Aztek) Tribal Dövmeler 5Pin
Kredi: instagram
Meksika (Aztek) Kabile Dövmeleri 7Pin
Kredi: instagram
Meksika (Aztek) Tribal Dövmeler 6Pin
Kredi: instagram
Meksika (Aztek) Kabile Dövmeleri 8Pin
Kredi: instagram
Meksika (Aztek) Kabile Dövmeleri 9Pin
Kredi: instagram
Meksika (Aztek) Kabile Dövmeleri 10Pin
Kredi: instagram

Tribal Dövmeler – Temel Bilgiler

Tribal Dövmenin En İyi Yerleşimi Nedir?

Kabile dövmelerinin çoğunluğu baş, kollar, eller, göğüs, yüz vb. gibi görünür vücut bölgelerine yerleştirilir. Tarihsel olarak, insanların ilk başta kabileler ve potansiyel düşmanlar arasında ayrım yapabilmesi için dövmelerin mümkün olduğunca görünür olması gerekiyordu. bakış atmak.

Günümüzde kabile dövmesi yaptıran insanlar, çoğunlukla mirasa ve atalara saygı göstermek amacıyla onları görünür kılmaya çalışıyorlar. Tasarıma bağlı olarak göğüs, üst kol, üst sırt, önkol ve alt bacak, kabile dövmelerinin en popüler yerleşimleri gibi görünüyor.

Tribal Dövme yaptırmak saygısızlık mı?

Belirli bir mirasa ve geleneğe ait değilseniz, kabile dövmesi yaptırmak genellikle oldukça kaba ve saygısız olarak kabul edilir. Örneğin, bir Kızılderili değilseniz ve Kızılderili kabilelerinin kabile dövmesini yapabiliyorsanız, o geleneğe, kültüre ve insanlara saygısızlık etmiş olursunuz. Geleneksel dövmeleri, o geleneğe ait olmadan giymek, bir tür dövme olarak kabul ediliyor. kültürel ödenek.

Tribal Dövme yaptırmalı mıyım?

Aynı mirasa ve geleneğe sahip değilseniz, kabile dövmesi yaptırma konusunda şu ana kadar bildiklerimiz şunlardır;

  • Kültürel ödenek olarak kabul edilir
  • Son derece saygısız ve kaba olarak değerlendiriliyor
  • Ancak bazı kültürler bunu umursamaz

Örneğin, Slav kökenli değilseniz, Slav kabile dövmeleri size herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Pek çok Slav halkı, başkalarının sadece Slav geleneğine ve kültürüne olan hayranlıklarını göstermek için bu tür dövmeler yaptırdığını düşünüyor. Bu durumda bu iyi bir şey.

Aynı şey birçok Japon için de geçerli. Kabilesel olmasa da Japon dövmeleri hâlâ kültüreldir ve bin yıllık bir geleneğe aittir. Ancak Japon olmayan biri geleneksel dövme yaptırdığında Japonlar bundan rahatsız olmuyor.

Genellikle kültürlerinin ve geleneklerinin dünya çapında takdir edilmesinden çok mutlular. Ancak insanların önceden eğitim almadan Japon dövmesi yaptırmalarından hoşlanmıyorlar.

Ancak, eğer başka bir kabile dövmesi yaptırıyorsanız ve o kültüre ve mirasa ait değilseniz, muhtemelen dövmeyi yaptırmamalısınız.

Hangi Kabile Dövmeleri En Saldırgandır (Kültürel Olarak Uygun Olduğunda)?

  • Kızılderili kabile dövmeleri veya Yerli Amerikalıları tasvir eden dövmeler

Kızılderili Tribal Dövmeler 7PinPin

Kredi: instagram

  • Hint, Hindu veya Budist tanrısını tasvir eden dövmeler

Hint 1'i tasvir eden dövmelerPin

Kredi: instagram

  • Japon Koi balığını tasvir eden dövmeler

Japon Koi balığını tasvir eden dövmelerPin

Kredi: instagram

  • Samoalı kabile dövmeleri

Samoalı kabile dövmeleriPin

Kredi: instagram

  • Şeker Kafataslarını tasvir eden dövmeler

Şeker Kafataslarını tasvir eden dövmelerPin

Kredi: instagram

  • Maori kabile dövmeleri

Maori kabile dövmeleriPin

Kredi: instagram

Son düşünceler

Kabile dövmeleri, dünyadaki halkların ve ülkelerin kültür ve geleneklerine dair önemli bir fikirdir. Bu dövmeler, çoğunlukla Avrupalı ​​ziyaretçiler ve işgalciler tarafından uygulamaları nedeniyle sıklıkla kötü muameleye uğrayan ve saldırıya uğrayan yerli halkların ve kabilelerin tarihi önemini belgeliyor.

Bu nedenlerden dolayı, eğer bir kültürün, geleneğin ya da dövmenin kökeninin bir parçası değilseniz, kabile dövmesi yaptırmak saygısızlık olarak kabul edilir.

Ancak hiç kimse sizi bu muhteşem tasarımlardan ve geleneklerden ilham almaktan alıkoyamaz. Ayrıca hiç kimse bu dövmelere hayran kalmanızı ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinmenizi yasaklayamaz. Gelenekler ve eski kültürler gibi şeylerle mücadelede eğitim anahtardır.

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın