Kum Saati Dövmesi: Sembolizm, Anlam ve Müthiş Tasarım Fikirleri

Bir dövme yaptırmak istiyorsanız alacağınız en yaygın tavsiyelerden biri, dövmenin sizin için anlamlı ve benzersiz olduğundan emin olmanızdır. İnsanlar, o kişiye veya genel olarak bir arka plana, bir anlama veya sembolizme sahip bir şey elde etmeye kesinlikle çok önem veriyorlar.

Ve kesinlikle bu duyguya katılıyoruz; Muhtemelen sonsuza kadar vücudunuzda kalacak bir dövme yaptıracaksanız, onu mümkün olduğunca benzersiz ve anlamlı hale getirmelisiniz. Ancak, bu şekilde hareket etmeyen insanlar olduğunu kabul ediyoruz ki bu da tamamen normaldir.

Bugünün makalesinde, her iki tür insan için de ilginç olması gereken bir dövme konusunu ele almaya karar verdik; anlam arayanlar veya dövme için havalı bir tasarım arayanlar. Özellikle yeni dövmesi için araştırma yaparken ek bilgi arayanlar için çok geniş bir konu olan kum saati dövmesinden bahsedeceğiz. Yani, daha fazla uzatmadan, hadi başlayalım!

Kum Saati Dövmesi Anlamı Ve Sembolizmi: Kum Saati Dövmesi Neyi Temsil Eder?

Kum Saati Tarihi

Çoğunuzun bildiği gibi, kum saati zamanın geçişini ölçmek için kullanılan bir cihazdır. İnsanlık tarihindeki bu tür en eski cihazlardan biridir. Kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte, ilk kum saatlerinin MÖ 16. yüzyılda Babil ve Mısır’da yapıldığını biliyoruz. Bu noktadan itibaren, kum saati kullanımının o zamanki ‘erişilebilir dünya’ya, özellikle Avrupa’ya, özellikle İngiltere’ye yayıldığına inanılıyor.

Kum saatinin tasarımı, onu gerçekten karmaşık bir tarih parçası ve inanılmaz insan zekasının kanıtı yapan şeydir. Cihaz, en ince geçitle birbirine bağlanan iki cam ampule sahiptir ve ampuller arasında kum akışı sağlayacak şekilde özenle tasarlanmıştır. Kumun bir hazneden diğerine akma hızı belirli bir sürenin geçtiğini gösterir, örneğin 5 dakika. Tarih boyunca kum saatlerinin çoğunun kum kullanmamış olması ilginçtir; kum saatlerinin içindeki malzeme genellikle yanmış, toz haline getirilmiş yumurta kabukları ve toz mermerlerdi.

Kum saati, insanlar tarafından yaratılan en önemli parçalardan biriydi ve hala da öyle. Günümüzde insanlar bunun gerçekten farkında değiller, ancak bir kum saati olmadan, tarihsel olarak çok önemli olayların ve olayların çoğu hiç gerçekleşmemiş olabilir. Örneğin, Magellan 1519’da Pasifik Okyanusu’nu geçmek için gemisinde yaklaşık 28 kum saatine ihtiyaç duyuyordu.

Kum Saati Anlamı ve Sembolizmi

Artık zaman işleyişi için kullanılmamasına rağmen, kum saati birçok nedenden dolayı hayatımızda yer almaya devam ediyor; çoğu, ev dekoruna havalı bir katkı olarak bir kum saatine sahipken, diğerleri onu tarihsel olarak temsil ettiği anlam ve sembolizm için saklar.

Tarih boyunca veya insanlar kum saatini keşfettiklerinden beri, geçen zamanın görsel çekiciliği bizi her zaman büyülemiştir. Bir ampulden diğerine geçen kum ya da toz, insan varoluşunun nasıl geçip gittiğini ve sonunda herkes için zamanın nasıl hızla tükendiğini gösteren mükemmel bir metafordu.

Kum Saati Anlamı ve SembolizmiPin

Kaydedilmiş Dövme

Bu, yüzyıllar boyunca edebiyat ve sanatta baskın fikir haline geldi. Kum saati genellikle akıp giden zamanı, akan zamanı ve ölümü gösteren diğer semboller ve motiflerle birlikte sunulurdu; kafatasları ve çiçekler. Günümüzde bile kum saati motifi, belirli grupların ve milliyetlerin (örneğin Kızılderili sanatı) vb. farklı markalarında, sanatlarında veya kültürlerinde mevcuttur. Simetrisi nedeniyle, kum saati grafik tasarımı, özellikle ilgili zaman, zamanda yolculuk, zamanın geçmesi veya bitmesi vb. konulara

Kum Saati Dövme Tasarım Fikirleri

Bahsettiğimiz gibi, kum saati tamamen simetriktir ve bu nedenle sıra dışı tasarım fikirleri için harikadır. İster bir marka logosundan ister bir dövme tasarımından bahsediyor olalım, bir kum saati üzerinde çalışmak, başka görsellere dahil etmek veya sadece bağımsız bir motif olarak sahip olmak için mükemmel bir fikir olabilir.

Kum Saati Tasarımı – DövmelerPin

Kredi: @dövmeci_mate

Bazı havalı dövme tasarımları hakkında konuşmak için burada olduğumuz için, size kesinlikle göz atmanız gereken en sevdiğimiz kum saati dövme tasarımlarımızdan bazılarını göstereceğiz. Aşağıdaki resimlerin başka birinin dövmelerini gösterdiğini, yani tasarımları kopyalayamayacağınızı unutmayın. Dövme tasarımları, dövme sanatçılarının sanatsal mülkiyetindedir, ancak bu tasarımların, kendi dövmeniz için benzer sanatsal çabalar için size ilham vermesine izin vermekten çekinmeyin!

Kraliyet Süslenmiş Kum Saati Dövmesi

Dövmenizin daha klas, rafine, asil bir görünümü için gidiyorsanız, gitmeniz gereken yön budur; dövmenizin klasik, kraliyet lüksünün tüm unsurlarını içerdiğinden emin olun ve hazır olacaksınız. Kıvrımlı, ince çizgiler, kum saati kıvrımlarındaki ışık yansıması ve ayrıca kum ve gölgelerin ince detayları bu dövmeyi tek kelimeyle mükemmel kılıyor.

Kraliyet Süslenmiş Kum Saati DövmesiPin

Kredi
Kraliyet Süslenmiş Kum Saati DövmesiPin
Kredi

Zodyak Kum Saati Dövmesi

Bazen insanlar birkaç motifi ve sembolizmi tek bir dövmede birleştirmeyi severler; Bu durumda, zodyak sembolizmi ve iki kum saati içine yerleştirilmiş, eşleşen bir dövme olarak yapılmış işaretlerimiz var. Birçok insanın kendi dövme tasarımlarıyla ilişkilendirebileceği ve değiştirebileceği oldukça yaratıcı bir dövme tasarımı fikridir. Güzel görünüyor ve tonlarca anlam taşıyor, bu yüzden mütevazi görüşümüze göre bu, insanların ilham alabilecekleri ve beğenilerine ve kişiliklerine göre değiştirebilecekleri en iyi dövme tasarımlarından biri.

Zodyak Kum Saati DövmesiPin

Kredi

Kafatası ve Kum Saati Dövmesi

Kum saati imgesinden bahsederken zamanın akıp gitmesinden ve tabii ki ölümün de bunun bir parçası olmasından bahsetmek mümkün değil. Tarihsel olarak, sanatçılar her zaman kum saati görüntülerini bir insan veya hayvan kafatası görüntüsüyle eşleştirdiler, her ikisi de zaman geçtikçe ölümün dünyadaki her bir varlık için giderek daha kaçınılmaz hale geldiğini gösteriyor.

Şimdi, bu ne kadar karamsar ve karamsar görünse de gerçekçi bir yaşam anlayışıdır ve bu haliyle felsefi düşüncenin bir amacına hizmet eder; sadece olayları farklı bir bakış açısına sokar. Bunun bir dövme için de harika bir fikir olacağını düşündük, bu yüzden üzerinde düşündüğünüzden emin olun.

Kafatası ve Kum Saati Dövmesi 3Pin

Kredi
Kafatası ve Kum Saati Dövmesi 2Pin
Kredi
Kafatası ve Kum Saati DövmesiPin
Kredi

Kırık Kum Saati Dövmesi

Kum saatinde fanilik ve zamanın uçup gitmesi imgesini tutan tek şey muhtemelen içindeki kum veya tozdur. Kum saati bir kez kırıldığında artık bir zaman tutma aracı olarak işlev göremez, bu da tüm fanilik ve zamanın geçmesi fikrinin sorgulandığı anlamına gelir. Ayrıca, kırık bir kum saati, kişisel trajediyi veya sevilen birinin ölümünü sembolize edebilir. Kırık kum saati görüntüsü güçlü, yoğun ve benzersizdir; İnsanların onu dövme için seçmesine şaşmamalı.

Kırık Kum Saati Dövmesi 2Pin

Kredi
Kırık Kum Saati DövmesiPin
Kredi

Gerçeküstü Kum Saati Dövmesi

Kum saati, gerçeküstü görüntülere uyması için mükemmel bir motiftir. Bu cihazın arkasındaki sembolizm ve anlam nedeniyle, kum saati ile kişinin hayal gücünün çılgına dönmesi ve inanılmaz derecede benzersiz, gerçeküstü tasarımlar yaratması kolaydır. Bu, insanlara vücutlarında benzersiz sanat eserlerine sahip olma ve başka kimsede olmadığını bilme fırsatı verir; gerçeküstücülük muhtemelen en eşsiz sanat konseptlerinden biridir, o halde neden onun peşine düşmeyesiniz (özellikle birinin sizinle aynı dövmeye sahip olabileceğinden korkuyorsanız).

Gerçeküstü Kum Saati Dövmesi 4Pin

Kredi
Gerçeküstü Kum Saati Dövmesi 3Pin
Kredi
Gerçeküstü Kum Saati Dövmesi 2Pin
Kredi
Gerçeküstü Kum Saati DövmesiPin
Kredi

basit kum saati dövmesi

Bazı okuyucularımızın abartılı, yüzünüzde bir dövme istemeyebileceğini varsaymalıyız; sadece olduğundan daha fazlası olmak için fazla çabalamayan basit bir kum saati tasarımı arıyorlar. Bu muhtemelen bir kum saatinin yorumuna bizim olabileceğimiz en yakın yorumdur; geçen zaman ve ölümlülük tam da bu; daha fazla ve daha az değil. Bu nedenle, kum saati dövmeniz için basit hatlar ve harika gölgelemeler arıyorsanız, favori tasarımlarımızdan bazılarına göz atmayı unutmayın. Belki kendi tasarımınızı yaratmak için ilham alacaksınız (veya bunu dövme sanatçınızın sizin için yapmasını sağlayabilirsiniz).

Basit Kum Saati Dövmesi 4Pin

Kredi
Basit Kum Saati Dövmesi 3Pin
Kredi
Basit Kum Saati Dövmesi 2Pin
Kredi
basit kum saati dövmesiPin
Kredi

Son düşünceler

Bu, kum saati cihazının hikayesi ve tarihçesinin yanı sıra dövme sanatçıları ve dünyanın her yerinden insanlar tarafından yapılan sanatçı takdirine dair bir fikirdi. Umarız, size bir kum saati dövmesi yaptırmanız ve dövme sanatçınızla birlikte havalı ve benzersiz bir kum saati tasarımı yaratmanız için ilham vermişizdir.

Kum saati, dünyadaki her insan için geçerli olan, en ilişkilendirilebilir sembolizm ve anlamlardan bazılarını gerçekten taşır. Yani, böyle bir dövmeye sahip olmak, gerçekle temas halinde olduğunuz, zamanın uçup gittiğini ve fani olduğunun farkında olduğunuz, ancak buna rağmen hayatınızı en iyi şekilde yaşamayı seçtiğiniz anlamına gelir. İlk başta kasvetli görünse de, düşündüğünüzde gerçekten güçlü ve güçlendirici bir mesaj.

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın