Kırmızı Dövme: Bilmeniz Gereken Her Şey (30+ Harika Tasarım Fikirleri)

Kırmızı dövmeler pek çok nedenden dolayı meşhurdur. Tartışmalı kırmızı mürekkepten kırmızı dövmelerin sürekli kaşınmasına kadar bunların pek çok soruna neden olduğu görülüyor. Ancak insanlar hala onları seviyor çünkü her dövme tasarımını öne çıkarıyor ve benzersiz kılıyorlar. Ancak kırmızı dövmeler durumunda artılar gerçekten eksilerden daha ağır basabilir mi?

Aşağıdaki paragraflarda kırmızı dövmeler hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız; kırmızı mürekkepten ve olası sorunlardan en iyi kırmızı dövme tasarımlarına kadar. O halde, daha fazla uzatmadan başlayalım!

Kırmızı Dövmeler ve Kırmızı Bayraklar: Mürekkep ve Diğer Sorunlar

Kırmızı Mürekkebin Sorunu Nedir?

Kırmızı mürekkep, dövme camiasında birçok nedenden dolayı tartışmalıdır. Öncelikle kırmızı mürekkepte kullanılan malzemeleri tartışalım.

Dövme sanatçılarının çoğunluğunun kullandıkları mürekkeplerin içinde ne olduğunu bilmediğini söylemek doğru olur çünkü dövme mürekkebi FDA onaylı veya standart değildir. Dövme mürekkeplerinin ağır metaller gibi çok sayıda toksik ve zararlı bileşik içerdiği de iyi bilinmektedir. Ve kırmızı mürekkep, toksisite ve potansiyel olarak zararlı içerik maddeleri açısından temsili olabilir.

Standart bir kırmızı mürekkebin içerdiği maddeler şunlardır;

 • Alüminyum
 • zinober
 • Kadmiyum
 • Krom
 • Kobalt
 • Demir oksit
 • Naftol-AS pigmenti
 • Toynak jelatini
 • Toksik pigment taşıyıcıları denatüre alkoller ve formaldehit

Elbette bu, kırmızı mürekkep bileşenlerinin tam veya kesin bir listesi değildir. Kırmızı mürekkepte, etilen glikol (antifriz olarak da bilinir), tuvalet ispirtosu ve hayvansal yağ gliserini, morina balığı karaciğeri yağı veya balmumu gibi bir dizi hayvansal kökenli bileşen dahil olmak üzere pek çok başka toksik bileşen bulunur.

Anlayabileceğiniz gibi, dövme camiasında kırmızı mürekkepten kaçınılmasının bir nedeni var. Kırmızı mürekkepte bulunan bileşenler doğrudan ciddi mürekkep alerjilerine ve enfeksiyonlara ve ciltte aşırı hassasiyet, yanma ve dövmede yara izi, ciltte kızarıklık ve hatta kanser gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kırmızı mürekkeple bulunan malzemeler Alerjik reaksiyonların, enfeksiyonların ve kanserin yaygın nedenlerini içeren EPA listesiBu başlı başına bir kırmızı bayraktır.

Ve sonra, potansiyel sorunu var, sürekli kaşıntı kırmızı dövmelerden. Artık tüm dövmeler yeniyken ve iyileşirken kaşınır. Kaşıntı, farklı losyonlar ve merhemlerle yönetilebilen uygun iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Uzun sürmez ve başa çıkması oldukça kolaydır.

Ancak kırmızı mürekkepli dövmeler, dövme tamamen iyileştikten çok sonra bile kaşınmaya eğilimlidir. Bazı insanlar dövme yaptırdıktan yıllar sonra kaşıntı hissederler. Bunun nedeni, vücudun mürekkebin içeriğine asla alışamaması ve cildin kırmızı dövmeye karşı özel bir hassasiyet geliştirmesidir.

Kırmızı mürekkebin potansiyel olarak tehlikeli olmasının nedeni yalnızca bu tür zararlı maddeler içermesi değildir. Sorun, kırmızı mürekkebin ciltte diğer mürekkeplerden daha uzun süre kalabilmesinden kaynaklanıyor. Kırmızı mürekkebin çıkarılması inanılmaz derecede zordur; örneğin, lazerle dövme sildirmeye giderseniz, kırmızı dövme için, örneğin siyah dövmeye göre iki kat daha fazla seans almayı bekleyebilirsiniz.

Bu nedenle kırmızı mürekkep, dövme iyileştikten çok sonra bile alerjik reaksiyonlara ve cilt hassasiyetine neden olmaya daha yatkındır. Vücut buna asla alışmaz ve sonuç olarak kansere yol açabilecek bağışıklık sistemi eksiklikleri yaşar. Kırmızı mürekkep tüm vücutta kan dolaşımında dolaşmaya başlar ve bu hiç durmaz.

Kırmızı Mürekkep Dövmeleriyle Nasıl Başa Çıkılır?

Kırmızı mürekkebin alerjik reaksiyona ve enfeksiyona neden olma olasılığı diğer mürekkeplere göre daha yüksek olduğundan, kırmızı dövme yaptırmak istiyorsanız bununla nasıl başa çıkacağınızı bilmek çok önemlidir.

 • Alerjik reaksiyon potansiyelini en aza indirmek için şunları yapmanızı öneririz: bir alerji uzmanıyla alerji testi yaptırın kırmızı dövme yaptırmadan önce. Test, vücudunuzda alerjik reaksiyona neden olma potansiyeli taşıyan bileşenlerin bir listesini gösterecektir.
 • Daha sonra şunları yaptığınızdan emin olun: yalnızca son derece profesyonel, yüksek kaliteli bir dövme stüdyosunda dövme yaptırın. Büyük olasılıkla üst düzey dövme sanatçıları, toksik elementler ve diğer zararlı bileşenler açısından kontrol edilen kırmızı mürekkepleri kullanacaklardır.
 • Deneyin çok renkli bir dövme yaptır, kırmızı mürekkebin yanı sıra diğer mürekkep renklerini de içerir. Dövme iyileştikten sonra alerjik reaksiyon veya sürekli kaşıntı olasılığını en aza indireceksiniz.
 • Kaşındırıcı kumaşlar giymekten kaçınınyün gibi. Bu tür kumaşlar dövmenin kaşınmasını artırabilir ve hatta döküntüleri ve kaşıntılı şişlikleri bile teşvik edebilir. Bazı kişiler yüne karşı alerjik reaksiyonlar yaşarlar, dolayısıyla bu tür kumaşlardan özellikle uzak durmaları gerekir.
 • Emin ol nemlendirmek dövme tamamen iyileştikten sonra bile. Losyonlar ve merhemler yoluyla nemlendirme, kaşıntı ve kızarıklığın giderilmesine yardımcı olacaktır; bu nedenle, iyileştikten sonra bile bunu dövme sonrası bakım rutininizin bir parçası olarak dahil ettiğinizden emin olun.
 • Yeni kırmızı dövmenizde şişlik, kızarıklık, hassasiyet ve sızıntı fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almayı unutmayın. Muhtemelen profesyonelce tedavi edilmesi gereken alerjik bir reaksiyon veya enfeksiyonla karşı karşıyasınızdır.

Havalı Kırmızı Dövme Tasarım Fikirleri

Kırmızı dövme yaptıracak kadar rahatsanız ve yukarıda belirtilen bilgiler sizi korkutmuyorsa, en iyi kırmızı dövme tasarım fikirlerimize göz atmalısınız. Aşağıdaki dövmeler yalnızca ilham kaynağı niteliğindedir ve dövmeniz için kullanılmamalı ve kopyalanmamalıdır. Başkasının eserini çalmak istemezsin.

Kızıl Ejderha Dövmesi

kırmızı ejderha dövmesi 1Pin

Kredi: instagram

Kırmızı ejderha dövmesi genellikle Uzak Doğu’nun illüstrasyonlarından ve dövme stillerinden ilham alır. Dövmeler genellikle oryantal bir havaya sahiptir ve çoğunlukla Japon ve Çin dövme stilleri ve illüstrasyonlarıyla ilişkilendirilir. Kırmızı ejderha dövmesi, yalnızca kırmızı bir şekil çizerek yapılabilir veya tamamen kırmızı mürekkeple doldurulup gölgeleme ve astar kullanılarak şekillendirilebilir.

Kızıl Ejderha Dövmesi 2Pin

Kredi: instagram
Kızıl Ejderha Dövmesi 3Pin
Kredi: instagram
Kızıl Ejderha Dövmesi 4Pin
Kredi: instagram
Kızıl Ejderha Dövmesi 5Pin
Kredi: instagram
kırmızı ejderha dövmesi 6Pin
Kredi: instagram
Kızıl Ejderha Dövmesi 7Pin
Kredi: instagram

Kırmızı Kelebek Dövmesi

Kırmızı Kelebek Dövmesi 1Pin

Kredi: instagram

Daha basit, minimal bir tasarım arıyorsanız sevimli, zarif ama çok etkili bir kırmızı kelebek dövmesine yönelmenizi öneririz. En iyi etkiyi elde etmek için vücutta orta büyüklükte bir alana dağılmış birkaç küçük kelebeğin kullanılması yaygın bir tasarım fikridir. Ancak incelikli kalmak istiyorsanız, büyük veya küçük tek bir kelebek tasarımı da alabilirsiniz. Her iki durumda da kelebekler, mürekkebin rengi ne olursa olsun her zaman iyi bir tasarım seçeneğidir.

Kırmızı Kelebek Dövmesi 2Pin

Kredi: instagram
Kırmızı Kelebek Dövmesi 3Pin
Kredi: instagram
Kırmızı Kelebek Dövmesi 4Pin
Kredi: instagram
Kırmızı Kelebek Dövmesi 5Pin
Kredi: instagram
Kırmızı Kelebek Dövmesi 6Pin
Kredi: instagram

Kırmızı Yılan Dövmesi

Kırmızı Yılan Dövmesi 1Pin

Kredi: instagram

Kırmızı mürekkep için bir başka şiddetli dövme tasarımı da yılan tasarımıdır. Tıpkı ejderha tasarımı gibi kırmızı mürekkeple en iyi sonucu veriyor gibi görünüyor. Kırmızı yılan dövmeleri, dövme küçük ve incelikli olsa bile her zaman cesur ve güçlü görünür. Tıpkı ejderha tasarımında olduğu gibi, kırmızı yılan dövmeleri de basit kırmızı çerçevelerle yapılabilir veya daha da cesur bir etki için kırmızı mürekkeple doldurulabilir.

Kırmızı Yılan Dövmesi 2Pin

Kredi: instagram
Kırmızı Yılan Dövmesi 3Pin
Kredi: instagram
Kırmızı Yılan Dövmesi 4Pin
Kredi: instagram
Kırmızı Yılan Dövmesi 5Pin
Kredi: instagram
Kırmızı Yılan Dövmesi 6Pin
Kredi: instagram
Kırmızı Yılan Dövmesi 7Pin
Kredi: instagram

Kırmızı gül dövmesi

Kırmızı Gül Dövmesi 1Pin

Kredi: instagram

En iyi, sade ve zamansız dövme tasarımlarından biri kırmızı bir gül. Onlarca yıl boyunca kırmızı gül, dövme dünyasının vazgeçilmezi oldu. Kırmızı gül sembolizmi, insanların dövmeleriyle aktarmaya çalıştığı farklı tasarımlar, fikirler ve hikayeler için kullanılabilir. Hangi dövme tasarımını seçeceğinizden emin değilseniz size basit bir kırmızı gülle yanlış yapamayacağınızı söylüyoruz.

Kırmızı Gül Dövmesi 2Pin

Kredi: instagram
Kırmızı Gül Dövmesi 3Pin
Kredi: instagram
Kırmızı Gül Dövmesi 4Pin
Kredi: instagram
Kırmızı Gül Dövmesi 5Pin
Kredi: instagram
Kırmızı Gül Dövmesi 6Pin
Kredi: instagram
Kırmızı Gül Dövmesi 7Pin
Kredi: instagram

Diğer İlginç Kırmızı Dövme Tasarımları

Diğer İlginç Tasarımlar 1Pin

Kredi: instagram

Yukarıda belirtilen tasarımlardan hiçbiri tercihlerinize uymuyorsa endişelenmeyin. İlham alabileceğiniz çok sayıda benzersiz ve ilginç kırmızı dövme tasarımı var. Küçükten büyüğe, ciddiden ilginçe kadar herkes için bir şeyler var.

Diğer İlginç Tasarımlar 2Pin

Kredi: instagram
Diğer İlginç Tasarımlar 3Pin
Kredi: instagram
Diğer İlginç Tasarımlar 4Pin
Kredi: instagram
Diğer İlginç Tasarımlar 5Pin
Kredi: instagram
Diğer İlginç Tasarımlar 7Pin
Kredi: instagram
Diğer İlginç Tasarımlar 6Pin
Kredi: instagram
Diğer İlginç Tasarımlar 8Pin
Kredi: instagram
Diğer İlginç Tasarımlar 9Pin
Kredi: instagram

Kırmızı Dövme: Daha Fazla SSS

Koyu Cilt Tonum Varsa Kırmızı Dövme Yaptırabilir miyim?

Aslında bazı mürekkep renkleri koyu ten tonları için önerilmez. Ancak kırmızı mürekkebin koyu tende kırmızı görünmeyeceğini söyleyen bir kural yoktur. Elbette, kırmızının tonları, cildin gölgesine bağlı olarak getirisinde değişiklik gösterebilir. Ancak koyu tende renkli mürekkep görünecektir ancak sonuçlar farklılık gösterebilir.

Profesyonel dövme sanatçıları, mürekkep renklerini seçerken cilt tonunu nasıl dikkate alacaklarını biliyorlar. En iyi sonuçları elde etmek için en iyi yaklaşım budur. Örneğin bir dövme sanatçısı, iyi görünmeyeceği için koyu ten üzerinde parlak kırmızı kullanmayacaktır. Bunun yerine kırmızının tonunu uyarlayacaklar ve en iyi cilt tonunu ve mürekkep rengi kombinasyonunu oluşturmak için toprak tonlarını, koyu zengin kırmızıları veya somon/şeftali pembesini kullanacaklar.

Ayrıca Okuyun:

 • Dövme Mürekkebine Alerjiniz Olabilir mi: Dövme Mürekkebine Alerjiler ve Reaksiyonlar
 • Dövme Mürekkebi Renkleri: Kaldırılması En Kolay ve En Zor Pigmentler
 • En İyi Dövme Mürekkebi Karıştırıcı: İhtiyacınız Olan Her Şey Tek Bir Yerde
 • Altın Dövme Mürekkebi: Gerçek Bir Anlaşma mı, Yanlış Bir İddia mı?
 • Renkli Dövmeler Vs. Siyah ve Gri Dövmeler: Bir Sonraki Mürekkebiniz İçin Hangi Dövme Stili Daha İyi?

Kırmızı Dövmeler (Daha Hızlı) Solur mu?

Siyah veya lacivert gibi daha koyu mürekkep renkleriyle karşılaştırıldığında, kırmızı mürekkep çok daha hızlı solma eğilimindedir. Ancak sarı ve turuncu mürekkep, özellikle soluk tenlerde daha da çabuk solma eğilimindedir. Kırmızı mürekkep özellikle başlangıçtaki canlılığını ve yoğunluğunu kaybetme eğilimindedir, ancak solma elbette dövmenin konumuna, ona ne kadar iyi baktığınıza ve UV ışınlarına veya sürtünmelere maruz kalıp kalmadığına bağlıdır.

Kırmızı Mürekkep Daha Pahalı mı?

HAYIR, kırmızı mürekkep daha pahalı değil diğer mürekkeplere göre. Dövmenin nihai maliyetini belirleyen şey mürekkebin rengi değildir. Ancak renkli dövme yaptıracak olmanız elbette toplam dövme maliyetini artırabilmektedir. Yani dövmenin maliyeti konusunda göz önünde bulundurmanız gereken şey, boyut, tasarım, yerleştirme ve renkli mürekkebin kullanımının yanı sıra dövme sanatçısı ve eseridir.

Kırmızı Dövme Mürekkebi Tehlikeli mi?

Bahsettiğimiz gibi kırmızı mürekkebin, toksik elementler ve ağır metaller gibi doğrudan ilgili maddeler içerdiği kanıtlanmıştır. mürekkep alerjileri, dövme enfeksiyonları, ciltte aşırı hassasiyet, şişme, kızarıklık, kaşıntı ve ne yazık ki kanser. Daha hafif semptomlar antibiyotikler ve steroid kremlerle tedavi edilebilirken, mürekkebe karşı ciddi reaksiyonlar acil tıbbi yardım gerektirir.

Son düşünceler

Kırmızı mürekkeple ilgili sayısız sorun nedeniyle kırmızı dövmeler oldukça tartışmalı. Kırmızı dövme yaptırmak istiyorsanız bunu üst düzey, profesyonel bir dövme sanatçısına yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz. Böyle bir sanatçının, toksik ve zararlı bileşenler açısından test edilmiş daha yüksek kaliteli mürekkep kullanması daha olasıdır. Ayrıca, dövme yaptırmadan önce, alerjik reaksiyonu neyin tetikleyebileceğini ve bunu mürekkep yoluyla tetikleyip tetikleyemeyeceğinizi görmek için bir alerji testi yaptırın.

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın