Mısır Dövmeleri: Anlamlı 70+ Popüler Motif ve Sembol

Binlerce yıl sonra bile, eski Mısır dünyası o kadar gizemli ve esrarengiz görünüyor ki, bugünlerde bile bu eski kültür ve medeniyetten ilham alıyor ve hayranlık duyuyoruz. Mitolojiden büyüleyici sanat ve sembolizme, eski Mısır kültürü muhtemelen bizi şaşırtmaktan ve ilham vermekten asla vazgeçmeyecek.

Bu, Mısır dövmelerinin dünya çapında neden bu kadar popüler olduğunu açıklıyor. Antik sembolizm, motifler, Mısır hiyeroglifleri ve tanrılar, Mısır dövmelerinin farklı konseptleri için hiç bitmeyen bir ilham kaynağı olarak hizmet ediyor. Eski Mısır dövmeleri bile modern zamanlarda geri dönüş yapıyor gibi görünüyor.

Bu nedenle, Mısır dövmesi yaptırmakla ilgileniyorsanız, doğru yerdesiniz. Aşağıdaki paragraflarda, popüler Mısır sembolizmi ve motiflerinin yanı sıra bunların dövme tasarımınız için nasıl kullanılabileceğini keşfedeceğiz. Öyleyse başlayalım!

Popüler Mısır Motifleri + Dövme Tasarımları ve Anlamları

Mısır Kedisi Dövmesi

Mısır Kedisi Dövmesi 1 Pin

Kredi: @neiastattoo

Kediler, eski Mısır’daki en önemli hayvanlardan bazılarıydı. Binlerce yıl boyunca, dini ve sosyal uygulamalarda o kadar çok temsil edildiler ki, birkaç Mısır tanrısı bile kedi benzeri kafalara sahip olarak tasvir edildi. Örneğin, Mut tanrısı (“ana tanrıça” anlamına gelir), bir kedi eşliğinde bir kedi olarak tasvir edilmiştir.

Tüm bunların sebebi ise kedilerin koruyucu doğasında; Yüzyıllar boyunca kediler, Mısır’da yılanları, akrepleri ve fareleri öldürmekten sorumluydu ve insanları sayısız hastalıktan kurtardı.

Mısır Kedisi dövmelerine gelince, kedi genellikle kanatlarla, yoğun bir şekilde mücevherlerle süslenmiş ve inanılmaz derecede çarpıcı gözlerle tasvir edilir. Kedi genellikle siyahtır ve Horus’un Gözü, yükselen güneşler ve diğer Mısır motifleri gibi unsurları içerir.

Mısır Kedisi Dövmesi 2 Pin

Kredi: @foxy.dövmeler
Mısır Kedisi Dövmesi 3 Pin
Kredi: @karbone.studio
Mısır Kedisi Dövmesi 4 Pin
Kredi: @aeternum.inkart
Mısır Kedisi Dövmesi 5 Pin
Kredi: @shop_221_tattoo_piercing
Mısır Kedisi Dövmesi 6 Pin
Kredi: @m.milano_art

Horus’un Gözü Dövmesi

Horus'un Gözü Dövmesi 1 Pin

Kredi: @adintattoo

Dünya çapında tanınan eski Mısır sembollerinden biri, Horus’un gözü. İyileşmeyi, esenliği, sağlığı ve korumayı temsil eden dini bir semboldür.

Göz’ün sembolleri, Horus ve Set (tatlılar ve fırtınalar tanrısı, Horus’un rakibi) arasındaki efsanevi bir çatışmadan kaynaklanır. Set, Horus’u yaralamayı ve gözlerini yok etmeyi başardı. Ancak bir gözü iyileşerek Horus’a geri döndü ve Horus daha sonra gözünü merhum babası Osiris’e teklif etti.

Bugün bildiğimiz şekliyle göz sembolü, aslında eski Mısır’da matematik sembolü olarak da kullanılan (kesirleri temsil eden) bir hiyerogliftir. Bir dövme olarak, Horus’un Gözü cesur ve çarpıcıdır, ilk bakışta gizemli ve efsanevi olanı çağrıştırır.

Horus'un Gözü Dövmesi 2 Pin

Kredi: @kensukeyokogawa
Horus'un Gözü Dövmesi 3 Pin
Kredi: @xsugarduckyx.tattooo
Horus'un Gözü Dövmesi 4 Pin
Kredi: @seoneul_tattoo
Horus'un Gözü Dövmesi 5 Pin
Kredi: @stormhorsetattoo
Horus'un Gözü Dövmesi 6 Pin
Kredi: @sophieviolettattoo

Ankh dövmesi

Ankh Dövme 1 Pin

Kredi: @tattoosbyking

‘Hayatın anahtarı’ olarak da anılan, ankh ‘hayat’ ve ‘yaşamak’ gibi kelimeleri temsil etmek için kullanılan eski bir Mısır hiyeroglif sembolüdür (aynı zamanda ‘ayna’ ve ‘çiçek buketi’ anlamına geldiğine inanılmaktadır). Bu nedenle, yaşamın sembolü haline geldi ve genellikle eski Mısır tanrıları tarafından tutuldu.

Ankh haç şeklindedir; ancak üst çubuk yerine gözyaşı damlası şeklinde bir halka bulunur. Bu tasarımın kökenleri bilinmemektedir, ancak bugüne kadar Mısır ve komşu kültürlerdeki en dekoratif unsurlardan biridir. Ankh, eski Mısır kavramları açısından da dövme tasarımları için en popüler motiflerden biridir.

Ankh Dövme 2 Pin

Kredi: @coffinkitsch
Ankh Dövme 3 Pin
Kredi: @morriganblackart
Ankh Dövme 4 Pin
Kredi: @tattoozgskare
Ankh Dövme 5 Pin
Kredi: @mejorartestudio
Ankh Dövme 6 Pin
Kredi: @jackiecatanio

firavun dövmesi

Firavun Dövmesi 1 Pin

Kredi: @theartoftattooingofficial

Eski Mısır’da bir firavun, Birinci Hanedan’dan bir hükümdar ve hükümdardı. Bir firavunun tanrılar ve insanlar arasında bir aracı olduğuna inanılıyor. Dolayısıyla bir firavun hem dinî hem de sivil bir hükümdar ve idareciydi. Firavun tüm topraklardan sorumluydu, neredeyse tamamına sahipti, kanunlar çıkardı ve dini törenler düzenledi.

Firavun, gücün ve olağanüstü yönetim yeteneğinin bir simgesiydi ve hala da öyledir. Aynı zamanda en yaygın Mısır sembollerinden biridir. Bu nedenle bir Firavun dövmesi, tıpkı bir Firavun gibi cesur, olağanüstü, gerçekten gizemli ve benzersiz olduğu için eski Mısır’ı kutlamanın mükemmel bir yolu olacaktır.

Firavun Dövmesi 2 Pin

Kredi: @ziho_gallery
Firavun Dövmesi 3 Pin
Kredi: @_dudink_
Firavun Dövmesi 4 Pin
Kredi: @tetoviracnica
Firavun Dövmesi 5 Pin
Kredi: @eitanart
Firavun Dövmesi 6 Pin
Kredi: @eseblacktattoo

nefertiti dövmesi

Nefertiti Dövmesi 1 Pin

Kredi: @bernartattoo

Nefertiti eski bir Mısır kraliçesi ve Firavun Akhenaten’in Büyük Kraliyet Karısıydı. Kocası öldükten sonra Nefertiti’nin Mısır’ı yönetmeye devam ettiğine inanılıyor, bu da onu bu dönemin en güçlü kadınlarından biri yapacaktı.

Nefertiti’nin insanlık tarihindeki en ikonik ve tanınabilir kadın kişiliklerden biri olduğunu söylemek güvenlidir. Örneğin bu Nefertiti büstü, eski Mısır’ın en çok kopyalanan eserlerinden biridir. Şüphesiz, dünyadaki hemen hemen herkes Nefertiti’nin nasıl göründüğünü tarif etmeyi bilirdi. Bu nedenle, eski Mısır’ı kutlayan, aynı zamanda kadın gücünü, güzelliğini ve enerjisini kutlayan bir dövme istiyorsanız, gidilecek dövme Nefertiti’dir.

Nefertiti Dövmesi 2 Pin

Kredi: @anlotatts
Nefertiti Dövmesi 3 Pin
Kredi: @dövmeci.louie
Nefertiti Dövmesi 4 Pin
Kredi: @federicoviolet.tattoo
Nefertiti Dövmesi 5 Pin
Kredi: @kokosmaedchen
Nefertiti Dövmesi 6 Pin
Kredi: @oracletattooshop

Anubis Dövmesi

Anubis Dövmesi 1 Pin

Kredi: @angel_javier

AnubisAnpu olarak da bilinen eski bir Mısır tanrısıydı. Genellikle çakal kafalı bir adam olarak tasvir edilen Anubis, ölümden sonraki yaşamın ve mumyalamanın yanı sıra ölülerin tanrısıydı. Anubis’in de bir mumyacı olduğuna inanılıyor. Anubis’in başı, ölümle olan ilişkisinden dolayı genellikle siyahtır. İnanış, siyah rengin aslında zengin Nil topraklarını ve yeniden doğuşu simgeleyen olumlu bir çağrışıma sahip olmasıdır.

Bir dövme olarak, Anubis taşımak için cesur bir tasarım olacak. Özellikle tamamen renkli olduğunda oldukça yoğun. Bir Anubis dövmesi, derin bir anlamı olan bir açıklama parçasıdır. Bu nedenle, eski Mısır konseptini tercüme eden ama aynı zamanda anlamlı olan cesur, benzersiz bir dövme arıyorsanız, o zaman bir Anubis tasarımı almayı düşünün.

Anubis Dövmesi 2 Pin

Kredi: @josemazatattoo
Anubis Dövmesi 3 Pin
Kredi: @jantattoo_2018
Anubis Dövmesi 4 Pin
Kredi: @rereeka.dövme
Anubis Dövmesi 5 Pin
Kredi: @cjrtattoos
Anubis Dövmesi 6 Pin
Kredi: @rayando_madrestattoo

Kleopatra Dövmesi

Kleopatra Dövmesi 1 Pin

Kredi: @fermattattoo

Eski Mısır’ın bir başka güçlü kadın figürü de Kleopatra. Mısır krallığının Roma İmparatorluğu’nun bir eyaleti olmadan önceki son aktif hükümdarıydı. Kleopatra’nın son derece zeki, dayanıklı ve inatçı olduğu biliniyordu. İş ahlakı onu güçlü ve başarılı kıldı ve bugüne kadar Nefertiti ile birlikte Kleopatra kadın gücünün, enerjisinin ve şehvetinin en önemli tarihi sembollerinden biridir.

Yani, kadın gücü, kadın enerjisi, genel olarak feminizm, ayrıca güzellik ve duygusallık sembolleri içeren bir Mısır dövmesi istiyorsanız, o zaman Kleopatra dövmesi ile birlikte gelir. Görünüşü daha az tanınabilir, ancak ne olursa olsun, güzelliği ve zekası her zaman bir dövme tasarımıyla parlar.

Kleopatra Dövmesi 2 Pin

Kredi: @louisesargenttattoos
Kleopatra Dövmesi 3 Pin
Kredi: @diegomeztattoo
Kleopatra Dövmesi 4 Pin
Kredi: @saintmandy_
Kleopatra Dövmesi 5 Pin
Kredi: @dyemtattoos
Kleopatra Dövmesi 6 Pin
Kredi: @gi_studio8

piramit dövme

piramit dövmesi 1 Pin

Kredi: @artworkbykeely

Eski Mısır’ın en ünlü, en eski ve dünya çapında tanınan sembollerinden biri piramittir. Şimdi piramitler gizemle çevrili; nasıl inşa edildiğini ve inşa edildiğini ya da yapım malzemelerinin çölün derinliklerine nasıl getirildiğini kimse gerçekten bilmiyor.

Ancak Mısır piramitlerinin, örneğin firavunun ölümden sonraki yaşamının tadını çıkaracağı yer olarak hizmet ettiğini biliyoruz. Eski Mısırlılar, her insanın Ka olarak bilinen ikinci bir benliğine sahip olduğuna inanıyorlardı; yani inanç, Ka’nın hayatını piramit içinde geçireceğidir.

Yani, gerçekten bir Mısır dövmesi yaptırmak istiyorsanız, o zaman piramitten daha iyi bir tasarım ne olabilir? Çoğu durumda, piramit tasarımına, tasviri ve anlamı ilerletmek için diğer eski Mısır sembolleri de eşlik eder. Ancak, sadece piramitlerle gitmek istiyorsanız, yine de eşit derecede etkili ve cesur bir dövme elde edeceksiniz.

Piramit Dövme 2 Pin

Kredi: @squidvicious
Piramit Dövme 3 Pin
Kredi: @greeneye_tattoos
Piramit Dövme 4 Pin
Kredi: @renoirsurblanc
Piramit Dövme 5 Pin
Kredi: @mattymemory
Piramit Dövme 6 Pin
Kredi: @ikarus.abendwind

isis dövmesi

isis dövmesi 1 Pin

Kredi: @tatoreis.dövme

IŞİD eski Mısır dinindeki en önemli tanrıçalardan biriydi. O ve kocası Osiris, en çok tapınılan Mısır tanrılarıydı. İsis o kadar saygı görüyordu ki Yunanlılar bile ona tapıyordu; İsis’e genel olarak Akdeniz dünyasında tapınılmıştır.

Tanrıça, genellikle başında taht benzeri bir hiyeroglif ve kanatları olan bir insan olarak tasvir edilmiştir. Bir şifacı ve koruyucu olduğuna ve ayrıca büyük büyülü güçlere sahip olduğuna inanılıyordu.

İsis’in ayrıca evliliğin, doğurganlığın ve aşkın koruyucusu olduğu için büyük bir kadın etkisi olduğuna inanılıyordu. Bu nedenle, eski Mısır’ı kutlamak, aynı zamanda dişil enerjiyi ve gücü onurlandırmak ve kutlamak istiyorsanız, o zaman Isis dövmesi tam size göre olabilir.

isis dövmesi 2 Pin

Kredi: @liv.merces
isis dövmesi 3 Pin
Kredi: @alex_newspaper
isis dövmesi 4 Pin
Kredi: @eli_thezoomtattoo
isis dövmesi 5 Pin
Kredi: @ogitattooer
isis dövmesi 6 Pin
Kredi: @dopaminats

Hiyeroglif Dövme

Hiyeroglif Dövme 1 Pin

Kredi: @foleys_ink

hiyeroglifler eski Mısır resim yazısında kullanılan karakterlerdir. Bu karakterler, genellikle tasvir ettikleri nesneleri temsil etmek veya açıklamak için eski Mısır anıtlarında kullanılmıştır. Hiyeroglifler, fonetik değerlerle gerçek yazıda kullanıldığına inanılan resimlerden oluşur.

Bu karakterler, tıpkı eski Mısır gibi her zaman gizemli ve esrarengiz olmuştur. Hiyeroglifler uzun zaman önce deşifre edilmiş olsa da, bu güne kadar bazı karakterler ve anlamları eksik kalıyor. Öyleyse, eski Mısır’ın gizemini ve muammasını yakalamanın bir hiyeroglif dövmesi yapmaktan daha iyi bir yolu var mı?

Hiyeroglif Dövme 2 Pin

Kredi: @andrej_sharkyink
Hiyeroglif Dövme 3 Pin
Kredi: @thecubetattoo
Hiyeroglif Dövme 4 Pin
Kredi: @ioanaconda_ttt
Hiyeroglif Dövme 5 Pin
Kredi: @kubusowa_tattoo
Hiyeroglif Dövme 6 Pin
Kredi: @nebiolo_enrico

Sfenks Dövmesi

Sfenks Dövmesi 1 Pin

Kredi: @corasunsetarts

Sfenks insan başlı ve aslan gövdeli mitolojik bir yaratıktır. Yunan sanatının ve mitolojisinin karakteristiği olmasına rağmen, en eski ve en ünlü Sfenks, Mısır’ın Giza kentindeki Büyük Sfenks’tir.

Giza’daki ikinci piramidin de kurucusu olan Kral Khafre’nin bir portre heykeli olduğuna inanılıyor. Büyük Sfenks’ten sonra portre heykeli inanılmaz derecede popüler oldu, öyle ki Mısır tarihinde ana portre tipi haline geldi ve Asya’ya da yayıldı.

Günümüzde Sfenks, eski Mısır’ın en tanınmış sembollerinden biridir. Piramitlerin yanı sıra insanların Giza’yı ziyaret etmesinin ana nedenlerinden biri de elbette bu. Bu nedenle, Mısır temalı bir dövme yaptırmak istiyorsanız, ikonik Sfenks’i kesinlikle düşünmelisiniz.

Sfenks Dövmesi 2 Pin

Kredi: @link.ys
Sfenks Dövmesi 3 Pin
Kredi: @nelotattooer
Sfenks Dövmesi 4 Pin
Kredi: @the.fire.cracker
Sfenks Dövmesi 5 Pin
Kredi: @daniel.nabil_ink
Sfenks Dövmesi 6 Pin
Kredi: @leonjaycolley

Mısır Dövmeleri Yerleştirme Fikirleri

İşte dövme yerleştirme için en iyi önerilerimiz ve vücuttaki belirli bir yerleştirme için hangi dövme tasarımlarının ve sembollerinin en iyi şekilde çalışacağını;

  • El veya parmak yerleşimi – Elde en çok işe yarayan Mısır dövmeleri, hiyeroglifler ve Ankh veya Saatin Gözü gibi küçük ama anlamlı motifler içeren dövmelerdir. Hatta bazı insanlar ellerine küçük firavun dövmeleri bile yaptırırlar.

Mısır Dövmeleri El veya parmak yerleşimi Pin

Kredi: @tais_rem

  • Göğüs yerleşimi – şimdi, göğüs bölgesi genellikle kalın ve büyük Mısır sembolleri için ayrılmıştır ve çoğu zaman aynı anda birden fazla yer alır. Firavun, piramitler, Mısır kedisi, Anubis, Nefertiti ve çok daha fazlası gibi sembollerin tümü tek bir büyük, etkili ve yoğun tasarıma dahil edilebilir. Tabii ki, basit bir tasarıma da gidebilirsiniz.

Mısır Dövmeleri Göğüs yerleşimi Pin

Kredi: @draz_tattoo

  • Geri yerleştirme – tıpkı göğüs gibi, sırt da dövmenin boyutu ve tasarımıyla çılgına dönmenizi sağlar. İnsanlar genellikle kanatları geniş açılmış İsis’in tasarımlarını veya diğer ünlü Mısır tanrıları ve kurallarını tercih ederler. Daha ince bir arka yerleşim tasarımı isteyenler için, hiyeroglif sıralı tasarımı veya sırtın üst kısmında (boynun arka tarafının hemen altında) küçük bir Ankh tasarımı öneririz.

Mısır Dövmeleri Pin

Kredi: @fabiolacoele

  • İç kol yerleşimi – bu, incelikli, daha basit tasarımlar için popüler bir dövme yerleşimidir. Bu yerleştirme için en yaygın tasarım ya Nefertiti ya da Kleopatra’dır, birçok insan da Horus’un Gözü’nü alır.

Mısır Dövmeleri İç kol yerleşimi Pin

Kredi: @topunto88

  • önkol yerleşimi – Nefes kesici bir firavun dövmesi yaptırmak ve aynı zamanda insanların bunu fark etmesini istiyorsanız, o zaman önkol mükemmel bir yerleştirme fikridir. Cildin pürüzsüz olması ve ayrıntılar için çok fazla alan olması nedeniyle ön kol mükemmel bir yerleştirme seçeneğidir.

Mısır Dövmeleri Önkol yerleşimi Pin

Kredi: @ivanvinicius

Son düşünceler

Umarız bu makale, eski Mısır’dan ilham alan bir dövme yaptırmak isteyenler için bilgilendirici ve yardımcı olmuştur. Anlamlarıyla birlikte ayrıntılara girmeye çalıştık, böylece ne tür bir dövme yaptırdığınızı gerçekten biliyorsunuz. Daha ilginç dövme fikirleri için veya diğer makalelere göz atmayı unutmayın; herkes için dövme tasarımları ve fikirleri var.

Ayrıca Oku:

  • Dövme ve Kültürel Ödenek: Dövmeniz Neden Sorunlu Olabilir?
  • En İyi 30 Muhteşem Hayat Çiçeği Dövme Tasarım Fikirleri (2023 Güncellemesi)
  • Anlamları Olan 30+ İnanılmaz Çin Dövme Tasarımları
  • Japon Dövmeleri: Tarih, Anlamlar, Sembolizm ve Tasarımlar

Makaleyi Değerlendirin

What Plus, kısa süre önce kurulan ve bilgi makaleleri paylaşarak takipçilerimizi başta dövme konuları olmak üzere çeşitli kategorilerde bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.Bu amacımız için hergün birçok farklı konuda içerikler üretmekte ve ziyaretçilerimize en kaliteli bilgiyi sunmak için çalışmaktayız.

Yorum yapın